Україна втратила 1/3 експорту агропродукції через блокування морських шляхів
Зусилля кремля паралізувати експорт української агропродукції увінчалися успіхом: 1/3 експорту сільгосппродукції з країни була втрачена, оскільки чорноморські порти були фактично заблоковані в липні, повідомляє УкрАгроКонсалт із посиланням на Bloomberg.
Це падіння знаменує значний удар по економіці України та глобальній продовольчій безпеці, не дивлячись на те, що ЄС виділив 1 млрд євро на будівництво альтернативних маршрутів з початку вторгнення росії. США заявили, що працюють з європейськими партнерами, щоб підтримувати експорт зерна з України, покладаючись на такі річки, як Дунай та інші шляхи після того, як морський прохід став небезпечним.
Згідно з оцінками аналітиків УкрАгроКонсалт, Україна змогла експортувати лише 3,2 млн тонн зерна, рослинної олії та шроту за 4 тижні до 15 серпня, порівняно з 4,4 та 4,8 млн тонн в травні та червні, коли Чорноморська угода ще діяла. Очікується, що запаси зернових та олійних збільшаться протягом 2024 року.
Навіть у воєнний час Україна все ще є важливим експортером зерна в усьому світі, а чорноморська зернова угода, з якої росія вийшла 17 липня 2023 року, допомогла стабілізувати світові ціни та зберегти потік агропродукції до споживачів. Власна торгівля зерном росії виграє від слабкості України. Її експорт зернових високий, і очікується, що він становитиме майже 1/4 світової торгівлі пшеницею в сезоні 2023/24.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що протягом місяця після зриву зернової угоди було здійснено вже 7 атак на порти за допомогою безпілотників і ракет, що свідчить про те, наскільки важко було знайти надійні обхідні шляхи.
Існують також логістичні перешкоди: за словами Алекса Ліссітси, деякі вантажі зараз дістаються до Дунаю в 4 рази довше, ніж в липні, через затори.
Затримки та менші обсяги відправлень також призводять до збільшення транспортних витрат. Олена Ворона, операційний директор компанії Agrotrade Group, розповіла, що її компанія повністю переорієнтувала потоки на дунайські порти та залізницю ще до зриву зернової угоди, але транспортні витрати вищі на 50%.
«У багатьох регіонах фермери, швидше за все, задумаються про скорочення посівів озимих зернових, тому що ціни, які пропонує ринок, не покривають витрат», — заявив Ліссітса.
В «Укрзалізниці» повідомили, що наразі час очікування на кордоні в бік країн Європи становить близько 5-6 днів. Її голова Євген Лященко розповів Bloomberg, що компанія готується до збільшення експорту агропродукції залізничним транспортом.
Однак цього може бути недостатньо, щоб запобігти ширшому уповільненню експорту української сільгосппродукції. За словами Євгенії Слєпцової, старшого економіста з Oxford Economics, український експорт зерна та олійних культур може впасти на 1/4 в другому півріччі 2023 року порівняно з першим півріччям.
«Це буде зниження валового внутрішнього продукту України на 3% у другій половині року», – заявила вона.
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Польські фермери розпочали блокування руху вантажівок перед ПП “Медика-Шегин...
Озимі зернові на більшості території країни перебувають у стані вимушеного зимовог...
МХП збільшив прибуток до $141 млн
Індія може поставити рекорд зі збирання кукурудзи
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом