Ринок олії – спреди розходяться все більше

Джерело:  УкрАгроКонсалт
соняшникова олія
UkrAgroConsult

Автори статей:

Зазвичай, зниження виробництва соняшнику в Україні неминуче вело до зростання цін на соняшник/олію на світовому ринку і це не дивно, адже Україна є головним експортером соняшникової олії. Частка України в світовій торгівлі сягала 45-46%, в 2021/22 МР – 40%.

Прогнози на 2022/23 МР від ЮСДА виглядають досить песимістично – Україні прогнозують зниження частки до 33% і, відповідно, втрата лідерських позицій. УкрАгроКонсалт оцінює експорт соняшникової олії на рівні вищому, ніж ЮСДА.

Поточний 2022/23 МР – це виняток із правил. Різке падіння врожаю соняшнику в Україні призвело не до зростання, а, навпаки, до падіння цін і на соняшник, і на олію на світовому ринку під впливом, перш за все, війни.

Ситуація з урожаєм в Україні катастрофічна, падіння на 34% відбувається не часто. Але світовий баланс виглядає зовсім по-іншому: виробництво олійних культур та олій – рекорд, виробництво соняшникової олії – 2-й рекордний, запаси соняшнику – рекорд.

Зважаючи на фундаментальні чинники світового ринку, зрозуміло, чому очікування зростання цін не виправдалося. Погіршує також ситуацію ще й рекордно низький імпортний попит на олію під тиском ризиків транспортування Чорним морем. ЮСДА прогнозує найнижчий з 2015/16 МР. Привабливість ціни соняшникової олії у порівнянні з соєвою може змінити ситуацію на краще.

Розрахунок краш-маржі показав, що переробка соняшнику на даний момент дуже вигідна порівняно навіть з довоєнним періодом. Це підтверджують темпи виробництва та особливо експорту соняшникової олії, що є досить непоганим результатом, приймаючи до уваги різке скорочення врожаю.

Але на тлі активного експорту олії відбувається такий же активний експорт соняшнику. За підсумками сезону експорт соняшнику може значно поновити рекорд.

Ситуація може розгорнутися в бік переробки за умови, що переробники збільшать закупівельні ціни на соняшник і фермерам буде вигідніше продавати на внутрішній ринок, а не вивозити «золоту» сировину до сусідніх країн. Тенденція нарощування експорту насіння у майбутньому може зіграти злий жарт із українськими переробниками, які можуть зіткнутися з дефіцитом сировини для переробки.

Повна версія статті доступна передплатникам аналітичного звіту «ОЛІЯ ПРИЧОРНОМОР’Я» від УкрАгроКонсалт.

Ви можете отримати зразок звіту та оформити передплату тут.

Будьте впевнені у своїй бізнес-стратегії з професійною аналітикою та прогнозами агроринку України та Чорноморського регіону.

Позначки:, , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!