Рекомендації фахівців НААН щодо вирощування с/г культур та проведення весняно-польових робіт у 2023 році
Розвиток аграрного виробництва значною мірою залежить від ефективності використання головного засобу виробництва – землі. Це можливо за умови використання досягнень сучасної аграрної науки, зокрема, від впровадження науково обґрунтованої екологічно збалансованої системи землеробства, яка забезпечить стабільне одержання високоякісної продукції і розширене відтворення родючості чорноземів.
Але внаслідок повномасштабної агресії росії умови проведення посівної компанії 2023 року значно відрізняються від тих, що спостерігались в останні роки. Станом на грудень 2022 року з 28,4 млн га всіх посівних площ, що були в обробітку у 2021 року по всій території нашої країни, на підконтрольній території України знаходиться 24,6 млн га (86% всієї території), з яких ще на 3,9 млн га неможливо провести сівбу через близькість до лінії фронту, необхідність проведення розмінування тощо.
Військові дії, посушливий кінець літа, та цінова ситуація на ринку зернових обумовили те, що озимих зернових на підконтрольних територіях було посіяно на площі 3,8 млн га, що на 26% нижче порівняно з осінніми показниками 2021 року на нині контрольованих територіях та на 43% нижче від посівів на всій території України. За таких умов майбутній урожай пшениці складе приблизно 15-18 млн тонн.
За попередніми оцінками, в 2023 році в Україні буде на 45% скорочено посівні площі під зерновими культурами та на 50-60% менше буде отримано врожаю зернових в порівнянні з 2021 роком. Причинами такого скорочення також є: зменшення всіх посівних площ, зміна структури посівів та зниження врожайності зернових культур. Крім того, нестача фінансування та необхідність суттєвої економії спричинили зниження кількості внесених добрив на 50-60%. Значні площі посівів кукурудзи залишились в полях не зібраними. Внаслідок чого, очікуваний рівень урожайність може знизитись (залежно від регіону і культури) на 15-30 % порівняно з середньою урожайністю минулих років.
У підсумку, прогнозований валовий збір зерна у 2023 році може скласти 34 млн т, що на 37% менше показника 2022 р. та на 60% менше показника 2021 року. Щодо олійних культур, то очікується валовий збір 19,3 млн т, що на 13% більше показника 2022 року та на 15% менше показника 2021 року.
Зменшення площі посівів озимих культур в Україні можливо частково компенсувати за рахунок нарощування площ під ярими культурами під час посівної кампанії 2023 року. Але це значною мірою буде залежати від успіхів ЗСУ на фронті і стану звільнених земель.
Науково-практичні рекомендації фахівців НААН щодо особливості вирощування сільськогосподарських культур та проведення комплексу весняно-польових робіт за обмеженого ресурсного забезпечення в 2023 році можна завантажити за посиланням.
Читайте також
Прогноз погоди на вихідні 14–15 грудня: морози не затримаються
Індія у листопаді збільшила імпорт рослинних олій на 40%, особливо соєвої та соняш...
Інтеграція України виведе агросектор ЄС на друге місце у світі
Румунія збільшила площі ріпаку під урожай-2025
Інвестиції VITAGRO у 2022-24 рр досягли 50 млн дол.
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом