Експерти попереджають про «цибулеву бульбашку»
За інформацією аналітиків EastFruit, багато країн регіону різко розширили площі під цибулею під впливом рекордних цін і високого попиту на цю культуру на ринках Європи та Азії в сезоні 2022/23 років.
Попри високий попит, що зберігається, і високі темпи експорту цибулі з таких країн, як Узбекистан, оптові ціни на цей товар уже опустилися в країнах Центральної Азії до 15-20 центів за кг. І це в умовах відсутності на ринку такого великого гравця, як Туреччина, яка так і не зняла заборону на експорт цибулі.
Водночас повідомляється про плани щодо різкого збільшення площ під цибулю, яку прибиратимуть із серпня в багатьох країнах – і в Центральній Азії, і на Кавказі, і в Східній Європі. Цілком очевидно, що на той час уже всі країни скасують заборони на експорт цибулі.
Нагадуємо, що цибуля – це культура з низьким рівнем цінової еластичності. Інакше кажучи, рівень попиту на цибулю не сильно залежить від цін, тому що цибулю неможливо замінити чимось іншим у споживанні. Також, навіть якщо цибуля коштує дешево, більше споживати її люди, як правило, не прагнуть.
Саме цим зумовлені значні цінові коливання на ринку цибулі. Адже якщо її хоча б трохи не вистачає, то ціни зростають доти, доки цибулю не стане вигідно експортувати з країн, де споживачі просто не в змозі платити надто високу ціну. Яскравий приклад цього року – це Єгипет, який став найбільшим постачальником цибулі в Європу в зимово-весняний період, але місцеві споживачі не могли купити цей товар, тому що ціни на нього виявилася для них занадто високою.
Але якщо цибулі забагато, то виникає ситуація, яка називається “і задарма не потрібна”. В Україні, наприклад, до окупації виробничих регіонів країни російськими агресорами та руйнування системи зрошення, періодично виникали ситуації, коли трейдери та фермери після збирання та багатьох місяців зберігання були вимушені викидати цибулю, бо вона виявлялася нікому не потрібною.
Не виключено, що цей сценарій у 2023/24 роках ми побачимо в цілому ряді країн. Хоча в Україні, очевидно, його повторення буде малоймовірним, оскільки до 80% комерційного виробництва і зберігання цибулі було знищено російськими терористами.
Читайте також
Скасовано Наказ №19 Одеської ОВА від 18.08.2023 року про регулювання експорту зерн...
У Німеччині запустять промислове виробництво клітинного культивованого молока
Заблоковані судна «Нібулону» вийшли з портів
Попит на українську кукурудзу в Європі сприяє підвищенню цін
У Бразилії виробництво цукру скоротилося на 23% — Unica
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом