Переробка соняшнику в Молдові стикається з проблемами

Джерело:  Agroexpert.md
соняшникова-олія

Експорт соняшнику з Республіки Молдова цього сезону досяг 334 тис. тонн, що демонструє серйозне зростання порівняно з 221 тис. тонн минулого сезону і зі 154,5 тис. тоннами в сезоні 2022/23.

Незважаючи на великі обсяги експорту, експерт агроринку Юрій Рижа в інтерв’ю Agtoexpert.md стверджує, що ця тенденція свідчить про тривожну ситуацію: внутрішня переробка насіння соняшнику в олію всередині Республіки деградує, що негативно впливає на місцеву переробну промисловість і створюється всередині країни. Замість того, щоб капіталізувати потенціал переробної промисловості, Молдова стає все більш залежною від зовнішніх ринків, де соняшник продається як сировина за цінами, нижчими від вартості переробленої продукції.

У поточному сезоні середня ціна соняшнику, що експортується, вища, ніж у минулому сезоні, але залишається нижчою за рівень сезону 2021/2022 р, звертає увагу агенція. Проте середня ціна на січень 2025 року, що становить 12,15 лея/кг ($650/тонна), є найвищою за останні п’ять років, що сигналізує про можливості для продавців. Примітним аспектом є й різке збільшення обсягів експорту у січні 2025 року, який за період з 1 по 24 січня досяг 40,3 тис. тонн порівняно з 30,7 тис. тонн у січні 2024 року та лише 10 тис. тонн у січні 2023 року.

“У сьогоднішньому контексті важливо, щоб фермери та переробники працювали разом для створення ефективних ланцюжків створення вартості, які максимізують взаємний прибуток”, – зазначає експерт.

Раніше стало відомо, що олійноекстракційні заводи в Україні скоротили переробку соняшнику, а найбільший переробник був змушений зупинити один з ОЕЗів через нестачу сировини.

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!