«Зернова угода» надає росії безпрецедентну роль у нагляді за судноплавством у Чорному морі, попри те, що вона має законні права лише на 10% узбережжя Чорного моря і є учасницею Конвенції Монтре, яка була розроблена для забезпечення свободи торгівлі через протоки Босфор і Дарданелли. Конвенція покладає на Туреччину, а не на росію, роль гаранта того, що свобода судноплавства не буде порушена.
У США назвали механізм зняття російської блокади з Чорного моря
Одностороння блокада росією Чорного моря порушує свободу судноплавства, загрожує глобальному постачанню продовольства і коштує Україні та Заходу мільярди. Настав час цьому покласти край.
Про це пише колишній спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер для Центру аналізу європейської політики (CEPA).
За його словами, чорноморська блокада росією морської торгівлі з Україною прирівнюється до піратства, або принаймні до загрози піратства. Втім, реакція міжнародної спільноти була гнітючою.
«Прийнявши неявні погрози росії потопити торгові судна під іноземними прапорами в міжнародних водах, ми дозволили Кремлю успішно шантажувати світ. Цей шантаж триває», — констатує Курт Волкер.
На його думку, навіть коли «зернова угода» працює в нормальному режимі, дозволяючи обмежений потік експорту зерна, вона створює правовий фасад, який легітимізує воєнні дії росії з блокування всіх інших видів українського експорту морським шляхом.
Курт Волкер вважає, що настав час прорвати російську блокаду і озвучив кроки, які необхідно зробити:
-
На політичному рівні Сполучені Штати, Велика Британія, Нідерланди, Велика сімка, Європейський Союз і всі союзники по НАТО мають вимагати від росії негайно відмовитися від непрямих погроз нормальному комерційному судноплавству в міжнародних водах Чорного моря і заявити, що вони очікують, що українські порти будуть негайно відкриті для бізнесу. Ця політика має бути підкріплена низкою практичних дипломатичних, економічних та гуманітарних кроків.
-
Західні союзники та Україна мають розпочати прямий діалог з Туреччиною щодо практичних заходів з відновлення її договірної ролі у забезпеченні свободи судноплавства через протоки.
-
Для полегшення гуманітарної проблеми морських мін необхідно збільшити можливості розмінування. Україна очікує отримати тральники від Великої Британії. Але Нідерланди, Німеччина, Канада і Сполучені Штати мають відповідні можливості для надання допомоги в розмінуванні. Особливо важливими є безпілотні судна для розмінування. Оскільки жодна з цих країн не є воюючою стороною у війні, за підтримки Туреччини такі судна можна було б розмістити безпосередньо в Чорному морі для гуманітарного розмінування або — якщо це полегшить транзит через протоки — передати їх Румунії як надлишкове оборонне майно. Румунія є одночасно і союзником НАТО, і прибережною чорноморською державою, яка могла б проводити операції з розмінування зі свого порту в Констанці.
-
У рамках Конференції з відновлення України уряди повинні створити програми страхування від воєнних ризиків для судноплавних компаній, що здійснюють пряму торгівлю з Україною. Страхування має покривати як судна, так і вантажі. Хоча найбільші світові компанії все ще можуть відмовитися від участі, багато менших судноплавних компаній, які вже беруть участь в експлуатації зернового коридору, будуть зацікавлені в розширенні своєї торгівлі за умови, що вони будуть повністю застраховані.
-
Країни НАТО мають брати участь в операціях із забезпечення свободи судноплавства в міжнародних водах Чорного моря, які не загрожують свободі судноплавства, з метою збереження принципу безперешкодного транзиту. Це може бути обмежено Туреччиною, Болгарією і Румунією як членами НАТО, що мають чорноморське узбережжя. Або ж інші члени НАТО могли б тимчасово вводити судна в Чорне море для таких цілей відповідно до умов Конвенції Монтре, оскільки члени НАТО не є воюючими сторонами в конфлікті.
-
Нарешті, країни НАТО повинні попередити, що будь-які напади на комерційне судно в міжнародних водах Чорного моря з боку будь-якого суб’єкта вважатимуться актом піратства і не допускатимуться. Такі напади можуть викликати пряму військову відповідь згідно з міжнародним правом. Країни НАТО мають засоби для цього, навіть якщо їхні кораблі не входять до Чорного моря.
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом