ЄС збере більше груш у 2025 році

Джерело:  ГлавАгроном
груші

Виставка Prognosfruit 2025, організована Всесвітньою асоціацією яблук та груш (WAPA), стартувала в Анжі, Франція. Під час заходу, за традицією, експерти дали прогноз виробництва яблук та груш на 2025/2026 роки.

Згідно з звітом WAPA, виробництво яблук в ЄС у 2025 році залишиться на колишньому рівні з мінімальним відхиленням у 0,1%, досягнувши обсягу 10,5 млн тонн. Це, як уточнили фахівці, відповідає щорічним тенденціям, але все ще нижче за середній показник за 3 і 5 років.

Що стосується сортів, то Golden Delicious, улюблений сорт європейських покупців, як і раніше, має попит, і очікується лише незначне зниження його обсягів – на 0,9 % (2,06 млн тонн). Прогноз стабілізує обсяги Gala на рівні 1,43 млн тонн, але для Red Delicious та Idared очікуються значні падіння на 19,2% та 8,8% відповідно.

Щодо груш, то виробництво в ЄС зросте на 1,4 % порівняно з минулим роком і становитиме 1,79 млн тонн. Але прогноз не такий райдужний, як може здатися, оскільки очікується, що загальний обсяг виробництва знизиться на 2,5% порівняно із середнім показником за 3 роки.

У звіті прогнозується набагато більша волатильність у країнах-виробниках: очікується, що виробництво груш в Італії знову скоротиться майже на 25%. Але Бельгія та Нідерланди компенсують дефіцит виробництва в Італії. Очікується, що у Брюсселі виробництво зросте на 32%, а в Нідерландах – трохи більш ніж на 8%.

Список популярних сортів груш також зазнає значних змін. У звіті прогнозується зростання виробництва груш сорту Конференція на 15,6% (857368 тонн), тоді як виробництво груш сорту Вільямс буде скорочено майже на 17%.

Що стосується причин змін у виробництві яблук та груш цього року, WAPA називає кілька факторів. Серед них проблеми зі стабільністю врожайності, викликані зміною клімату, обмеженість інструментів, які в даний час має галузь для боротьби з загрозами біобезпеки, перехід на більш якісні, але менш продуктивні сорти, а також перехід на органічне землеробство.

У своєму звіті WAPA попередила про можливі зміни в динаміці світового ринку на Близькому Сході, в Центральній Азії, Індії та Південно-Східній Азії, оскільки США та Індія прогнозують вищі врожаї, тоді як виробництво в Китаї та сусідніх з ЄС регіонах, включаючи Туреччину, Сербію, Молдову.

Незважаючи на стабільний прогноз виробництва, галузь стикається з тривожною невизначеністю, – заявив Філіп Бінар, генеральний секретар WAPA.

Крім зміни клімату та таких чинників, як брак робочої сили та зростання цін, представник WAPA згадав політичні проблеми, у тому числі геополітичну нестабільність, мінливе торгове середовище та коливання валютних курсів, які нині ускладнюють прогнозування на довгострокову перспективу.

У міру того, як ЄС продовжує формувати майбутнє своєї Єдиної сільськогосподарської політики, виробники яблук і груш дедалі більше стурбовані пропонованим скороченням бюджету в рамках Багаторічної фінансової програми ЄС на 2028–2034 роки, а також децентралізацією основних обов’язків на користь субсидіарності, що надається державам-членам, що підриває бази.

Ці зміни можуть завадити європейським виробникам яблук та груш ефективно вирішувати спільні проблеми.

Позначки:, , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!