Грузія продовжила дію мита на імпорт борошна з рф

Уряд Грузії продовжив дію тимчасового мита на імпорт борошна, ячменю та висівок з росії на невизначений термін, йдеться у постанові уряду.
З метою підтримки грузинських фермерів, у яких виникли проблеми з реалізацією врожаю зерна у зв’язку з відсутністю на нього попиту, в Грузії з літа 2023 року запроваджено тимчасове мито на імпорт борошна, ячменю та висівок, яке продовжували кілька разів.
Згідно з постановою уряду від 28 лютого поточного року, імпорт понад 200 кілограмів пшеничного борошна тепер оподатковується у розмірі 0,3 ларі за кілограм (300 ларі за тонну) замість 0,25 ларі. Імпорт же понад 200 кілограмів ячменю та висівок тепер обкладається податком у розмірі 0,2 ларі за кілограм, замість 0,1 ларі за кілограм.
Спочатку мито на імпорт борошна діяло до 1 листопада 2023 року, потім термін дії продовжили спочатку до 1 березня, після – до 1 вересня 2024 року. У середині вересня 2024 року уряд продовжив дію тимчасового мита втретє – до 1 березня 2025 року, і вчетверте у лютому – до 1 квітня 2025 року.
Метою запровадження мита уряд назвав підвищення конкурентоспроможності грузинської пшениці та сприяння її реалізації на місцевому ринку. Уряд ухвалив таке рішення за умови, що сектор не допустить подорожчання хліба.
Виробники хліба вимагають її скасування, оскільки, за їхніми словами, подорожчання борошна на світових ринках останнім часом може призвести до підвищення вартості хліба в країні.
Криза борошномелів
Грузія протягом року споживає приблизно 800 тисяч тонн борошна. Більшість споживаної пшеничного борошна (приблизно 78%) надходить із росії, що є найбільшим постачальником, зокрема і зерна.
В умовах зростання експортного мита на пшеницю з росії та, як наслідок, збільшення обсягів імпорту борошна, з якого експортне мито не стягувалося, усі мелькомбінати в Грузії у першому кварталі 2023 року призупинили виробництво, як це було у 2021 році. Як результат, комори були переповнені пшеницею, а фермерам просто не було куди подіти зібраний урожай.
Важкі часи для грузинських борошномів настали влітку 2021 року після введення росією механізму плавального мита на експорт зернових. Тому Грузія в кілька разів збільшила імпорт борошна з РФ, відповідно, скоротивши 2022 року імпорт пшениці більше ніж на 30%. Як результат, майже всі мілкомбінати країни припинили роботу.
Млини почали знову імпортувати пшеницю та нарощувати виробництво лише до кінця 2022 року, коли плаваюча ставка вивізного мита на пшеницю знизилася.
Вдруге виробнича криза у млинів настала у березні 2023 року у зв’язку зі зростанням імпорту борошна та зростанням експортного мита на пшеницю з росії.
Подальший розвиток зернового та олійного ринку в Україні та Чорноморському регіоні буде обговорюватись на 23-й Міжнародній конференції BLACK SEA GRAIN.KYIV, яка відбудеться 24 квітня в Києві.
Приєднуйтесь до стратегічних дискусій та нетворкінгу з лідерами галузі!
Читайте також
BLACK SEA GRAIN.KYIV: Лідерство в епоху змін – оновлена програма та спікери!
В Мінагро розглядають декілька альтернатив 30% знижці на перевезення зерна
Бразилія скасовує мита на імпорт оливкової та соняшникової олії з Європи
Агрокомпанії першими скористались страхуванням від воєнних ризиків ЄБРР
Румунські фермери очікують потепління, імпортери – зниження цін
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом