Індекс продовольчих цін ФАО падає шостий місяць поспіль
У вересні 2022 року середнє значення індексу продовольчих цін ФАО* (ІСЦФ) склало 136,3 пункту, що на 1,5 пункту (1,1 відсотка) нижче показника серпня; таким чином його зниження триває шостий місяць поспіль. Це зазначене у вересні зниження ІСЦФ було зумовлене різким падінням світових цін на рослинні олії та помірним зниженням цін на цукор, м’ясо та молочну продукцію, яке було значнішим, ніж збільшення показника індексу цін на зернові. Незважаючи на подальше падіння, ІСЦФ виявився на 7,2 пункту (5,5 відсотка) вищим за показник відповідного періоду минулого року.
У вересні середнє значення Індексу цін на зернові ФАО склало 147,8 пункту, що на 2,2 пункту (1,5 відсотка) вище показника серпня і на 14,9 пункту (11,2 відсотка) вище рівня вересня 2021 року. У вересні світові ціни на пшеницю зросли на 2,2% у зв’язку з наростанням невизначеності щодо продовження здійснення Чорноморської зернової ініціативи після листопада та можливих наслідків цього для експорту з боку України. Крім того, додатковими факторами зростання цін на пшеницю стали занепокоєння щодо дефіциту опадів в Аргентині та Сполучених Штатах Америки, а також динаміки експорту з боку Європейського союзу у поєднанні із зростанням закупівель цим об’єднанням пшениці на світових ринках у зв’язку із напруженістю із постачанням кукурудзи. У вересні продовжилося незначне зростання світових цін на фуражні зернові (+0,4%), причому за різними видами зернових відзначаються різноспрямовані тенденції. Світові ціни на кукурудзу залишалися практично незмінними (+0,2%), оскільки зміцнення долара США нейтралізувало вплив передбачуваного дефіциту пропозиції та подальшого погіршення видів на врожай у Сполучених Штатах Америки та Європейському союзі в умовах невизначеності щодо експорту з боку України. Світові ціни на ячмінь знизилися на 3,0%, відбиваючи, головним чином, більш сприятливі види на врожай в Австралії та Російської Федерації; у той же час, світові ціни на сорго зросли на 13,2% у зв’язку з передбачуваним зниженням виробництва в Сполучених Штатах Америки. У вересні загальний індекс цін ФАО на рис зріс на 2,2 відсотка. Найбільше зросли ціни на індійські сорти рису через зміну експортної політики Індії, внаслідок чого сформувалося припущення, що покупці звернуться до інших постачальників рису. Також сприяли зростанню цін порушення функціонування збутових механізмів та невизначеність перспектив виробництва у зв’язку з сильними повенями в Пакистані. Проте млявий, загалом, попит сприяв обмеження зростання цін.
Середнє значення Індексу цін на рослинні олії ФАО у вересні склало 152,6 пункту, що на 10,8 пункту (6,6 відсотка) нижче в порівнянні з показником місяцем раніше і є найнижчим показником з лютого 2021 року. Це зниження індексу, що продовжується, стало відображенням падіння цін на пальмову, соєву, соняшникову і рапсову олії. У вересні світові ціни на пальмову олію продовжували знижуватися шостий місяць поспіль, що обумовлено, головним чином, збереженням значних запасів у поєднанні із сезонним зростанням виробництва у Південно-Східній Азії. У той же час, світові котирування соєвої олії дещо знизилися (після короткочасного збільшення у серпні) у зв’язку із зростанням експортної пропозиції з боку Аргентини внаслідок різкого збільшення обсягів продажу сільгосппідприємствами. За соняшниковою олією, світові ціни впали до найнижчого за останні 14 місяців рівня внаслідок збільшення експортної пропозиції з боку країн Чорноморського регіону за млявого імпортного попиту. Також помітно впали світові ціни на ріпакову олію, головним чином у зв’язку з очікуваними вельми значними обсягами виробництва у світі в сезоні 2022–2023 років. Зниженню світових цін на олії також сприяло падіння цін на сиру нафту.
Середнє значення Індексу цін на молочну продукцію ФАО у вересні склало 142,5 пункту, що на 0,8 пункту (0,6 відсотка) нижче серпневого показника; таким чином, його зниження триває третій місяць поспіль, але все ж таки його значення виявилося на 24,4 пункту (20,7 відсотка) вище, ніж у відповідний період минулого року. У вересні світові ціни на всі види молочної продукції помірно знизилися, що значною мірою відбиває вплив на світові ціни на цю продукцію (які номінуються у дол. США) послаблення євро щодо долара США. Крім того, падінню світових котирувань цін на молочну продукцію сприяла обмеженість ринкового попиту на середньострокові поставки у зв’язку з побоюваннями щодо невизначеності на ринках, обумовленої обмеженістю виробництва молока, високою вартістю енергоресурсів та дефіцитом робочої сили, особливо в Європі, у поєднанні з похмурими перспективами розвитку економіки . У той же час, попит на продукцію за контрактами з негайним постачанням, як і раніше, стабільний, особливо з боку країн Азії.
Середнє значення Індексу цін на м’ясо ФАО* у вересні склало 121,4 пункту, що на 0,6 пункту (0,5 відсотка) нижче серпневого показника; таким чином, триває третій місяць поспіль його зниження, яке все ж таки на 8,7 пункту (7,7 відсотка) вище за показник відповідного періоду минулого року. Найбільше у вересні знизилися котирування світових цін на баранину, що обумовлено впливом динаміки валютних курсів. Також знизилися ціни на яловичину під впливом високої експортної пропозиції з боку Бразилії та збільшення вибою худоби у деяких країнах-виробниках. Ціни на м’ясо птиці трохи впали в умовах млявого імпорту у світі, навіть незважаючи на обмеженість експортної пропозиції з боку деяких великих країн-експортерів у зв’язку зі спалахами пташиного грипу. Світові ціни на свинину, навпаки, продовжили зростання, що відбиває дефіцит пропозиції забійних свиней у Європейському Союзі.
Середнє значення Індексу цін на цукор ФАО у вересні склало 109,7 пункту, що на 0,8 пункту (0,7 відсотка) нижче його серпневого значення; таким чином, цей показник, зниження якого триває п’ятий місяць поспіль, досяг найнижчого значення з липня 2021 року. Зазначене у вересні зниження було в основному пов’язане зі сприятливими видами на врожай у Бразилії, що є найбільшим у світі експортером цукру, оскільки дощі сприятливо позначилися на врожайності культури на корені, а зниження цін на етанол сприяло розширенню використання цукрової тростини для виробництва цукру. Зниженню світових цін на цукор та розширенню експорту також сприяло ослаблення бразильського реалу до долара США. Сприятливі види на врожай у сезоні 2022–2023 років сприяли зниженню цін, проте загальний дефіцит пропозиції цукру у світі обмежує масштаби зниження цін порівняно з минулим місяцем.
Читайте також
Україна готова допомогти Сирії з недопущенням продовольчої кризи, – Зеленський
Приєднуйтесь за РАННІМ ТАРИФОМ – 22 Міжнародна конференція BLACK SEA GRAIN.E...
АГРОТРЕЙД вперше експортував пшеницю до Бангладеш
Скасовано Наказ №19 Одеської ОВА від 18.08.2023 року про регулювання експорту зерн...
У Німеччині запустять промислове виробництво клітинного культивованого молока
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом