Казахстанський ячмінь став дуже привабливим за ціною імпортерів

ячмень

У поточному маркетинговому році відбулося значне збільшення експорту казахстанського ячменю до Ірану. Цього сезону він став дуже привабливим за ціною для покупців. За даними Комітету аналітики Зернової Спілки Казахстану, основний обсяг ячменю вже продано, залишки в країні мінімальні. Прогноз щодо експорту збільшено до 1,85 млн тонн.

Зростання експортних обсягів казахстанського ячменю до Ірану зумовлене такими факторами:
– добрим урожаєм ячменю в Казахстані (3,84 млн т за даними Нацстату);
– суттєвим скороченням урожаю в Росії, яка раніше була основним постачальником ячменю до Ірану;
– зменшенням поставок з інших країн, насамперед, з ЄС та України, через посилення санкцій проти Ірану, і як наслідок – складнощів зі страхуванням, фрахтом та платежами.

«При цьому, через високі ціни на ячмінь в РФ і сприятливу логістику, казахстанський ячмінь цього сезону дуже привабливий за ціною, порівняно з іншими постачальниками», – повідомив керівник Комітету аналітики ЗСК Євген Карабанов.

Таким чином, у поточному МР є два основні покупці на казахстанський ячмінь: Іран, із суттєвим збільшенням обсягів, майже в 30 разів, порівняно з 7 місяцями минулого МР, та Китай, який у 1,5 раза, порівняно з 7 місяцями 2023/24 МР, скоротив імпорт ячменю з Казахстану.

Загалом, за 7 місяців поточного МР щодо аналогічного періоду минулого сезону Казахстан має майже дворазове збільшення обсягу експорту ячменю.

При цьому за рахунок активної присутності двох основних покупців ціни на ячмінь на внутрішньому ринку зростали дуже динамічно: з 50-52 тис. грн. тенге у вересні до 88 – 91 тис. тенге наприкінці квітня, а експортна ціна на FOB Актау зросла за аналогічний період із 163-165 USD/t, до 235-237 USD/t.

Також слід відзначити появу нових покупців на ринку, в особі Іраку та Азербайджану, які не були в минулому МР.

Таким чином, основний обсяг казахстанського ячменю вже експортовано, на внутрішньому ринку залишки мінімальні. Багато фермерів, під впливом високого попиту та цін у поточному сезоні, притримали частину обсягів ячменю на насіння, для збільшення площ посіву у 2025 році.

За рахунок скорочення використання ячменю як фуражу на внутрішньому ринку через високу ціну, ранній прогноз Зернового Союзу з експорту ячменю в 2024/25 МР в 1,75 млн тонн збільшено до 1,85 млн тонн.

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!