Ціна на ячмінь в Україні

Ціни на сільськогосподарські культури

Період
Grain Barley France (FOB USD/mt)
12.12.2024
224
11.12.2024
222
10.12.2024
218
09.12.2024
218
06.12.2024
218
05.12.2024
218
04.12.2024
215
03.12.2024
215
02.12.2024
210
29.11.2024
210
28.11.2024
210

Аналітичні звіти

Ціна на ячмінь

Україна — один із найбільших експортерів зерна у світі. До трійки основних зернових культур, які вирощують та експортують аграрії, входять пшениця, кукурудза та ячмінь. За рахунок низьких виробничих витрат та широкого ринку збуту ячмінь є привабливою культурою для експорту.

Під впливом яких факторів формується ціна на ячмінь в Україні

За результатами статистичного аналізу, проведеного Міністерством сільського господарства США, Україна у 2021–2022 роках посіла четверте місце з виробництва ячменю. Її випереджають лише країни Євросоюзу, Росія та Австралія.

В Україні вирощують велику кількість сортів озимого та ярого ячменю, які використовують на внутрішньому ринку, а частину експортують до інших країн. За даними Європейської комісії, частка українського ячменю на світовому зерновому ринку становить 13%. Його основні покупці:

  • Китай;
  • Саудівська Аравія;
  • Нідерланди;
  • Бельгія;
  • Німеччина.

Ціна ячменю формується під впливом:

  • рівня попиту культуру на світовому ринку;
  • обсягу пропозицій від країн-експортерів;
  • якості ячменю, яку визначають базисні показники вологості, зернової та сміттєвої домішки;
  • виробничих витрат на придбання посівного зерна, добрив, палива для техніки, за допомогою якої проводились посів та обробіток ячменю.

Експортні ціни на ячмінь залежать від таких факторів:

  • площі, засіяні ячменем, у країнах, що входять до основних експортерів культури;
  • погодні умови, що впливають на врожайність ячменю, у всіх країнах, що займаються його експортом;
  • попит на український ячмінь, який залежить від його якості, підтвердженої сертифікатами;
  • особливості логістики та виду транспорту, що використовується (морські судна, залізничні вагони або вантажні автомобілі);
  • курс валюти.

На вартість ячменю впливає також період вирощування культури. Під час збирання врожаю зерно можна купити за мінімальною закупівельною ціною. У наступні місяці вартість поступово підвищується у зв’язку із додаванням витрат на зберігання зерна. На ячмінь ціни починають швидко підвищуватися на початку зими. Пікові значення спостерігаються у лютому та березні, а потім починається спад.

На спеціалізованих онлайн-сервісах можна переглянути, яка ціна на ячмінь сьогодні в будь-якому регіоні України. Для цього потрібно лише вибрати цікаву область або місто. У зручній таблиці представлені актуальні ціни за тонну зерна за вказаних характеристик: вологість, бур’ян тощо. На таких сервісах зручно відстежувати динаміку закупівельних цін, уточнювати умови угоди та знаходити контакти трейдерів або інших покупців.

Яку ціну пропонують за ячмінь в Україні

Середня ціна на ячмінь сьогодні в Україні – 4614 грн за тонну без ПДВ. За такою вартістю зерно можна продати елеваторам. Ціна на ячмінь із доставкою на комбікормові заводи та іншим переробникам зазвичай вища і становить 6500–7300 грн за тонну. Це з тим, що у ній враховано вартість доставки продукції. Для тих, хто експортує ячмінь, ціна за тонну сьогодні встановилася на ринку на рівні 145 доларів.

Виробникам досить складно самостійно експортувати ячмінь, як будь-яке інше зерно. Для цього знадобляться ґрунтовні знання правил ведення міжнародної торгівлі та складання контрактів, щоб прописати всі умови та не зазнати збитків. До того ж потрібний досвід, щоб знайти іноземних партнерів, провести з ними переговори та укласти торговельний контракт на вигідний продаж ячменю. На момент угоди якість зерна має відповідати міжнародним стандартам, що підтверджується сертифікатами.

Високі логістичні витрати на доставку зерна в порт роблять торгівлю малими партіями неефективною. Тому оптимальне рішення – звернутися до надійного трейдера. У нього достатньо знань, досвіду та ділових зв’язків, щоб:

  • підготувати до продажу велику партію ячменю та оформити всі необхідні документи;
  • знайти покупця, який бажає купити ячмінь за ціною, вигідною виробнику, провести переговори та підписати грамотно оформлений контракт;
  • забезпечити постачання ячменю по оптимальному логістичному ланцюжку.

Прогнозована ціна українського ячменю у 2024 році

Прогноз цін на ячмінь у 2024 році в Україні складали з урахуванням скорочення площ під посіви:

  • озимого ячменю — до 968 тис. га, що на 16,8% менше від торішнього значення;
  • ярого ячменю — до 918,8 тис. га, що на 45% менше, ніж торік.

Українські аграрні підприємства планували у 2022 році зібрати 8,2 млн. тонн ячменю. Корективи внесла розпочата Росією війна проти України. Південні області частково перебувають в окупації, саме вони є основними виробниками ячменю. Тому в Україні врожай культури знизився до 5,5 млн. тонн. Середня врожайність цього року становила 34,7 ц/га. Трейдери пропонують аграріям закупівельні ціни на ячмінь у діапазоні від 2500 до 4900 грн. за тонну.

Скорочення посівних площ під ячмінь в Україні та недоотримана кількість врожаю через воєнні дії у південних областях вплинуло на ситуацію на світовому ринку. Саудівській Аравії, Китаю та іншим великим імпортерам доведеться підняти закупівельні ціни, щоб активізувати постачання ячменю українськими компаніями. Єдиний варіант постачання зерна в ці країни — морем. Поки що в Україні заблоковані порти російським військовим флотом, і забезпечити стабільний експорт зерна неможливо.

До війни експортний потенціал ячменю становив 10–10,5 млн. тонн, українські порти успішно з ним справлялися. Наразі темпи експорту залежать від роботи «зернового коридору», яким зерно відправляють із трьох чорноморських портів: Одеса, Чорноморськ та Південний (Одеська область).

 

Питання-відповіді

Яка середня ціна на ячмінь в Україні?

Середня ціна на ячмінь в Україні може коливатися залежно від сезону, ринкових умов, та інших факторів. Для отримання актуальних цін на ячмінь, ви можете оформити підписку на інформаційно-аналітичну онлайн платформу AgriSupp.

Які фактори впливають на ціну ячменю в Україні?

Ціна на ячмінь в Україні може змінюватися під впливом таких факторів, як погодні умови, врожайність, попит і пропозиція на внутрішньому та міжнародному ринках, світові ціни на ячмінь, економічні умови та курс валют. Враховуючи ці фактори, ціни можуть коливатися протягом року.

Як можна слідкувати за цінами на ячмінь в Україні?

Слідкувати за актуальними цінами на ячмінь в Україні, можна на сайті Ukragroconsult, де є дані про ринкові ціни на ячмінь в Україні та інших країнах.

Чи є Україна великим виробником ячменю?

Так, Україна є одним з найбільших виробників ячменю в світі. Завдяки родючому ґрунту, сприятливим погодним умовам та сучасним сільськогосподарським технологіям, Україна вирощує значні обсяги ячменю.

Які основні ринки експорту ячменю з України?

Україна експортує ячмінь в багато країн світу. Основні ринки експорту ячменю включають країни Азії, , Африки, Європейського Союзу та Близького Сходу.