В Україні дуже низькі закупівельні ціни на заморозку малини
За інформацією аналітиків EastFruit, закупівельні ціни на малину в Україні викликають справжній шок у фермерів, і це попри те, що сезон збирання та реалізації ягоди тільки почався. Багато дрібних виробників кажуть, що місцеві підприємства із заморожування малини пропонують не більше 20 грн за кілограм ягоди, поставленої на підприємство, що відповідає $0,54 долара США за кг.
Потрібно зазначити, що це нижній поріг ціни, названий у дискусіях обуреними фермерами. При цьому вони не виключають, що за просування збирання, ціни можуть ще більше знизитися. Також, очевидно, що мова не йде про малину високої якості, ціни на яку зараз, за нашими оцінками, значно вищі.
Однак, якщо порівнювати з минулим роком, то зараз реальна закупівельна ціна заморозчиків на малину в Україні в середньому в 4 рази нижча, ніж роком раніше, та в 5-6 разів нижча, ніж у цей самий час 2021 року. З огляду на ситуацію, у соцмережах лунають заклики фермерів бойкотувати постачання малини на заводи із заморозки та навіть бойкотувати роботу самих заводів.
При цьому абсолютна більшість обурених фермерів не розуміє, що це призведе лише до збільшення їхніх збитків, а ось у житті переробників точно нічого не змінить. Адже зберігати свіжу малину на кущах або навіть охолодженому приміщенні навіть 2-3 дні буде неможливо, а заморозчики й так планували різко скоротити обсяг закупівель продукції. Крім того, сьогодні для них набагато вигідніше взагалі не переробляти малину, ніж закуповувати її дорожче заявлених цін. Докладний аналіз складної ситуації, в якій опинилися переробники не тільки в Україні, а й у всій Європі та інших країнах світу ми публікували в матеріалі “Ринок замороженої малини перед початком сезону: ціни, попит, прогнози ринку на 2023 рік”.
“На жаль, багато учасників ринку швидко забувають те, що було зовсім недавно. А ще 2018 року закупівельні ціни на малину непреміальної якості опускалися до 8-10 грн/кг, що було еквівалентно 30-40 центам США за кг. І тоді ситуація на світовому ринку була набагато кращою”, – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
Він також нагадує, що два роки тому експерти EastFruit попереджали про високу ймовірність обвалу цін на малину в матеріалі “Малиновий бум-2“. І українським фермерам ще в певному сенсі пощастило в сезоні, що минає (див. матеріал “Україна – єдина країна світу, яка заробила на малині в сезоні 2022/23 років”), тому що ситуація в Сербії та Польщі набагато складніша. Також цього року малину взагалі не закуповували на заморозку в країнах Центральної Азії, де сезон уже закінчився. А це призвело до великих збитків для фермерів.
“Ринок малини переслідує певну і досить передбачувану циклічність. Однак якщо підходити до нього професійно, роблячи акцент на якість і маркетинг, то цей сегмент агробізнесу залишається досить прибутковим”, – пояснює Андрій Ярмак.
Читайте також
Приєднуйтесь за РАННІМ ТАРИФОМ – 22 Міжнародна конференція BLACK SEA GRAIN.E...
АГРОТРЕЙД вперше експортував пшеницю до Бангладеш
Скасовано Наказ №19 Одеської ОВА від 18.08.2023 року про регулювання експорту зерн...
У Німеччині запустять промислове виробництво клітинного культивованого молока
Заблоковані судна «Нібулону» вийшли з портів
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом