Прогноз світової торгівлі зерновими на сезон 2022-2023 років передбачає скорочення її обсягів – ФАО
Поточний прогноз ФАО виробництва зернових у світі в 2022 році був збільшений порівняно з прогнозом минулого місяця на 7,7 млн. тонн, і в даний час він становить 2785 млн. тонн, що все ж таки на 1,0 відсотка нижче рівня минулого року. Підвищення показників виробництва пшениці в Казахстані, офіційні дані по якому вказують на те, що врожай був вищим за прогнозований раніше, вперше в історії призвело до збільшення світового валового виробництва у світі до позначки вище 800 млн тонн. Також підвищено прогноз світового виробництва фуражних зернових, що зумовлено вищим, ніж передбачалося раніше, урожаєм в Індії; це підтверджується офіційними даними, згідно з якими підвищилася врожайність та розширено посівні площі; однак цей обсяг все ж таки на 2,8% нижче рівня попереднього сезону. Прогноз ФАО щодо виробництва рису у світі в сезоні 2022–2023 років дещо збільшений до 516,7 млн тонн (у перерахунку на обвалене зерно). Це на 1,8% нижче рівня 2021–2022 років, який також був переглянутий у бік підвищення і досяг абсолютного рекордного рівня в 526,0 млн тонн. Значною мірою це сталося у зв’язку з уточненням даних з валового виробництва у М’янмі. Однак у М’янмі, як і раніше, очікується помітне скорочення валового виробництва станом на кінець сезону 2022–2023 років, що обумовлено в основному обмеженнями, пов’язаними з різким зростанням вартості виробничих ресурсів. Що стосується інших регіонів світу, офіційні оцінки щодо Колумбії, Гані та Перу також вказують на кращі результати жнив у цьому сезоні, ніж це передбачалося раніше, що переважує деяке зниження прогнозів щодо Філіппін.
Прогноз за обсягом споживання зернових у світі в сезоні 2022–2023 років був підвищений порівняно з прогнозом за попередній місяць на 1,2 млн тонн до 2780 млн тонн, при цьому він, як і раніше, на 0,7 відсотка нижче рівня сезону 2021–2010 років. років. Перегляд цього місяця у бік підвищення обумовлений головним чином підвищенням на 1,4 млн тонн прогнозу споживання пшениці у світі, яке зараз оцінюється на рівні 782 млн тонн, що на 1,0% більше, ніж у сезоні 2021–2022 років. Основними факторами підвищення цього місяця стало збільшення споживання в Індії у зв’язку з виведенням на ринок частини державних запасів та більш активного споживання пшениці на фураж у Європейському союзі. В результаті зниження прогнозу споживання кукурудзи та сорго на фураж, прогноз ФАО за загальним обсягом споживання фуражних зернових на сезон 2022–2023 років зменшено на 0,9 млн тонн до 1478 млн тонн, що на 1,8% 2%2. На противагу цьому, підвищення порівняно з квітневим рівнем прогнозу споживання рису у світі на 0,7 млн тонн ще більше збільшило ймовірність того, що в 2022–2023 роках його споживання буде як і раніше близько до обсягу споживання 2021–2022 років, який досягнув історичного рекорду в 520,6 млн тонн.
Прогноз ФАО за рівнем запасів зернових у світі станом на кінець сезону 2023 року становить 855 млн тонн, що на 4,9 млн тонн вище показника попереднього прогнозу, але як і раніше на 0,2 відсотка нижче рівня початку сезону. Виходячи з останніх прогнозів, показник співвідношення запасів та споживання зернових у сезоні 2022–2023 років складе 29,8 відсотка, що дещо нижче рівня 30,8 відсотка в сезоні 2021 – 2021 років, проте в цілому залишається досить високим. Перегляд у бік підвищення прогнозу запасів пшениці в Казахстані у зв’язку зі зростанням обсягів виробництва компенсував зниження прогнозу запасів пшениці в Російській Федерації, тому в поточному місяці прогноз запасів пшениці у світі практично не змінився (310 млн тонн) і на 5,2 відсотка перевищує їх обсяг станом початку сезону. На противагу цьому, незважаючи на підвищення цього місяця прогнозу щодо запасів фуражних зернових на 4,5 млн. тонн, як і раніше, очікується їх скорочення у світі порівняно з рівнем початку сезону на 3,8 відсотка (до 351 млн. тонн). Підвищення у поточному місяці прогнозів щодо запасів як кукурудзи, так і ячменю, зумовлене загалом збільшенням запасів кукурудзи в Індії (у зв’язку зі збільшенням виробництва), Європейському союзі (як наслідок збільшення імпорту) та Республіці Кореї (у зв’язку з уточненням даних із запасів) та запасів ячменю в Китаї (внаслідок збільшення імпорту). Прогноз ФАО зі світових запасів рису станом на кінець 2022–2023 збутового року змінився порівняно з квітневим прогнозом незначно і зараз позначений на рівні 194,4 млн тонн, що на 1,3 відсотка нижче за рекордний рівень початку сезону. Це зниження пов’язане з очікуваним скороченням запасів у країнах-імпортерах, а збільшення запасів у таких країнах-експортерах, як Таїланд і особливо Індія, може компенсувати зниження запасів у більшості інших країн-експортерів рису.
Передбачуваний обсяг торгівлі зерновими у світі в 2022–2023 роках становить 472 млн тонн, що на 2,6 млн тонн вище в порівнянні з прогнозом минулого місяця, але все ж таки на 2,2 відсотка нижче рекордного показника 2021-20. Прогноз світової торгівлі пшеницею в 2022–2023 збутовому року (липень – червень), що становить рекордні 200 млн тонн, передбачає збільшення на 2,3% її обсягу порівняно з показником 2021—2022 року. У поточному місяці прогноз був трохи збільшений – головним чином за рахунок більш значних, ніж очікувалося, обсягів продажів з боку Російської Федерації, яка зберігає набрані в попередні місяці впевнені темпи експортних поставок за конкурентними цінами; при цьому більш високі обсяги імпорту були зумовлені збереженням великих обсягів закупівель з боку Європейського Союзу та збільшенням імпорту Китаєм (в обох випадках – головним чином для задоволення внутрішнього попиту на фураж). Це підвищення прогнозу було зроблено незважаючи на скорочення очікуваних обсягів експорту Індією та імпорту з боку Бангладеш (у зв’язку зі скороченням експорту з Індії) та Єгипту. ФАО підвищила свій прогноз щодо обсягу торгівлі фуражними зерновими у світі в сезоні 2022–2023 рік (липень – червень) на 1,3 млн тонн, головним чином у зв’язку з очікуваннями зростання обсягів торгівлі кукурудзою внаслідок стійко високого попиту з боку Європейського союзу та перегляду у бік підвищення прогнозу щодо експорту кукурудзи Україною. Проте прогноз світової торгівлі фуражними зерновими у 2022–2023 роках, як і раніше, передбачає її скорочення порівняно з сезоном 2021–2022 років на 5,5 відсотка за всіма основними видами фуражних зернових. В даний час передбачається, що обсяги світової торгівлі рисом у 2023 році (січень – грудень) складуть близько 53,6 млн тонн, що на 4,4 відсотка нижче пікового значення 2022 року. Це на 0,5 млн тонн вище квітневого прогнозу, що обумовлено головним чином припущенням про те, що активний попит, що зберігається, для внутрішнього споживання на Філіппінах і внутрішнього споживання і реекспорту з боку В’єтнаму забезпечить відносно високі обсяги імпорту цими країнами.
Види на врожай 2023 року
Згідно з останнім прогнозом ФАО, обсяг виробництва пшениці у світі у 2023 році залишається майже незмінним порівняно з даними, опублікованими у квітні. Обсяг валового виробництва у світі в 2023 році, що прогнозується на рівні 785 млн тонн, може стати другим за величиною обсягом виробництва за всю історію. У Європі значні опади, що пройшли в квітні в більшості країн, наситили грунт вологою, що дозволило поліпшити види на врожай пшениці в 2023 році. В результаті цього прогноз виробництва щодо Європейського союзу було дещо збільшено до 139,5 млн тонн, але загалом перспективи виробництва дещо затьмарюються наслідками дефіциту опадів в Іспанії та Португалії. У Російській Федерації завдяки рівномірному розподілу опадів стан культур загалом добрий. Однак, виходячи з очікуваного скорочення загальних посівних площ під пшеницю, як і раніше, передбачається, що обсяг виробництва у 2023 році складе близько 83 млн тонн, що нижче за рекордний показник 2022 року. В Україні незважаючи на деяке покращення погодних умов, сприятливих для пшениці, загальні наслідки війни, що триває другий рік, призвели до істотного скорочення площ під пшеницею, і на 2023 рік передбачається зробити значно менше середнього показника за п’ять років. У Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії умови для пшениці сприятливі, і з урахуванням збільшення посівних площ порівняно з минулим роком, у 2023 році очікується ще один рекордний урожай. У Сполучених Штатах Америки дефіцит опадів у багатьох районах призвів до формування менш сприятливих умов для розвитку культур, ніж у середньому за останні роки, внаслідок чого існує небезпека відмови від вирощування та зниження врожайності. В даний час передбачається, що обсяг виробництва складе 51 млн. тонн, головним чином за рахунок різкого розширення посівних площ. В Індії, незважаючи на несприятливі наслідки періодів сильної спеки та штормів, внаслідок яких у деяких місцях урожай загинув, передбачається, що врожай пшениці може перевищити середній п’ятирічний показник, що обумовлено переважно майже близьким до рекордного розширення посівних площ. Види на врожай за Пакистаном дещо знижені, оскільки труднощі з отриманням виробничих ресурсів можуть негативно позначитися на врожайності, хоча, як і раніше, передбачається, що врожай буде вищим за середній показник за останні п’ять років. Що стосується азіатських країн Близького Сходу, прогноз виробництва пшениці в Туреччині в 2023 році був дещо знижений через пошкодження інфраструктури сільського господарства та сільгосптехніки внаслідок землетрусу, що, як передбачається, може призвести до скорочення посівних площ. У Північній Африці у зв’язку із посушливими умовами види на врожай пшениці в Алжирі, Тунісі та Марокко несприятливі, і на 2023 рік очікується врожай нижче за середній.
У Південній півкулі внаслідок затяжної посухи та періодів сильної спеки в Аргентині види на врожай кукурудзи несприятливі, оскільки посівну кампанію було розпочато із запізненням; і передбачається, що в 2023 році обсяг виробництва в країні буде нижчим за середній. У Бразилії види на врожай кукурудзи сприятливі через безпрецедентне розширення посівних площ та загалом хороші погодні умови, тому в 2023 році очікується рекордний урожай. У Південній Африці сприятливі погодні умови, що зберігаються, дають хороші види на врожай, і, за офіційними прогнозами, очікується другий за обсягом урожай в історії.
Зведені таблиці
Читайте також
Україна готова допомогти Сирії з недопущенням продовольчої кризи, – Зеленський
Приєднуйтесь за РАННІМ ТАРИФОМ – 22 Міжнародна конференція BLACK SEA GRAIN.E...
АГРОТРЕЙД вперше експортував пшеницю до Бангладеш
Скасовано Наказ №19 Одеської ОВА від 18.08.2023 року про регулювання експорту зерн...
У Німеччині запустять промислове виробництво клітинного культивованого молока
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом