Від борошна та комбікормів до етанолу та біогазу. В Україні з’явився Інститут сорго
Сорго — перспективна культура для посушливих регіонів, що успішно замінює кукурудзу. Досліджувати сорго різної селекції, сприяти переробці та поширенню його видів планують у новоствореному Інституті сорго.
AgroPortal.ua спілкувався із засновниками Інституту сорго — доктором наук Петром Чикалюком (США) та Ярославом Бардиним.
Яка мета новоствореного Інституту сорго? Яким чином плануєте популяризувати цю культуру?
Петро Чикалюк: У США сорго вирощують понад 70 років, під цією культурою задіяно приблизно 2 млн га. Це переважно південні штати: Техас, Оклахома, Небраска. Накопичений досвід варто передати Україні, адже тут також багато посушливих зон. Там, де раніше сіяли кукурудзу на поливі, зокрема на Херсонщині, зараз попри відсутність води можна вирощувати сорго. Також сорго — хороша заміна ярому ячменю.
Правильно підібрані гібриди сорго мають витримувати посуху і бути стійкими до вилягання. В посушливих зонах Америки вітри досягають швидкості 50-80 км/год. Тож наші генетики направлені на те, щоб рослини не падали. Американське сорго витримувало навіть торнадо.
Створений Інститут сорго планує досліджувати різні зони, ґрунти і допомагати підібрати правильну селекцію. Хочу, щоб Україна мала найкращі гібриди.
З сорго можна розвивати три різні напрями: на зерно — як для людей, так для тварин; силосне сорго — це комбінація зерна і зеленої маси; третій, дуже перспективний напрям — переробка солодкого сорго на спирт, при цьому сухі частини рослини можна спалювати, тож завод буде забезпечений власною енергією.
Ярослав Бардин: Основне призначення цукрового сорго — цукор на заміну цукровому буряку. Якщо порівняти ці культури, то сорго дає на 30-40% вищий вихід цукру з гектара площі. Урожайність цукрового сорго — 100-120 т/га, та й вихід зеленої маси вищий, ніж з 1 га цукрового буряку. До того ж цукровий буряк витягує багато вологи з ґрунту. При цьому цукор з сорго дорожчий: в Америці ціна на нього вдвічі вища.
Ярослав Бардин
Біогаз — ще один варіант використання цукрового сорго. З цукру можна отримувати біоетанол, спалювати його і отримувати електричну енергію.
2014 року в Київській області побудований біогазовий завод, що працює на цукровому сорго. Цей завод функціонує і нині, проєкт дуже ефективний.
Отже, створивши інститут, ми хочемо не просто продавати насіння, адже це досить вузький сектор економіки, а випробовувати різні генетичні матеріали (північно- та південноамериканські, європейські) з метою підбору кращих гібридів відповідно до наших кліматичних умов за параметрами посухостійкості, урожайності, цукристості, протеїну тощо.
Що стримує вітчизняних виробників від вирощування сорго?
Ярослав Бардин: Першочергово — відсутність ринку збуту. Америка має великий внутрішній ринок споживання сорго. Крім того, Китай — великий споживач американського сорго, він закуповує 8-10 млн т зерна щорічно. Його використовують для виробництва спирту, з якого виготовляють національну китайську горілку. Специфічний смак і колір їй надають саме коричневі сорти сорго. Макуха йде на відгодівлю тварин.
В Україні поки що дуже малий сегмент переробки сорго. На підприємстві «Аспарагус» є невелика лінія з виробництва крупи шліфованої, колотої, манної, з борошна випікають безглютенові коржики.
Тож першочергове завдання інституту — розширити і пропагувати переробку сорго в Україні, щоб збільшити внутрішнє споживання.
Петро Чикалюк: У США сорго має дві назви, більшість знають його як «майло». Ви побачите його в складі будь-якого корму для курей, це стандарт для комбікорму. На практиці доведено: якщо кури мають вибір, то споживають біле і червоне сорго, лишаючи кукурудзу на землі. Також сорго покращує склад яєчного білка. До слова, в Америці вже не продають яйця від курей, що сидять у клітках, птахи мають ходити вільно.
