Обсяги виробництва насіння в Україні можуть впасти на 30% через війну
Насіннєвий ринок, за оцінками виконавчої директорки Насіннєвої асоціації України Сюзанни Григоренко, починає оживати, але темпи цього процесу у порівнянні з минулим роком доволі мляві. Це пояснюється обмеженістю зернового експорту, що не дає можливості аграріям спланувати роботу на наступний сезон та найперше отримати реальні кошти.
Вона передбачає, що обсяги виробництва в насіннєвій галузі можуть впасти приблизно на 30%. Із виробничого процесу можуть випасти і близько десяти заводів, які перебувають на окупованих територіях та в зоні бойових дій. Також не вдасться запустити і деякі заводи в інших регіонах через дефіцит робочої сили та різке подорожчання вартості енергоресурсів. Однак насіння на ринку не бракуватиме. Потреби в насінні озимого ріпаку на 80-90%, як і раніше, закриватиме імпорт, попит на насіння зернових озимих на 70% задовольнятиметься посівним матеріалом національної та іноземної селекції, виробленим в Україні, близько 30% становитимуть перехідні запаси. По озимих культурах ціни на посівний матеріал будуть відносно стабільними, по ярих – зростатимуть на 10-20%. Це при тому, що в Європі вони зросли на 30%.
Поки що залишається відкритим питання, які фінансові механізми будуть задіяні під час реалізації насіння. Зрозуміло, що 100% передоплату ніхто вимагати не буде. Водночас поки що невідомо, чи будуть використовуватися аграрні розписки і банківські векселі. Невизначеність у цих питаннях може суттєво вплинути на ринок. Фінансові проблеми в сільгосппідприємствах можуть призвести до явища, поширеного у 1990-ті, коли аграрії засівали площі насінням найнижчих репродукцій, виробленим у своїх господарствах. Можна очікувати, що площі озимої пшениці, засіяні у такий спосіб становитимуть близько 50%.
Сюзанна Григоренко прогнозує, що під час посівної кампанії озимих культур під урожай 2023 року, українські аграрії орієнтуватимуться на культури високорентабельні. Зокрема йдеться про ріпак, який користується стабільним попитом у Європі та зручніший для логістики. А тому його площі можуть бути навіть вищими минулорічного показника, який становив – 1, 3 млн. га.
Читайте також
На експорт пішло майже 17,5 млн тонн зерна
ПАЕК розбудовує зрошувальну систему для поливу овочів
Індійські фермери скорочують площі під ріпаком через підвищення температури
Польські фермери погрожують протестами вздовж всього східного кордону у разі невик...
Стан озимих в «Агропросперіс» оцінюють здебільшого як задовільний
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом