Як строки відновлення вегетації вплинуть на стан озимих зернових

Джерело:  AgroTimes
стан посівів

Озимі наразі перебувають переважно у доброму та задовільному стані. Подальший стан озимих зернових залежатиме від часу відновлення весняної вегетації (ЧВВВ) – стрімкого чи повільного наростання температур.

Про це інформують фахівці Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН.

За раннього її відновлення (І декада березня) переважають довгохвильові червоні промені, сприятливі для процесів росту й нагромадження біомаси, ‒ відбувається вегетативний тип розвитку. Рослини мають більше часу для регенерації пошкоджених за зиму тканин, довше затримуються у фазі весняного кущіння, формують потужну вторинну кореневу систему.

Слабка сонячна радіація та помірна температура сприяють формуванню кращого стеблостою та закладанню потужного колосу. У такі роки врожай високий. Раннє відновлення вегетації позитивно впливає на посіви пізніх строків сівби, які ввійшли в зиму в недостатньому розвитку (шильце – сходи ‒ 2‒3 листки). Вони залежать від цієї дати, бо за такого сценарію матимуть шанс завершити процеси росту й розвитку.

За пізнього відновлення вегетації (після 1 квітня) переважають короткохвильові сині промені високих енергій із стрімким підвищенням температур, рослини розвиваються за генеративним типом. Період регенерації, весняного кущіння, розвиток вторинної кореневої системи сильно зменшується.

Озимина надто пізніх строків сівби (після 20.10) у цьому випадку сформує лише 1 стебло, вторинна коренева система не буде розвинута, скоротиться період утворення елементів продуктивності. У такі роки рівень урожаю знижується.

Озимі зернові, висіяні в оптимальні строки, які ввійшли в зиму з добре розвинутою вторинною кореневою системою та з 3‒4 синхронно розвиненими пагонами, не будуть залежати від ЧВВВ.

Науковці нагадують, що пізнє відновлення вегетації спостерігали у 2013 році (14 квітня), а надраннє ‒ у 2008 році (26 лютого), середньобагаторічна дата ‒ 30 березня ‒ 1 квітня.

Нагадаємо, друге відрощування озимих культур засвідчило їх добрий та задовільний стан.

Позначки:

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!