Єврокомісія представила «дорожню карту» для сільськогосподарського сектору ЄС

Джерело:  УкрАгроКонсалт
UkrAgroConsult

19 лютого 2025 року Європейська комісія представила документ «Vision for Agriculture and Food» («Бачення сільського господарства та продовольства») – «дорожню карту» майбутнього сільськогосподарського та агропродовольчого секторів у Європі. Ця «дорожня карта» закладає основу для привабливої, конкурентоспроможної, стійкої, орієнтованої на майбутнє та справедливої агропродовольчої системи для нинішніх і майбутніх поколінь фермерів і агропродовольчих операторів, повідомляє УкрАгроКонсалт із посиланням на Європейську комісію.

Подальше спрощення сільськогосподарської політики та збільшення впровадження інновацій і цифровізації є передумовами для всіх дій, викладених у «Vision for Agriculture and Food». Пізніше в 2025 році Єврокомісія запропонує комплексний пакет спрощень для поточної сільськогосподарської законодавчої бази разом із цифровою стратегією ЄС для сільського господарства для підтримки переходу до цифрового сільського господарства.

Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської комісії, сказала: «Наші фермери займають центральне місце в системі виробництва продуктів харчування ЄС. Саме завдяки їхній щоденній наполегливій праці всі ми маємо безпечні та якісні продукти харчування. Проте наші фермери стикаються зі зростаючими викликами глобальної конкуренції та зміни клімату. Ось чому сьогодні ми пропонуємо комплексну стратегію, яка робить сільське господарство більш привабливим, більш стійким і більш стійким».

«Vision for Agriculture and Food» окреслює 4 пріоритетні сфери в сільськогосподарському секторі:

  • Привабливий сектор: сільське господарство має мати необхідну стабільність, щоб заохочувати молодих людей отримувати професію, в тому числі через справедливі доходи та більш цілеспрямовану державну підтримку. Їх також необхідно активно підтримувати, щоб отримати переваги інновацій та нових бізнес-моделей, в тому числі за рахунок вуглецевих та природних кредитів, як додаткових джерел доходу. Єврокомісія прагне до того, щоб фермери не були змушені систематично продавати свою продукцію нижче собівартості виробництва, і вживатиме конкретних заходів з цією метою, зокрема шляхом перегляду Директиви про недобросовісну торговельну практику. Єврокомісія також представить Стратегію оновлення поколінь в 2025 році з рекомендаціями щодо заходів, необхідних як на рівні ЄС, так і на національному/регіональному рівні для усунення бар’єрів для молодих та нових людей, які вступають в професію.
  • Конкурентоспроможний та стійкий сектор: ЄС продовжуватиме надавати пріоритет продовольчій безпеці та суверенітету різними способами. Торгові переговори та угоди будуть використані повною мірою, захищаючи інтереси європейських фермерів. Бачення також відповідає запитам фермерів, громадян та суспільства в цілому щодо більш чіткого узгодження виробничих стандартів для імпортованих продуктів, щоб гарантувати, що амбітні стандарти ЄС не призведуть до невигідного конкурентоспроможного становища, водночас відповідаючи міжнародним правилам. З цієї причини Єврокомісія почне вживати заходів у 2025 році для оцінки впливу більшої узгодженості стандартів, коли мова йде про небезпечні пестициди, заборонені в ЄС, та щодо добробуту тварин. Суворе дотримання та контроль стандартів безпеки харчових продуктів залишається пріоритетом, який не підлягає обговоренню. Єврокомісія посилить увагу до тваринництва, щоб сприяти довгостроковому майбутньому цього сектора.
  • Розрахований на майбутнє сектор: сільськогосподарський сектор Європи відіграє важливу роль в переході до низьковуглецевої економіки. Бачення визнає необхідність узгодження кліматичних заходів з продовольчою безпекою та конкретними проблемами, з якими стикається цей сектор. Фермери повинні отримувати винагороду за впровадження природоохоронних практик. В цьому контексті Єврокомісія ретельно розгляне будь-яку подальшу заборону на використання пестицидів, якщо альтернативи не будуть доступні в розумний час, і спростить доступ до біопестицидів на ринку ЄС. Єврокомісія також розробить добровільну систему порівняльного аналізу, «компас сталого розвитку на фермі», щоб допомогти фермерам вимірювати та покращувати продуктивність на рівні ферми. Також буде розроблено Стратегію водостійкості для вирішення гострої потреби в більш ефективному використанні води.
  • Справедливі умови життя та праці в сільській місцевості: Єврокомісія представить оновлений План дій в сільській місцевості, щоб гарантувати, що сільські території залишатимуться живими, функціональними та тісно пов’язаними з культурною та природною спадщиною ЄС. Також буде розпочато щорічний діалог про харчові продукти з широким колом учасників, включаючи споживачів, фермерів, промисловість та державні органи, щоб знайти рішення для таких питань, як доступність продуктів харчування та інновації. Зменшення харчових відходів і вирішення проблем суспільства щодо добробуту тварин також будуть уважно розглядатися в майбутньому.

Майбутня Спільна сільськогосподарська політика ЄС, як частина Багаторічної фінансової програми на 2021-2027 роки (Multiannual Financial Framework for 2021-2027), буде простішою та більш цілеспрямованою, з підтримкою, спрямованою більше на фермерів, які активно займаються виробництвом продуктів харчування, з особливим акцентом на молодих фермерів і тих, хто веде сільське господарство в районах з природними обмеженнями.

Позначки:, , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!