Україна за тиждень збільшила експорт на 94%, але трейдерів турбує формування черги завантаження кораблів
За 31-й тиждень роботи «зернового коридору» (27 лютого – 5 березня) через морські порти Одещини було експортовано 1,0216 млн т агропродукції, що на 94% перевищує показник попереднього тижня. Понад 70% цього обсягу склала кукурудза, 20% – пшениця та 4% соняшниковий шрот. Кількість завантажених суден збільшилася на 6 до 20 одиниць, що свідчить про складнощі роботи зернового коридору. Українська агропродукція попрямувала до Китаю, Туреччини, Японії, Португалії, Бельгії, Нідерландів, Кенії, Ємену, Єгипту та інших країн Європи, Азії та Африки.
Загалом з 1 серпня 2022 р Україна змогла експортувати зерновим коридором 23,3 млн т агропродукції.
Активізація експорту зерна у лютому та березні була прогнозованою, оскільки трейдери запланували багато кораблів, щоб встигнути вивезти продукцію до завершення дії зернової угоди. Це ще збільшило чергу на огляд судів, яку й так штучно затримують російські представники у складі СКЦ.
Для покращення логістики відвантажень в Україні запроваджено електронну чергу на завантаження судів в межах зернового коридору, але багато трейдерів нарікають на те, що кораблі окремих компаній завантажуються швидше, ніж інші.
Прес-служба компанії «Прометей» 7 березня поширила заяву про корумпованість формування електронної черги на відвантаження зерновим коридором. У компанії вважають, що до ситуації причетні працівники Адміністрації морпортів України, а термінал «Транссервіс-2008» є їх інструментом або співучасником схеми. За необхідності, компанія готова надати потрібні докази, і вже підготувала заяву на ім’я Генпрокурору України.
З отриманої від «Транссервіс-2008» відповіді, випливає, що «їм невідомо, яким чином формується електронна черга на обробку суден, які заходять на термінал у рамках зернової ініціативи», – повідомили у компанії.
Механізм злочинної схеми наступний – одна з компаній групи «Прометей» укладає договір про перевалку вантажу з оператором, що має квоту на терміналі, після чого починає завозити судову партію на склади терміналу. Проте комусь термінал дозволяє оперативно накопичити судову партію продукції, а іншим відмовляє у цьому, посилаючись на відсутність вільних ємностей, чим створює поле для маніпуляцій.
У підсумку компанії «Прометей» не дозволяють завезти повний обсяг суднової партії, хоча для інших компаній обмеження відсутні. Термінал самостійно визначає порядок завантаження суден, що свідчить про ручне керування процесом.
«Організатором схеми є АМПУ, тому потрібно жорстко припинити цю хибну практику», – вважає керівництво ДК «Прометей».
В час, коли рф веде війну проти України та штучно обмежує експорт української продукції, вітчизняній владі потрібно розробити прозорий механізм заходу суден в порти, щоб термінали та трейдери змогли відпрацювати логістику поставок. Оскільки зафіксовано багато випадків, коли судна заходили в порти та чекали на накопичення та завантаження продукції, тоді як інші термінали стоять заповнені, але кораблі до них не заходять.
Читайте також
Анонсовано програму конференції BLACK SEA GRAIN.EUROPE 2025
У січні зросли обсяги передачі зернових вантажів залізницею до Польщі та Румунії
Китай та низькі ціни на зерно підвищують перспективи експорту яловичини та курятин...
Британія створила базу даних для відстежування краденого українського зерна
Нова «торгова війна» між США та Китаєм може припинити експорт американської сої на...
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом