І зараз, і по завершенню війни однією з найбільших проблем аграріїв та трейдерів є логістика — Юрій Гаврилюк
Ніхто не знає, коли закінчиться війна і всіх цікавить питання ціни на зерно найближчим часом і в середньостроковій перспективі. Та однією з найбільших проблем аграріїв є і буде логістика.
Такою думкою поділився Юрій Гаврилюк, партнер і директор консалтиногово-аналітичної компанії Barva Invest, на Trend&Hedge Club.
«Я вважаю, що у нас є один момент, який буде нам суттєво заважати ще довгий період часу — це логістика. Тому, що санкції, які вже накладені, і ті, які ще будуть застосовані до окупанта, вони вражають не тільки Росію. Світ теж платить за них. Є вплив і на фрахт, і на всі ланцюжки поставки», — зазначив Юрій Гаврилюк.
Аграрії вже задаються питанням, куди ж вивозити те зерно, яке у нас є. Юрій Гаврилюк вважає, що тут потрібно розділяти старий і новий врожаї. Якщо пшениця в основному озима, і хоч щось та вдасться зібрати, то по кукурудзі виникає значно більше питань, а отже і більше факторів волатильності.
«Повертаючись до санкцій, навряд чи якась країна світу наважиться накласти ембарго на торгівлю російською пшеницею. Бо світ надзвичайно залежить від обʼємів, які постачають Україна і Росія. І якщо виключити із загального обʼєму поставки Росію, то замістити цю прогалину просто фізично немає чим», — вважає Юрій Гаврилюк.
На даному етапі Росія більше обмежена фінансовими інструментами. Але також має і логістичні складності. На думку експерта, Китай скористається цією ситуацію і буде закуповувати пшеницю в Росії.
Наразі порти в Україні не працюють і можна відвантажувати зерно лише в сторону західного кордону. Та фізично туди можна відвантажити лише 600 тис. т в місяць, тоді як Україні потрібно відвантажувати у 8 разів більше щомісяця.
«Ця двотижнева затримка, яку ми вже маємо, це вже величезне відставання від нашого експортного темпу. І незрозуміло скільки ще буде продовжуватися така ситуація. Сподіваємося на швидке вирішення», — каже аналітик.
Залишається також проблема з автомобільним транспортом. Бо і в межах країни аграрії не можуть вільно реалізовувати своє зерно, а покупці-переробники не можуть його отримати. Ринок є, але технічно транспорт знайти дуже важко, комунікації дуже мало.
В перспективі нового врожаю ми матимемо ту ж історію. Адже вже є зриви у графіку внесення добрив по мерзлоталому, а через деякий час матимемо проблеми і з посівною. Не дивлячись на те, що вся необхідна продукція в Україні є. Просто фізично її немає можливості доставити туди, куди потрібно. Через бойові дії або ж відсутність транспорту.
Нагадаємо, що Мінагрополітики запустило платформу для допомоги аграріям у проведенні посівної 2022: https://agrostatus.org/, яка покликана допомогти аграріям успішно стартувати з посівною кампанією.
Читайте також
Fortior Law – Юридичний Спонсор BLACK SEA GRAIN. EUROPE-2025
На аукціон повторно виставили найбільшу державну ділянку землі
Асоціація виробників зерна Канади засуджує угоду Bunge-Viterra
Плануйте новий сезон з прогнозом урожаю та посівних площ-2025 від УкрАгроКонсалт
Картопля трохи подешевшала завдяки імпорту й нижчому попиту
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом