В Україні близько 49% промислових свиногосподарств планують нарощувати виробничі потужності – АСУ
На початку другого кварталу Асоціація “Свинарі України” провела опитування 150 промислових свиногосподарствна підконтрольних Україні територіях, які утримують близько 2,6 млн свиней чи майже 80% промислового поголів’я, щодо їх планів та очікувань на 2023-й.
Не дивлячись на численні виклики минулого року, 63% опитаних свинарів (94 підприємства із загальним поголів’ям 1,4 млн свиней) зберегли поголів’я на довоєнному рівні. 19 операторів ринку (понад 350 тис. гол. наразі) були змушені скоротити поголів’я: так, сукупне поголів’я цієї групи підприємств скоротилося майже на 200 тис. гол. чи більш ніж на третину в середньому. При цьому, кожне третє з цих підприємств зменшило кількість утримуваних свиней більш ніж на 50%. Водночас кожне п’яте свиногосподарство (32 підприємства, що утримують близько 818 тис. гол. наразі) за минулий рік збільшили чисельність свинопоголів’я від 8% до понад 60%. Сукупними зусиллями вони збільшили поголів’я на 120 тис. гол. чи на 17% порівняно з довоєнним періодом.
На жаль, такого приросту виробничих потужностей наразі недостатньо, щоб перекрити як безпосередні втрати галузі внаслідок бойових дій та окупації, так і вимушене скорочення, про яке зазначали раніше. До цих втрат варто також додати відтермінування подальшого розвитку через ризики війни, адже 43% опитаних (64 респонденти) були змушені «заморозити» відповідні проєкти у 2022-му.
Тим не менш, низка операторів не ставила ріст на паузу: 19 свиногосподарств (понад 0,7 млн гол.) змогли реалізувати заплановане у повній мірі, ще 37 операторів (понад 1,1 млн гол.) частково здійснили задумане.
Зокрема, окрім нарощування поголів’я оператори спрямували свої зусилля та фінанси на
- завершення будівництва виробничих приміщень та інфраструктурних об’єктів (15 підприємств, близько 0,75 млн гол.);
- модернізація та/чи технічне переоснащення (30 підприємств, понад 0,7 млн гол.);
- оновлення генетики та/чи репопуляція поголів’я (8 підприємства, понад 90 тис. гол.);
- запровадження нових технологічних рішень та покращення виробничих показників (5 підприємства, 41 тис.).
Крім цього, окремі гравці здійснили низку кадрових рішень, почали рух у бік вертикальної інтеграції та побудови закритого циклу виробництва.
Щодо планів на 2023-й, 42 свиногосподарства, які утримують понад 1,5 млн гол. чи близько 49% оцінююваного промислового поголів’я свиней) планують нарощувати виробничі потужності. Так, низка операторів (8 свиногосподарств, понад 130 тис. гол.) планує збільшити маточне поголів’я, як за рахунок власновирощених тварин, так і за рахунок завезеного поголів’я, тож очікуваний приріст чисельності основних свиноматок становитиме від 6 тис. гол. Окрім цього, за успішного заповнення готових виробничих приміщень плановий приріст загального поголів’я становитиме від 50 тис. гол.
Інші підприємства (9 свиногосподарств із сукупним поголів’ям понад 0,5 млн гол.) у 2023-му готують ґрунт для подальшого розвитку — збираються розширювати виробничі можливості за рахунок будівництва та/чи реконструкції. Ще десяток підприємств (переважно, невеликих, із сукупним поголів’ям близько 80 тис. гол.) наразі декларують готовність розвиватися проте конкретних планів наразі поки не озвучують.
Ще 22 підприємства (15% вибірки, близько 0,3 млн гол. чи 15% промислового поголів’я) розвиватимуться за рахунок покращення виробничих та економічних показників.
Зокрема, більшість опитаних (13 операторів, близько 200 тис. гол. сукупно) очікують відповідних змін від оновлення виробничого обладнання, встановлення модернізованих та/чи автоматизованих виробничих систем. Ще 4 свиногосподарства — за рахунок оновлення генетики, стільки ж — завдяки підвищенню якості годівлі, новим технологічним рішенням та роботі з персоналом.
Серед основних бар’єрів для розвитку оператори виокремлюють ризики пов’язані з війною, епізоотичні ризики через можливість поширення АЧС, підвищення цін на виробничі ресурси, кадрові проблеми через мобілізацію персоналу та регуляторні перепони (відсутність держпідтримки, бюрократичні бар’єри), непрогнозованість ринкової ситуації тощо.
Читайте також
Польські фермери розблокували пункт пропуску “Шегині – Медика”
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Польські фермери розпочали блокування руху вантажівок перед ПП “Медика-Шегин...
Озимі зернові на більшості території країни перебувають у стані вимушеного зимовог...
МХП збільшив прибуток до $141 млн
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом