Знеліснення в Серрадо знижує врожайність сої у Бразилії
Нове дослідження показало, що вирубування лісів під сільгоспугіддя в бразильській савані Серрадо призводить до зміни клімату та зниження врожайності сої. Згідно з даними аналітичного центру Zero Carbon Analytics, з 2013 по 2023 рік регіон недоотримав 34 млн тонн сої на суму $9,4 млрд через наслідки знеліснення.
Як повідомляє Reuters, дослідження виявило парадоксальну ситуацію: хоча середня врожайність сої в Бразилії за останнє десятиліття зросла на 38% завдяки технологіям, кліматичні зміни, викликані вирубуванням лісів, суттєво обмежили потенціал виробництва. Як пояснила автор дослідження Джоан Бентлі-МакКун, “виробництво зростає не завдяки, а всупереч кліматичним втратам”.
Проблема має циклічний характер: зниження врожайності через посуху змушує фермерів розчищати нові території, що посилює екологічну деградацію Серрадо — другої за величиною екосистеми Бразилії після Амазонії. При цьому регіон займає 23% території країни (понад 2 млн га) та залишається критично важливим для світової продовольчої безпеки.
Незважаючи на негативний тренд, Бразилія зберігає статус найбільшого виробника та експортера сої: цього сезону очікується врожай близько 178 млн тонн. Однак, за оцінками експертів, без кліматичних втрат показники могли б бути значно вищими.
Читайте також
Прогноз урожаю та навігатор цін 2026/27: Black Sea & Danube
Затверджено мінімальні ціни експорту агропродукції на грудень
Велика Британія наростила виробництво пшениці завдяки розширенню посівних площ
УЗ та бізнес ще не мають рішення щодо підвищення тарифів
USDA збільшує прогнози світового виробництва та переробки сої
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом