Соняшник в Україні продовжує дорожчати, але на ринках рослинних олій почалося падіння котирувань

Джерело:  GrainTrade
соняшникова олія

Зростання цін на соняшникову олію в українських портах дозволило підвищити закупівельні ціни на соняшник, але фермери продовжують стримувати продажі в очікуванні омріяного рівня 30000 грн/т. Водночас заплановане Індією підвищення імпортного мита на рослинні олії може зупинити зростання цін як на олію, так і на соняшник.

Протягом тижня експортні ціни на соняшникову олію в українських портах Чорного моря виросли на 10–20 $/т до 1110–1120 $/т, тоді як ціни на соняшниковий шрот залишилася на рівні 220–225 $/т. На цьому тлі закупівельні ціни на соняшник з олійністю 52% виросли на 500–1000 грн/т до 27500–28500 грн/т з доставкою на завод.

За даними Trading Economics, середня ціна на соняшникову олію з доставкою покупцям за тиждень виросла на 1,3% до 1363 $/т (+7% за місяць), але ця цифра враховує мито в Індії, тому не повною мірою відображає ситуацію на ринку.

На тлі новин про плани індійського уряду підвищити імпортні мита на рослинні олії задля підтримки місцевих виробників ціни на пальмову та соєву олію різко впали. Нагадаємо, що у вересні 2024 року Індія вже запровадила 20% базове мито на сиру та рафіновану олію, після чого імпортне мито на сиру (пальмову, соняшникову та соєву) олію виросло з 5,5% до 27,5%, а на рафіновану – до 35,75%.

За даними трейдерів, індійські переробники скасували замовлення на 100 тис т сирої пальмової олії, яка мала бути поставлена у березні-червні, внаслідок різкого зростання базових цін у Малайзії та негативної маржі переробки в Індії.

Квітневі ф’ючерси на пальмову олію на біржі Bursa в Малайзії вчора впали на 2,3% до 4559 рінггитів/т або 1034 $/т (0% за тиждень) під тиском низьких темпів експорту в лютому та прогнозів збільшення виробництва пальми.

Березневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго вчора впали на 2,4% до 1007 $/т (+0,9% за тиждень, +1,6% за місяць) на тлі прискорення збирання сої в Бразилії, опадів в Аргентині, та скорочення виробництва біодизеля в США.

В Україні дрібні переробники продовжують простоювати через низьку (або іноді негативну) маржу переробки соняшнику, тому його купують лише кілька великих заводів, що знижує конкуренцію на ринку. Це зупинить подальше зростання цін на соняшник, особливо з огляду на падіння котирувань на сусідніх ринках. До того ж, соя в Бразилії вже зібрана на 40% площ, а суха погода дозволить завершити збирання найближчими тижнями, що посилить тиск на ціни соєвої олії.

Позначки:, , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!