Високі світові ціни на добрива можуть посприяти оптимізації сільського господарства

Джерело:  УкрАгроКонсалт
minerals2
UkrAgroConsult

Витрати на хімічні добрива, які забезпечують сучасне сільське господарство – азот, фосфор і калій – вже зростали у 2021 році з ряду причин: надлишок природного газу, основної сировини для більшої частини азотних добрив, що виробляються у всьому світі; шторми наприкінці літа на узбережжі Мексиканської затоки США, які тимчасово закрили заводи в регіоні; урядові санкції проти великого білоруського виробника калійних добрив у відповідь на арешт журналіста; і зростання ресурсного націоналізму з боку таких країн, як Китай, найбільший виробник фосфатів, який почав обмежувати експорт у 2021 році, повідомляє УкрАгроКонсалт із посиланням на Bloomberg.

І це було все до того, як почалися військві дії Росії на території України, що викликало свіжий поштовх до зростання цін на добрива. Як і з багатьма іншими товарами, в останні десятиліття світ все більше покладався на Росію в своїх потребах у добривах. У 1992 р., через рік після розпаду Радянського Союзу, виробництво азоту в країні становило 4,9 млн тонн поживних речовин, що становить близько 7% світового споживання, згідно з даними, зібраними Міжнародною асоціацією добрив (IFA) і Green Markets. До 2019 р. цей показник зріс майже до 10%. Світова частка країни у фосфатах і калійних солях також зросла до приблизно 8% і 20% відповідно.

З початку війни в Україні поставки добрив з Росії були серйозно перервані, деякі виробники навмисно стримували поставки у відповідь на санкції Заходу. Дефіцит у Бразилії, головному пункті призначення російських поставок, а також в інших країнах, які залежать від Росії в постачанні, включаючи Індію та Китай, може призвести до меншого врожаю та вищої вартості врожаю. ФАО попередила у звіті за березень, що в сезоні 2022/23 ціни на продукти харчування та корми в світі можуть піднятися на 22% внаслідок конфлікту в Україні, що підвищить ризик недоїдання та навіть голоду.

Більш ефективне використання добрив також може принести велику користь планеті. Запатентований на початку 1900-х рр. метод Габера-Боша використовувався для перетворення водню та азоту в аміак як одне з найважливіших відкриттів в історії. Підраховано, що без азотних добрив планета змогла б утримувати лише приблизно половину нашого нинішнього населення, яке становить 7,9 млрд. людей. Але є і мінуси. Виробництво синтетичного аміаку виділяє більше вуглекислого газу, ніж будь-який інший хімічний процес.

На цьому збиток не закінчується. Мікроби, присутні в ґрунті, розщеплюють добрива, виділяючи в атмосферу закис азоту, який у 300 разів сильніше нагріває планету, ніж CO₂. Синтетичний азот також є загрозою для біорізноманіття. Велика частина того, що використовується на посівах, змивається дощами або повенями і потрапляє в річки, озера та океани, де вивільняє цвітіння водоростей, що створює мертві зони, виснажені киснем, які не можуть підтримувати життя. Одна з найбільших, у Мексиканській затоці, більша за штат Коннектикут.

У багатьох країнах виробники вже експериментують із способами ефективнішого використання синтетичних поживних речовин. Використовуючи такі методи, як ретельне тестування ґрунту та так зване точне землеробство, виробники продуктів харчування можуть визначити, скільки поживних речовин потребує їхня земля в даний сезон – і не вносити більше чайної ложки. Інновації включають так звані «склади з контрольованим вивільненням», як правило, крихітні капсули, які поступово розчиняються при контакті з вологою, вивільняючи поживні речовини.

У Бразилії, де використання добрив росте швидше, ніж у США, у 2022 р. попит на випробування ґрунту є рекордно високим, повідомили у Laboratório Solos & Plantas, найбільшої мережі агрономічного аналізу в країні. Компанія обробила 21 тис. зразків за перші 90 днів 2022 р. в порівнянні з 12 тис. за аналогічний період 2021 р. Так само в США Корі Лейсі, президент Асоціації сільськогосподарських лабораторних випробувань і керівник лабораторії United Soils у Фербері, штат Іллінойс, прогнозує, що 2022 р. буде один з найбільших років для тестування за останні десятиліття.

Освіта також грає свою роль. У Китаї 10-річний пілотний проект із навчання землеустрою для 21 млн дрібних землевласників дозволив у середньому за десятиліття збільшити врожайність більш ніж на 10%, тоді як використання азотних добрив зменшилося на цілих 18%.

Оскільки всі провідні сільськогосподарські виробники світу витрачають значні суми на сільськогосподарські субсидії, урядова політика також може бути використана для стимулювання змін. У листопаді Європейський парламент проголосував за прийняття стратегії «від ферми до вилки», яка передбачає скорочення використання добрив на 20% до 2030 р.

Шрі-Ланка показала всьому світу, як важливо не рухатися занадто швидко. У квітні 2021 р. уряд країни ввів заборону на синтетичні добрива, намагаючись швидко перевести країну на органічне землеробство. У листопаді ця політика була згорнута у відповідь на протести фермерів і зростаючу інфляцію продовольства. Але шкода вже була завдана. Чиновники прогнозують, що виробництво рисового поля в сезоні 2021/22 впаде до 30%.

Людству може ніколи не вдасться повністю відучитися від синтетичних добрив. Згідно з прогнозами, виробництво їжі має збільшитися на 70% до 2050 р., щоб підтримувати зростання населення планети. У Субсахарській Африці найвищий у світі рівень народжуваності, але середнє внесення добрив становить приблизно 1/8 від середнього по всьому світу. Багато хто вважає, що цей рівень занадто низький.

 

Позначки:, , , , , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!