Закон про експортне забезпечення – посилення регулювання чи наведення порядку?
З 1 грудня набуває чинності закон, ухвалений Верховною радою в травні 2024 року, який регулює мінімальні ціни на експорт сільськогосподарської продукції. У рамках цього закону запроваджується режим експортного забезпечення, який передбачатиме:
- експорт товарів виключно зареєстрованими платниками податку на додану вартість;
- встановлення мінімальних експортних цін на деякі товари, включно з основними зерновими, олійними культурами, оліями та шротами.
Основною метою закону є зменшення тіньового обігу зерна.
З 1 грудня Забороняється експорт окремих видів товарів, якщо передбачені зовнішньоекономічним договором контрактні (зовнішньоторговельні) ціни є нижчими, ніж затверджені Мінагрополітики мінімально допустимі експортні ціни.
Мінагрополітики визначатиме мінімально допустимі експортні ціни та щомісяця до 10 числа розміщуватиме їх на своєму офіційному вебсайті.
Коментар УкрАгроКонсалт. Зазначимо, що після опублікування механізму розрахунку мінімальних цін та інших роз’яснювальних документів, провідні оператори ринку прихильно поставилися до цього нововведення. Відзначається спрощення деяких схем. Наприклад, УЗА наголошує, що з моменту набрання чинності цього закону, компаніям-експортерам більше не буде потрібно проходити верифікацію в ДАР, чи отримувати ліцензію на експорт (у разі якщо компанія не пройшла верифікацію).
Експортери зазначають, що для легального бізнесу новий закон не несе загрози. Навпаки, призведе до впорядкування ринку. У попередні два роки ринок характеризувався різким зростанням кількості експортерів. За деякими товарами у 2022/23МР кількість компаній-експортерів збільшилася вдвічі порівняно з довоєнним. При цьому обсяги експорту знижувалися. Очікується, що прийняті нововведення призведуть до нормалізації ситуації.
Повна версія статті доступна передплатникам аналітичного звіту «AgriPriceMentor» від УкрАгроКонсалт.
Ви можете отримати зразок звіту та оформити передплату тут.
Будьте впевнені у своїй бізнес-стратегії з професійною аналітикою та прогнозами агроринку України та Чорноморського регіону.
Читайте також
Індія за підсумками 2023/24 МР скоротила імпорт соєвої та пальмової олій, але збіл...
Незібраними на Львівщині лишаються ще 60% посівів кукурудзи
Фермери в Індії та Латинській Америці більш оптимістично оцінюють майбутні прибутк...
Ціни на кукурудзу в Україні опускаються слідом за зниженням котирувань у США
Дайджест статей у щотижневому виданні AgriPriceMentor за жовтень 2024 р.
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом