Закупівлі пального до посівної стартують на фоні блокади кордону з Польщею. Чи буде дефіцит
Аграрії починають контрактувати пальне до посівної вже в лютому. Це посилить конкуренцію на гуртовому ринку дизельного пального та стимулюватиме трейдерів нарощувати обсяги поставок. Попри те, що зараз ринок виглядає стабільним, нові протести європейських фермерів можуть викликати проблеми з поставками в окремих регіонах.
Початок закупівлі пального аграріями до посівної можна вважати початком сезону активного споживання пального. Після сезону затишшя на трейдери нафтопродуктів чекають пожвавлення торгівлі пальним в гурті. Попри те, що фактично посівна стартує з березня на півдні країни, а в північних областях сіяти починають лише у квітні, аграрії побоюються зростання цін на пальне навесні й починають запасатися ним уже в середині лютого.
Минулого року попри очікування сезонного зростання цін у посівну, паливо навпаки дешевшало через профіцит ресурсу на ринку та низькі ціни на нафту. Крім того, на ціни тиснуло дешеве пальне російського походження ефективно боротися з яким українські силовики почали лише в середині осені 2023 року.
Наразі експерти оцінюють ринок як стабільний та профіцитним та вважають що всередині країни нема передумов до кардинальної зміни цих трендів. Водночас польські фермери анонсували черговий страйк на кордоні з Україною, які протестують проти продовження “Економічного безвізу” для України та вимагають ввести ембарго на українське зерно. Акція з перекриттям усіх пунктів пропуску з Україною запланована з 9 лютого по 10 березня та викликає занепокоєння учасників ринку пального в Україні.
Звісно поки мова йде лише про кордон з Польщею, а українські трейдери нафтопродуктів змогли диверсифікувати імпортні поставки палива під час попередніх блокувань західних кордонів. Якщо ж до акції поляків долучаться їх колеги з Угорщини та Словаччини це може змусити трейдерів піти від дешевої автомобільної логістики та переорієнтуватися на дорожчу залізничну, що спричинить певне зростання ціни в гуртовому сегменті за рахунок логістики. З іншого боку це стосуватиметься здебільшого західних областей України. На південь країни пальне продовжить надходити здебільшого морським шляхом або ж через кордон з Румунією.
Чи будуть рости ціни на дизпаливо
Експерти та учасники ринку пального сумніваються, що посівна здатна стати причиною здорожчання пального. Через диверсифікацію поставок та високу конкурентність ринку ціна залежатиме більше від котирувань нафтопродуктів в ЄС, а також курсу національної валюти.
Експерт зазначає, що в минулі періоди багато трейдерів завозили в країну великі обсяги пального саме під посівну. Проте через слабкий попит вони не могли його одразу реалізувати, тому були змушені продавати паливо за нижчими цінами, що знижувало ціни загалом на ринку.
За словами аналітика консалтингової компанії “НафтоРинок” Олександра Сіренка, восени 2023 року були перебої з поставками палива в Україну з південного напрямку. Це було пов’язано з тим, що українські силовики боролися з контрабандою російського пального, котре надходило в Україну з Болгарії. Проте трейдери досить швидко переорієнтувалися на поставки з інших Країн і критичного дефіциту палива не виникло, хоча і вплинуло на ціни. З листопада більша частина дизпалива в Україну надходить саме з південних напрямків, а саме з Румунії та Молдови. Також досить багато палива постачається через дунайські порти, тому передумов для дефіциту та різкого зростання цін немає.
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Польські фермери розпочали блокування руху вантажівок перед ПП “Медика-Шегин...
Озимі зернові на більшості території країни перебувають у стані вимушеного зимовог...
МХП збільшив прибуток до $141 млн
Індія може поставити рекорд зі збирання кукурудзи
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом