Єгипет прагне до самозабезпечення пшеницею

Джерело:  IDK
Єгипет

Єгипет, найбільший в Африці виробник і споживач пшениці, в останні роки реалізує амбітний план розширення національного ринку пшениці, спрямований на досягнення самодостатності у виробництві пшениці та скорочення витрат на її імпорт, які з 2017 по 2021 рік збільшилися до 3,8 млрд доларів. .

Уряд в особі Міністерства сільського господарства та меліорації та приватний сектор країни інвестують у дослідження та розробки в галузі пшениці, а також розширюють доступ до фінансування для фермерів, які займаються вирощуванням пшениці, щоб збільшити їх виробничі та маркетингові можливості.

Інвестиції також спрямовуються на впровадження сучасних технологій вирощування пшениці та передового досвіду, особливо на використання сучасних іригаційних систем на старих та меліорованих землях.

Виробництво пшениці в Єгипті в 2024-25 маркетинговому році оцінюється в 9,2 мільйона тонн, що дещо вище, ніж 9 мільйонів тонн попереднього року. Уряд пояснює зростання виробництва збільшенням посівних площ пшениці на 50 000 гектарів у порівнянні з минулим роком, які нині становлять 1,4 мільйона.

Незважаючи на те, що обсяги виробництва в Єгипті зросли минулого маркетингового року, обсяг виробництва все ще був значно нижчим від національного споживання, що становить понад 20 мільйонів тонн на рік.

За населенням 106 мільйонів людей рівень споживання пшениці в Єгипті в короткостроковій перспективі досягне 20,65 мільйона тонн, і це зростання, ймовірно, збережеться до 2030 року, коли чисельність населення досягне 124 мільйонів осіб.

Очікується, що програма субсидування продовольства в Єгипті також сприятиме зростанню попиту на пшеницю в країні. Програма субсидування дозволяє бенефіціарам отримати від уряду смарт-картку для доступу до субсидованих товарів, таких як хліб.

За даними Міжнародного дослідницького інституту продовольчої політики (IFRI), бенефіціари можуть отримувати п’ять буханців хліба «баладі» за субсидованою ціною для максимум чотирьох бенефіціарів на одне домогосподарство.

За даними інституту, у 2023 році програмою субсидування хліба баладі скористаються 73 мільйони людей. Очікується, що ця програма сприятиме високому рівню споживання пшениці у Єгипті.

Крім того, в Єгипті діє паралельна програма субсидування борошна, яка дає споживачам можливість отримувати 10 кілограмів субсидованого борошна щомісяця на людину за ціною 63 центи як альтернативу субсидованому хлібу.

За оцінками Міністерства сільського господарства США вартість програми субсидування борошна в Єгипті в національному бюджеті на 2024-25 роки становить 109 мільйонів доларів.

Амбіційна програма

Єгипет покладається на імпорт пшениці для вирішення проблеми щорічного дефіциту більш ніж 10 мільйонів тонн, що зробило його найбільшим імпортером пшениці у світі у 2021 році, на частку якого припало 8,3% світового імпорту пшениці того року.

Проте уряд Єгипту не розраховує на імпорт задоволення еластичного попиту на пшеницю. Воно продовжує виконувати свою програму з нарощування виробництва пшениці, покращення умов закупівлі пшениці у фермерів, розширення потужностей зі зберігання пшениці та впровадження сучасних іригаційних систем у меліорованих та старих регіонах вирощування пшениці.

Крім того, північноафриканська країна сподівається в середньостроковій перспективі скоротити післязбиральні втрати, які оцінюються майже в 21%, або 4,4 мільйона тонн як місцевої, так і імпортованої пшениці за рахунок підвищення ефективності вирощування врожаю, а також практики маркетингу та зберігання.

На рівні виробництва Єгипет не лише збільшив площі під пшеницю за рахунок нових земель, а й підвищив урожайність за рахунок використання сучасних інноваційних іригаційних систем. Фактично Єгипет інвестує в технологію механізованого зрошення з піднятим дном (MRBI) для досягнення короткострокових та довгострокових обсягів та якості виробництва пшениці.

Ця технологія «адаптована до умов посушливих земель та підвищує ефективність використання води, покращуючи засоби для існування фермерів за рахунок збільшення продуктивності ферми за менших витрат», згідно з даними Міжнародного центру сільськогосподарських досліджень у посушливих районах (ICARDA).

Використання цієї технології має вирішальне значення для Єгипту, який прагне підвищити врожайність пшениці з гектара в рамках загального плану країни щодо збільшення виробництва до 11,5 млн. тонн до 2025 року, йдеться у звіті Африканського банку розвитку (AfDB).

Єгипетський центр сільськогосподарських досліджень (ARC) «сприяє більш активному вирощуванню пшениці на піднятих грядках з використанням ранньостиглих та високоврожайних сортів, а також збільшує кількість сертифікованого насіння, яке розповсюджується серед фермерів», йдеться у звіті USDA за вересень 2024 року.

Посадки пшениці на піднятих грядках набирають популярності в Єгипті, оскільки вони здатні збільшити врожайність зерна на 30%, а також підвищити ефективність використання води на 75%.

Технологія також отримала високу оцінку за можливість заощадити до 25% зрошувальної води та знизити потребу в насінні на 15%.

Крім того, уряд у партнерстві з агентствами з наукових досліджень та розробок реалізує програми селекції пшениці, спрямовані на виведення високоврожайних сортів, здатних переносити суворі кліматичні умови, подібні до тих, що існують в Єгипті.

Саме завдяки цим програмам селекції пшениці Єгипет розраховує підвищити врожайність пшениці до 7 тонн з гектара.

“Виробництво пшениці в Єгипті покращилося завдяки розробці нових методів селекції та вирощування, які призвели до поширення нових високоврожайних сортів”, – йдеться у звіті USDA.

План фінансування

У Єгипті також розширено схеми фінансування, розроблені урядом на користь фермерів, які вирощують пшеницю. Це включає пропозицію вищої ціни на пшеницю, яку закуповує Головне управління з постачання сировини (GASC), урядове агентство, що проводить тендери на пшеницю для програми субсидування хліба в країні.

Наприклад, у 2022 році уряд виділив GASC та Сільськогосподарському банку Єгипту 601 мільйон доларів на фінансування закупівель пшениці у фермерів. У 2024 році уряд закупив 3,6 млн. тонн, з яких 3,43 млн. тонн було виділено млинам, 120 000 тонн – на насіння і 50 000 тонн – на тверду пшеницю.

У листопаді 2023 року уряд оголосив про гарантовану закупівельну ціну 219,75 долара за кожні 150 кілограмів. Цю ціну буде гарантовано лише в тому випадку, якщо виробники пшениці продадуть уряду 60% свого врожаю.

“Високі державні закупівельні ціни також стимулюють фермерів садити більше пшениці”, – йдеться в повідомленні USDA.

Перспектива досягнення Єгиптом вищого рівня виробництва пшениці зміщує акцент на ключових торгових партнерів країни, таких як рф, Україна та Румунія, які в сукупності продадуть північноафриканській країні приблизно 12,5 млн. тонн у 2023 році.

Обсяги імпорту на 11% перевищили попередні офіційні прогнози.

USDA пояснює різке зростання обсягів імпорту пшениці “підвищеним попитом з боку приватного сектору та інвестиціями в елеватори для зберігання більшої кількості пшениці”. Частка приватного сектору в імпорті пшениці оцінюється в 51,6% у 2023-24 роках, тоді як GASC закуповує 48,4%, що залишилися.

Щонайменше 61% пшениці, що імпортується Єгиптом, у 2023-24 маркетинговому році надійде з рф, 24% — з України, а решта — з Румунії.

Єгипет також вирішує проблему післязбиральних втрат у пшеничній галузі. Якщо проблему буде вирішено, то, на думку аналітиків, це дозволить забезпечити достатньою кількістю пшениці не менше 21,2 мільйона осіб за середнього споживання пшениці 145 кілограмів на душу населення.

За прогнозами, Єгипет зможе знизити залежність від імпорту пшениці на 37% та заощадити приблизно 1,1 мільярда доларів за рахунок скорочення післязбиральних втрат.

Ще однією ініціативою щодо зміцнення пшеничної галузі Єгипту та боротьби з післяжнивними втратами є інвестування в сучасні сховища пшениці потужністю до 5,2 мільйона тонн.

За даними АфБР, Єгипет досяг прогресу, «збільшивши державні та приватні інвестиції у створення нових центральних та допоміжних сховищ на нещодавно відвойованих землях, щоб збільшити потужності зі зберігання та захистити себе від шоку міжнародних цін на пшеницю».

В умовах різкого збільшення чисельності населення країни і зростаючої невпевненості у стабільності міжнародного ланцюга поставок пшениці через загострення глобальних політичних конфліктів прагнення Єгипту до самозабезпечення пшеницею довелося дуже до речі.

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!