Логістичні та інфраструктурні можливості експорту зерна у 2024 році кардинально відрізняються від тогорічних. На сьогодні українські аграрії мають можливість експортувати власне збіжжя залізницею мінімум трьома шляхами: через порти Великої Одеси, через західні сухопутні прикордонні переходи та через порти Дунаю. Пропоную детально проаналізувати та порівняти експорт зерна у 2023 та 2024 роках.
Стан експортної логістики у 2023 році
Не дотримання агресором «Чорноморської зернової угоди». Станом на початок 2023 року учасники зернового ринку мали великі проблеми з експортною логістикою зернових. Росіяни систематично саботували роботу ініціативи з безпечного транспортування зерна та харчових продуктів з українських портів (нагадаю, що сама домовленість була укладена ще в 2022-му році), блокуючи огляд суден. Угода періодично пролонговувалася, але домовленості працювали вкрай погано через системний саботаж агресора. Під кінець дії Угоди огляди суден сягали мінімального рівня, а це 1-3 судна на добу, і дедалі частіше попросту блокувалися росіянами. Юридично дія Угоди була припинена 17 липня 2023 (фактично умови угоди не виконувалась останні 2 місяці). Тож експорт зернових через чорноморські порти України станом на липень 2023 було фактично паралізовано.
Блокування експорту зерна західними сусідами. У квітні 2023 року Україна отримала ще один удар по експорту зернової продукції – Польща, Румунія, Угорщина, Словаччина та Болгарія почали блокувати експорт аграрної продукції через власну територію. Сусіди аргументували такі кроки тим, що додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів. У деяких країнах відбулися місцеві протести проти урядів. В результаті обсяги експорту зерна через західні кордони України скоротилися майже вдвічі – до 450-600 тис. тонн на місяць. Далі ситуація тільки погіршувалася. Аграрії були в паніці, адже було незрозуміло яким чином експортувати зерно при заблокованих портах Великої Одеси. Звісно ж бізнес частково переорієнтувався на Дунай, але кардинально ситуацію це не вирішило.
Робота «українського коридору». Завдяки зусиллям ЗСУ з кінця вересня початку жовтня запрацював «український коридор» через порти Великої Одеси. Звісно ж аграрії бажали вивезти якомога більше зерна за короткий час, адже тоді ні в кого не було впевненості у тому, що український зерновий коридор не заблокують. Через це попит на перевезення залізницею в цілому та попит на вагони зерновози зокрема значно зріс. Так, за даними RAIL.insider ставки на використання ЗРВ під кінець 2023- го року збільшилися до 1733-1861 грн/добу без ПДВ. Далі, починаючи з лютого 2024- го року ставки на вагони-зерновози почали знижуватися.
Стан експортної логістики у 2024 рік
Наразі «український коридор» експорту зерна працює стабільно майже рік. А щомісячні обсяги перевезення зерна 2024-го року значно перевищують показники попереднього. Тільки залізницею за 10 місяців цього року перевезено 33,7 млн тонн зернових що на 38,9% більше за аналогічний період попереднього. В тому числі перевезено на експорт 28,853 млн тонн (+64,3% порівняно з 10 міс. 2023 р.). Це рекордний обсяг перевезення зернових залізницею за весь час.
Серед факторів що простимулювали збільшення перевезень зернових вантажів залізницею у 2024 році відзначу наступні:
- зміщення перевезення зерна врожаю 2023 – го року на першу половину 2024- го року (нетипове збільшення перевезення зерна на експорт в березні – червні 2024 року);
- мобілізаційні заходи, які спонукали відправників переорієнтовувати перевезення з автомобільного на залізничний транспорт. Адже через мобілізацію в автоперевізників виникли проблеми з наявністю водіїв.
Станом на зараз українські аграрії не мають логістичних обмежень для експорту зерна залізницею. Ми маємо змогу транспортувати зерно до портів Великої Одеси (понад 3 млн тонн на місяць), до західних прикордонних переходів (до 500 -1000 тис тонн на місяць) та до портів Дунаю (100-150 тис тонн на місяць). Тобто, щомісячно АТ «Укрзалізниця» готова перевозити 3,5-4 млн тонн зернових вантажів та продуктів переробки.
Через стабільну і злагоджену роботу «українського коридору» ми не маємо різкого попиту на зерновози. Тож на ринку використання цього типу вагонів маємо профіцит/надлишок парку у майже 5 тис. ЗРВ. Загальний робочий парк зерновозів налічує близько 26 тис. одиниць, в тому числі парк УЗ – 5,5 тис. Перевезення зерна на експорт відбувається ритмічно протягом всього року, обіг вагонів коливається від 10 до 15 діб. За даними RAIL.insider середньоринкові орендні ставки на вагони-зерновози протягом останніх 6 місяців коливаються в діапазоні 205-408 грн/добу без ПДВ.
Висновки
В цілому транспортна система України стала більш стійкою до негативного зовнішнього впливу. А вартість експортної логістики для аграріїв значно зменшилась (середні витрати на залізничну логістику по експорту зерна не перевищують 15-17$ на тонну). За моїми прогнозами у 2024 році загальний обсяг перевезення зернових вантажів залізницею сягне позначки 39,5 – 41,5 млн. тонн. А ремонти зруйнованої росіянами інфраструктури дозволять возити більше вантажів до портів Великої Одеси. Ми над цим працюємо. Дякуємо агровиробникам за співпрацю і довіру до АТ «Укрзалізниця»! Працюємо разом на перемогу!
Валерій Ткачов
заступник директора департаменту технології перевезень та комерційної роботи АТ «Укрзалізниця»