Напрямки, в яких Україна не втрачає, — наприклад, експорт 30 тис. т кукурудзи до Іспанії: фрахт на перевезення з Одеси коштує $32/т, тоді як фрахт із Констанци — лише $20/т. Різниця у $12 викликана насамперед воєнними ризиками, і до зменшення ціни тенденція поки що не прямує. Це впливає на конкурентоспроможність зерна, особливо якщо відправляти його до Китаю: тоді ще одна премія з’являється за проходження Червоного моря.
Фрахтові ставки на перевезення зерна морем впливають на його конкурентоспроможність
На початку запуску українського зернового коридору фрахтові ставки були захмарними, оскільки не кожен був готовий заходити в українські порти. Але чим більше було успішних проходів суден, тим стрімкіше знижувалася вартість фрахту. Аналітики прогнозують, що цей знижувальний тренд збережеться і надалі.
Про це повідомив аналітик логістичного ринку «УкрАгроКонсалт» Максим Харченко під час конференції Black Sea Grain. Kyiv 2024.
Аналітик зазначив, що у Червоному морі досі відбуваються атаки хуситів на торговельні судна. Відомо, що деякі французькі компанії вже перевозять пшеницю до Азії в обхід Африки, через мис Доброї Надії. Проте українські судна все ще рухаються через Червоне море. Максим Харченко висловив сподівання, що найближчими місяцями ситуація в Чорному та Червоному морях буде спокійною, тому фрахт здешевшає.
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом