Європейська комісія скорочує частку сільського господарства в рекордному бюджеті

Джерело:  УкрАгроКонсалт
ЄС ЕС
UkrAgroConsult

Європейська комісія представила рекордний бюджет у розмірі 2 трлн євро (найбільший за всю історію), що сигналізує про значні зміни та скорочення фінансування аграрного сектору ЄС порівняно з поточним періодом 2021-2027 років, повідомляє УкрАгроКонсалт із посиланням на Euronews.

Пропозиція підтвердила попередні повідомлення про те, що сільськогосподарські субсидії та фонди регіонального розвитку будуть об’єднані в єдиний мегафонд вартістю 865 млрд євро.

В рамках цього нового єдиного фонду Спільна сільськогосподарська політика ЄС (ССП) обмежена, тобто фіксована сума захищена від перерозподілу для підтримки доходів на загальну суму 300 млрд євро.

Термін «підтримка доходів» більше не стосується виключно прямих платежів, які традиційно становили основну частину ССП, але також включає спільно фінансовані ініціативи, які раніше були частиною розвитку сільських районів, а тепер поступово скасовуються згідно з новою структурою.

Ця сума також включає соціальний захист в розмірі 6,3 млрд євро, що подвоює сільськогосподарський резерв, створений в 2021 році для подолання коливань ринку, який тепер збільшився з 450 млн євро до 900 млн євро протягом 7 років.

За даними Єврокомісії, цільова сума в розмірі 300 млрд євро становить мінімум і, як очікується, становитиме 80% від загальних витрат на сільське господарство.

Додаткові інвестиції в сільське господарство, хоча й не визначені, можуть бути залучені з інших сфер політики в рамках єдиного фонду, таких як регіональні фонди, а також з іншого європейського фонду конкурентоспроможності (наприклад, в рамках дослідницької програми «Горизонт Європа»).

Провести пряме порівняння з попереднім бюджетом складно через іншу загальну структуру, яку Єврокомісія використовувала для уникнення критики.

Голова Комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що «сільське господарство буде зміцнене», тоді як комісар ЄС з питань сільського господарства Крістоф Хансен зазначив, що «гроші, які надходять безпосередньо фермерам, взагалі не скорочуються».

Однак, якщо уважніше поглянути на цифри, то картина стає іншою.

В бюджеті на 2021-2027 роки на ССП було виділено 386,6 млрд євро (з яких 270 млрд євро спеціально призначено для прямих виплат фермерам). Ця загальна цифра значно менша за 300 млрд євро, «зарезервованих» для сільського господарства в єдиному фонді.

Різні експерти з питань сільськогосподарської політики оцінюють, що з урахуванням інфляції нова пропозиція являє собою скорочення витрат ЄС на сільське господарство на 20-30% у реальному вираженні.

Символічно, що запропоновані зміни підкреслюють зниження важливості сільського господарства в бюджеті ЄС.

В той час як загальний довгостроковий бюджет ЄС зростає з 1,21 трлн євро до 1,816 трлн євро (без урахування виплат за позиками, пов’язаними з COVID-19), частка ССП знижується з 32,2% до лише 16,5%.

Зараз вона становить лише 35% нового єдиного фонду, що становить менше половини загального бюджету.

В 1980-х роках ССП становила понад 70% бюджету ЄС.

Запропоновані зміни відображають зміну пріоритетів Єврокомісії, оскільки Урсула фон дер Ляєн вирішила скоротити витрати в таких сферах, як сільське господарство, на користь нових ініціатив, таких як оборона та конкурентоспроможність.

Бюджетний план викликав негативну реакцію.

Майже всі депутати Європарламенту, які втрутилися в гарячу дискусію в Європейському парламенті з комісаром Хансеном, розкритикували цю пропозицію.

Біля інституцій ЄС фермери влаштували символічний протест під назвою «Чорна середа європейського сільського господарства».

У різкій заяві фермерське лобі Copa-Cogeca звинуватило Єврокомісію у ліквідації «спільного» аспекту ССП шляхом «прихованих скорочень бюджету» та «повної ренаціоналізації», замаскованих під «адміністративне спрощення».

В спробі заспокоїти майбутні занепокоєння європейських законодавців та уникнути подальших заворушень фермерів, Єврокомісія запровадила кілька нових заходів, яких раніше вимагав аграрний сектор.

Новий механізм коригування інфляції дозволить переглядати суми субсидій, якщо інфляція падає нижче 1% або зростає вище 3%, з метою захисту фермерів від волатильності цін.

Перехідні виплати до 200 тис. євро будуть доступні для фермерських господарств, які приймають амбітні плани трансформації, що допоможе зменшити ризики інновацій в аграрному секторі.

Хоча Єврокомісія сподівається, що ці коригування пом’якшать невдоволення, дебати щодо майбутнього європейського сільського господарства, а також його місця в пріоритетах ЄС, що змінюються, мають загостритися в переговорах, які триватимуть кілька місяців до офіційного затвердження довгострокового бюджету.

Позначки:, , , , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!