Казахстан зберіг експортне мито на насіння соняшнику
Міжвідомча комісія з питань зовнішньоторговельної політики прийняла рішення зберегти діюче мито на вивезення насіння соняшника у розмірі 20%, але не менше 100 євро за тонну. Про це повідомила прес-служба уряду Казахстану.
Враховуючи складне фінансове становище фермерів цього року, пов’язане з низьким урожаєм через несприятливу погоду, неодноразово як один із заходів підтримки пропонувалося скасувати мито на вивезення насіння. Введені обмеження знизили закупівельні ціни всередині Казахстану, в результаті одна з найрентабельніших культур стає невигідною у виробництві.
МВК запропонувала учасникам ринку знайти компромісне рішення щодо ціни.
«Національній асоціації переробників олійних культур запропоновано дійти консенсусу з виробниками насіння соняшнику за закупівельними цінами, про що Асоціація зобов’язалася публічно оголосити найближчим часом», – повідомили у прес-службі.
Приймаючи це рішення, МВК спиралася на дані Бюро національної статистики про те, що вирощування насіння соняшника є одним із найрентабельніших видів бізнесу в секторі АПК. Загальний показник рентабельності цієї олійної культури по країні становить 96,4%.
У переробці насіння соняшника в країні задіяно понад 50 підприємств, річна загальна потужність переробки по сировині становить 3,2 млн тонн. У 2022 році завантаження діючих потужностей з переробки соняшнику (2,8 млн тонн) склало 34%. У 2022 році валовий збір насіння соняшника становив 1,3 млн тонн, тобто. вже сьогодні є всі передумови для повної переробки олійного насіння на внутрішньому ринку.
Посівна площа соняшника зросла з 960,4 тис.га в 2021 році до 1 млн га в 2022 році (14%) і 1,2 млн га в 2023 році (6%). У середньому збільшення становить 10% щорічно.
За даними уряду, за 2022 рік Казахстан експортував 346,8 тис. тонн насіння соняшника, що в 2,3 рази більше за рівень аналогічного періоду 2021 року (145,9 тис. тонн). При цьому експорт насіння соняшника у маркетинговий період (з жовтня по серпень) 2020-2023 років перевищує середньорічний показник експорту. Обсяг сплачених мит за експорт насіння соняшника до бюджету країни становив 4,2 млрд тенге.
Також зростає виробництво олії: за сезон (з вересня 2022 року по серпень 2023 року) виробництво нерафінованої олії перевищило 417 тис. тонн, що на 50% більше, ніж за сезон 2021-2022 (279 тис. тонн). Виробництво рафінованої олії за цей же час зросло на 4,1%, до 145,3 тис. тонн. Скоротився імпорт бутильованої соняшникової олії: з вересня 2022 року до липня 2023 року імпорт склав 35,2 тис. тонн, зниження на 15%.
За 2022 рік експортовано 229,4 тис. тонн соняшникової олії на суму $319,7 млн, що майже в 3 рази вище за рівень 2021 року (84,9 тис. тонн на суму $98,8 млн).
«Обмежувати експорт сировини та збільшувати обсяг переробки – світова тенденція економіки сусідніх країн. Такі держави як Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан, які практично не мають власної сировини, створюють пільгові умови для постачання сировини і будують потужності з переробки. У Киргизстані встановлено нульову ставку ПДВ на ввезення насіння соняшника виключно для виробництва олії. В Узбекистані діє нульове мито на ввезення соняшнику та олія соняшникова. У результаті в структурі імпорту Узбекистану ввезення насіння соняшника з Казахстану посідає перше місце щороку. Водночас країни, які виробляють свою сировину, наприклад, РФ, Білорусь, продовжують експортне мито та вводять експортне ліцензування», – заявили в уряді.
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
УЗ незабаром представить концепцію зміни тарифів на перевезення вантажів
Скасування Китаєм податкових пільг на експорт UCO пальмової олії стимулюватиме вну...
Зеленський підписав “невідкладний” закон про підвищення податків
У третьому кварталі попит на землю зріс і за кількістю угод, і за розмірами ділянок
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом