В Україні близько 49% промислових свиногосподарств планують нарощувати виробничі потужності – АСУ

Джерело:  Аgravery
свині

На початку другого кварталу Асоціація “Свинарі України” провела опитування 150 промислових свиногосподарствна підконтрольних Україні територіях, які утримують близько 2,6 млн свиней чи майже 80% промислового поголів’я, щодо їх планів та очікувань на 2023-й.

Не дивлячись на численні виклики минулого року, 63% опитаних свинарів (94 підприємства із загальним поголів’ям 1,4 млн свиней) зберегли поголів’я на довоєнному рівні. 19 операторів ринку (понад 350 тис. гол. наразі) були змушені скоротити поголів’я: так, сукупне поголів’я цієї групи підприємств скоротилося майже на 200 тис. гол. чи більш ніж на третину в середньому. При цьому, кожне третє з цих підприємств зменшило кількість утримуваних свиней більш ніж на 50%. Водночас кожне п’яте свиногосподарство (32 підприємства, що утримують близько 818 тис. гол. наразі) за минулий рік збільшили чисельність свинопоголів’я від 8% до понад 60%. Сукупними зусиллями вони збільшили поголів’я на 120 тис. гол. чи на 17% порівняно з довоєнним періодом.

На жаль, такого приросту виробничих потужностей наразі недостатньо, щоб перекрити як безпосередні втрати галузі внаслідок бойових дій та окупації, так і вимушене скорочення, про яке зазначали раніше. До цих втрат варто також додати відтермінування подальшого розвитку через ризики війни, адже 43% опитаних (64 респонденти) були змушені «заморозити» відповідні проєкти у 2022-му.

Тим не менш, низка операторів не ставила ріст на паузу: 19 свиногосподарств (понад 0,7 млн гол.) змогли реалізувати заплановане у повній мірі, ще 37 операторів (понад 1,1 млн гол.) частково здійснили задумане.

Зокрема, окрім нарощування поголів’я оператори спрямували свої зусилля та фінанси на

  • завершення будівництва виробничих приміщень та інфраструктурних об’єктів (15 підприємств, близько 0,75 млн гол.);
  • модернізація та/чи технічне переоснащення (30 підприємств, понад 0,7 млн гол.);
  • оновлення генетики та/чи репопуляція поголів’я (8 підприємства, понад 90 тис. гол.);
  • запровадження нових технологічних рішень та покращення виробничих показників (5 підприємства, 41 тис.).

Крім цього, окремі гравці здійснили низку кадрових рішень, почали рух у бік вертикальної інтеграції та побудови закритого циклу виробництва.

Щодо планів на 2023-й, 42 свиногосподарства, які утримують понад 1,5 млн гол. чи близько 49% оцінююваного промислового поголів’я свиней) планують нарощувати виробничі потужності. Так, низка операторів (8 свиногосподарств, понад 130 тис. гол.) планує збільшити маточне поголів’я, як за рахунок власновирощених тварин, так і за рахунок завезеного поголів’я, тож очікуваний приріст чисельності основних свиноматок становитиме від 6 тис. гол. Окрім цього, за успішного заповнення готових виробничих приміщень плановий приріст загального поголів’я становитиме від 50 тис. гол.

Інші підприємства (9 свиногосподарств із сукупним поголів’ям понад 0,5 млн гол.) у 2023-му готують ґрунт для подальшого розвитку — збираються розширювати виробничі можливості за рахунок будівництва та/чи реконструкції. Ще десяток підприємств (переважно, невеликих, із сукупним поголів’ям близько 80 тис. гол.) наразі декларують готовність розвиватися проте конкретних планів наразі поки не озвучують.

Ще 22 підприємства (15% вибірки, близько 0,3 млн гол. чи 15% промислового поголів’я) розвиватимуться за рахунок покращення виробничих та економічних показників.

Зокрема, більшість опитаних (13 операторів, близько 200 тис. гол. сукупно) очікують відповідних змін від оновлення виробничого обладнання, встановлення модернізованих та/чи автоматизованих виробничих систем. Ще 4 свиногосподарства — за рахунок оновлення генетики, стільки ж — завдяки підвищенню якості годівлі, новим технологічним рішенням та роботі з персоналом.

Серед основних бар’єрів для розвитку оператори виокремлюють ризики пов’язані з війною, епізоотичні ризики через можливість поширення АЧС, підвищення цін на виробничі ресурси, кадрові проблеми через мобілізацію персоналу та регуляторні перепони (відсутність держпідтримки, бюрократичні бар’єри), непрогнозованість ринкової ситуації тощо.

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!