Як захистити ріпак після квітневих приморозків – експертні поради

Джерело:  Corteva Agriscience
ріпак

Перша половина квітня відзначилася суттєвими приморозками і в деяких регіонах снігопадами. З одного боку, цей сніг став додатковим джерелом вологи, необхідної рослинам після посушливої зими, а низькі температури уповільнили вегетацію, давши фермерам час для ефективнішого контролю шкідників та хвороб. З іншого – це є типовим стресом для озимих культур, передусім для озимого ріпаку. Адже в деяких регіонах, особливо на півдні країни, уже завершувалася бутонізація ріпаку, а чим ближче культура до генеративної фази, тим вона вразливіша — тим сильнішими можуть бути наслідки холодового стресу для урожаю. І хоча ситуація не є критичною, агрономам варто подбати про захист рослин, щоб не втратити потенційну врожайність.

Перш за все, з настанням потепління рослинам потрібно дати певний час на вихід зі стресу, дати їм оговтатися, а повітрю та ґрунту — кілька днів на прогрівання. Далі варто допомогти ріпаку відновити високі темпи вегетації, адже ріпак є культурою інтенсивне споживання елементів живлення якого лімітоване часом, тому часовий період потрібний на відновлення після холодового стресу має бути максимально коротким. Для цього можна використати препарати-антистресанти, а також підживити по листу борним добривом. Бор для ріпаку також є каталізатором ростових процесів після стресу, а також сприяє запиленню, позитивно впливає на фертильність пилку. Часу до активного цвітіння ріпаку залишається небагато, тому про це слід подбати вже зараз. Підтримати ріпак може також використання регулятор росту зі стимулюючою дією Стімулейт™ від Corteva, який допомагає рослинам краще розвиватися в критичні фази, сприяє наростанню стеблової та кореневої маси, покращує якість цвітіння та утворення плодів, і як результат — підвищує врожайність.

Безумовно, слід звернути увагу і на захист ріпаку від хвороб. Через знижені температури, особливо у перерослих посівах, можуть з’являтися тріщини — класичні ознаки холодового стресу. Такі ушкодження є прямими «воротами» для інфекцій та грибкових захворювань. На цьому етапі можливі ураження фомозом, циліндроспоріозом, різними видами гнилей (білою, сірою тощо), що може суттєво знизити врожай. Тому потрібен фунгіцид, який буде не лише надійно контролювати поширені весняні хвороби, але і чинитиме фізіологічний вплив на рослини, стимулюючи розвиток біомаси та покращуючи стійкість до стресових умов. З обома цими завданнями, наприклад, впорається новий фунгіцид Віован® від Corteva, створений на основі пікоксистробіну та протіоконазолу.

Тож підтримка ріпаку у виході з холодового стресу, профілактичний захист і своєчасна підготовка до фази цвітіння дають фермерам усі можливості компенсувати наслідки квітневої «зими» та отримати гідний урожай.

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!