Ярослав Бардин: Плануємо пропонувати сорго у відгодівлі курей, для цього потрібно проводити дослідження, і це можна зробити лише на базі інституту. В Україні немає проблем із кормами, оскільки є багато кукурудзи, а ось культура використання у комбікормах сорго практично на нулі. Фермери, що мають свиней, купують у нас насіння сорго, адже воно містить 14% протеїну, тоді як кукурудза — 8-10%.
Сорго в сівозміні — які переваги матиме фермер?
Петро Чикалюк: На жаль, зараз кількість культур скорочується, що пов’язано і з обробітком ґрунту, і з природними умовами, але найбільше — з ринком збуту. На сьогодні найбільший ринок збуту — це кукурудза, під якою маємо більше 4 млн га. Навіть за врожайності 5 т/га це вже 20 млн т зерна, яке потрібно продати.
Сорго порівняно з кукурудзою споживає вдвічі менше води для утворення готової одиниці продукції та потребує на 30% менше добрив. Адже сорго — це мініатюра кукурудзи, в них однакові листова поверхня, стебло, колір і форма, але сорго має меншу біологічну масу. В окремих гібридах співвідношення між зерном і листовою частиною досягає 50 на 50, тоді як у кукурудзі 70% припадає на вегетативну частину і лише 30% — на зернову. До того ж сорго витримує 1-1,5 місяці без опадів, воно ніколи не висохне.
Скільки сорго могли б вирощувати в Україні?
Ярослав Бардин: Поки не буде внутрішнього споживання, не налагодиться ринок споживання, площі під сорго не будуть зростати. Нам варто звернути увагу саме на внутрішнє споживання, адже експортні постачання ускладнені — фактично два роки ми не можемо ефективно продати свої зернові та кукурудзу. Тож фермери ставляться до сорго з побоюванням, оскільки розуміють, що його потрібно виростити і продати на експорт.
Але слід зважати, що сорго — південна культура, її недоцільно сіяти в зонах з достатньою вологою, там і кукурудза непогано почувається. Але клімат змінюється, степова зона просувається все далі на захід. Раніше на Львівщині та Тернопільщині не ріс соняшник, а зараз у цих областях його вирощують. Кукурудза вже не хоче рости на Дніпропетровщині, бракує вологи, урожайність не більше 4-5 т/га. А сорго там родить по 8-10 т/га за тієї самої вологи.
Чи можуть фермери приїхати та ознайомитись із демоділянками, випробуваннями?
Ярослав Бардин: Плануємо відкрити демонстраційне поле на трасі Київ – Одеса, у селі Кодаки. Там будуть демопосіви сорго зернового, цукрового і силосного. Також там є лінія з переробки на крупу, борошно та комбікорм. Тож це буде практичний майданчик із постійним спеціалістом, й усі охочі зможуть приїхати і подивитися.
Також у Немішаєві Київської області є коледж, де готують агрономів, ветеринарних лікарів, фермерів. Цього року ми закладаємо на території коледжу велику дослідну ділянку — близько 10 га з різними гібридами сорго: силосним, цукровим і зерновим, щоб студенти мали досвід вирощування цієї культури. У коледжі є кури, вівці, свині, тож вони водночас будуть навчатися приготуванню комбікормів. Програму розпочинаємо вже цього року, наприкінці квітня – на початку травня буде посіяне сорго.
Дякую за розмову!
Читайте також
Сергій Феофілов: Аграрний сектор України не зупинити. 2025 – рік синергії та бала...
FILHET-ALLARD MARITIME – Спонсор BLACK SEA GRAIN. EUROPE-2025
У 2025 році Україна матиме вдвічі менші площі ріпаку, ніж попереднього сезону
Рада відновила обов’язкову звітність щодо викидів парникових газів
Ціни на соняшник відновили зростання, в середньому — на 300-400 грн/т
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом