В Україні вартість землі зростатиме до 2030 року
В Україні вартість земельних ділянок щорічно зростатиме. Тому власникам варто не поспішати продавати свою землю, аби отримати за неї вищу ціну.
Таку думку висловила адвокатка й радниця із земельного законодавства Програми USAID Анна Федун, передає Ціна держави.
«Нині законом встановлений мінімальний розмір вартості 1 га землі, що є не нижчим від нормативно-грошової оцінки. Так триватиме до 2030 р., а далі держава „відпустить“ цей ринок», — зазначила експертка.
З її слів, вартість землі може вагомо зрости, коли ринок землі відкриється для юридичних осіб, тобто з 2024 року.
«У 2016 році ми писали, що вартість оренди земель с/г призначення в Україні нижча, ніж могла бути, якби не мораторій на продаж землі с/г призначення, роздрібнена власність землі та поганий доступ до капіталу. Вартість оренди сягала би 455 дол./га, але тоді вона становила лише 37 дол./га, що в 11 разів нижче потенційної вартості», — пишуть експерти сайту Ціна держави.
В Україні існує досить невелике число господарств, що обробляються власниками, оскільки власникам бракує доступу до капіталу, здатності обробляти землю (біля 50% власників — похилого віку) або вони працюють в інших секторах економіки.
Водночас близько 60% сільськогосподарської землі у користуванні обробляється орендаторами, що винаймають землю у індивідуальних власників. Власники землі отримують лише 37 дол./га у якості орендного платежу. Причинами цього є порівняно слабка переговорна позиція власників землі та слабкий захист прав користувачів землі.
«Тоді ми зробили висновок: від можливості продажу землі виграли би не лише ті, хто продав би свою землю, а й ті, хто зберіг би власність. Однак щоб скористатися цими можливостями, країна повинна розпочати роботу ринку землі с/г призначення та покращити доступ агровиробників до капіталу», — додали експерти.
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом