ФАО оцінює вплив війни на діяльність малих фермерів

Джерело:  УкрАгроКонсалт

Війна в Україні та її економічні наслідки завдали значної шкоди виробництву та доходам малих фермерів, йдеться у новому звіті, опублікованому Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО).

Вплив війни на сільськогосподарські підприємства: Результати загальнонаціонального опитування сільськогосподарських підприємств із земельними ділянками до 250 гектарівбуло проведено серед 1 927 малих виробників продукції рослинництва та тваринництва у 23 областях, включаючи окремі райони Донецької, Харківської, Херсонської та Запорізької областей, що перебувають під контролем уряду України.

Оцінка містить огляд впливу війни на малих фермерів в Україні, а також регіональний аналіз конкретних західних, центральних та прифронтових областей. Більшість опитаних  це малі підприємства, що спеціалізуються на виробництві продукції рослинництва (81 відсоток), далі йдуть підприємства, що займаються як рослинництвом, так і тваринництвом (10 відсотків), а також окремі малі підприємства, що займаються тваринництвом (9 відсотків).

«Результати опитування свідчать про тривожну ситуацію, в якій опинилися сільгоспвиробники через війну,  зазначив П’єр Вотьє, голова офісу ФАО в Україні.  До війни український сільськогосподарський сектор виробляв достатньо фруктів, овочів, продукції рослинництва та тваринництва, щоб прогодувати близько 400 мільйонів людей у всьому світі. Війна постійно негативно впливала на постачання продуктів харчування як всередині країни, так і за її межами, загрожуючи продовольчій безпеці мільйонів людей по всьому світу. Дані цієї оцінки допоможуть ФАО, уряду України та партнерам визначити нагальні потреби, а також географічні регіони для інвестування та підтримки малих фермерських господарств, щоб вони могли протистояти викликам, які створює поточна ситуація та швидко відновити свою діяльність».

Дослідження показало майже восьмивідсоткове зменшення загальної кількості дрібних виробників, з яких один відсоток  це виробники продукції  тваринництва, які припинили виробництво невеликих обсягів продукції рослинництва, а інші майже сім відсотків  виробники продукції рослинництва, які повністю припинили своє виробництво. Серед ключових факторів, що призвели до призупинення та/або скорочення фермерських господарств  тимчасове припинення діяльності, втрата контролю над сільськогосподарськими землями, смерть власників та продаж землі, що були спричинені або пов’язані з ескалацією війни.

«ФАО провела дослідження серед фермерів, які обробляють до 250 гектарів землі, що становить приблизно 65 відсотків від загальної кількості сільськогосподарських підприємств в Україні, тоді як вони володіють та використовують лише 7 відсотків від загальної площі сільськогосподарських земель» додав Олександр Ревнівцев, національний координатор ФАО з питань оцінки стану полів.

Для проведення цієї оцінки ФАО використовувала свою адаптовану методологію оцінки збитків та втрат у сільському господарстві та співпрацювала з місцевими партнерами, включаючи Київську школу економіки, Всеукраїнську Асоціацію сільських, селищних рад та об’єднаних громад, Східноукраїнську сільськогосподарську дорадчу службу для проведення опитування в Донецькій області та Офіс перспективного розвитку для проведення опитування в Запорізькій області.

Результати опитування відповідають результатам останньої Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA2), проведеної спільно Світовим банком, урядом України, Європейською Комісією та Організацією Об’єднаних Націй, а також детального Огляду збитків, втрат та потреб у сільському господарстві внаслідок війни, що є частиною звіту RDNA2, підготовленого Київською школою економіки спільно з ФАО та Світовим банком за фінансової підтримки Глобального фонду зменшення небезпеки стихійних лих та відновлення (GFDRR).

Ключові результати

  • Загальна сума збитків і втрат для сільськогосподарських підприємств, що обробляють до 250 га, оцінюється в 3,85 млрд доларів США в секторах рослинництва і тваринництва.
  • Приблизно 12 відсотків малих сільськогосподарських підприємств повідомили, що частина їхніх земель потенційно забруднена нерозірваними боєприпасами. Найбільше постраждали прифронтові області, де про це повідомили 32 відсотки респондентів.
  • Майже 90 відсотків малих виробників продукції рослинництва повідомили про зниження доходів, причому понад 70 відсотків з них зафіксували значне або різке зниження – понад 25 відсотків. Дрібні виробники продукції тваринництва постраждали меншою мірою, проте понад 60 відсотків з них повідомили про зниження доходів, зокрема 46 відсотків – про значне або різке зниження.
  • Дрібні фермери, як виявилося, збільшили свої борги порівняно з аналогічним періодом до війни з 6 відсотків у 2021 році до 9 відсотків у 2022 році.
  • Порушення ланцюжка створення доданої вартості в агропродовольчому секторі також вплинули на виробництво: в середньому 9 відсотків респондентів повідомили, що торговельні посередники зупинили свою діяльність або не змогли закупити більшу кількість продукції.
  • Більшість опитаних виробників стикаються з проблемами доступу до сільськогосподарських ресурсів через високі ціни, брак працівників, нестачу палива або електроенергії для забезпечення роботи сільськогосподарської техніки або навіть відсутність доступу до електроенергії. Крім того, спостерігається обвал ринків сільськогосподарських ресурсів (добрив та насіння), зокрема, у прифронтових областях.
  • Найбільші потреби, про які повідомили респонденти для продовження виробництва – це забезпечення добривами, паливом та насінням, доступ до кормів або фуражу, поповнення поголів’я тварин та доступ до ринків збуту.

 

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!