Україна. Регулювання експорту сої та ріпаку залишається під питанням

Джерело:  УкрАгроКонсалт
ріпак
UkrAgroConsult

В Україні триває обговорення щодо запровадження експортних мит на сою та ріпак, однак перспективи ухвалення чи відхилення цього рішення залишаються невизначеними. Дебати в профільних органах влади стосуються потенційного впливу таких заходів на аграрний сектор та міжнародну торгівлю. Поки що конкретних термінів ухвалення рішення не оголошено, що додає невизначеності для експортерів та фермерів.

Тим часом у Європі уважно стежать за розвитком ситуації та розглядають можливі контрзаходи у разі запровадження Україною експортних обмежень. Зокрема, Європейський Союз може ввести відповідне імпортне мито у розмірі 5,6% на рослинні олії з України, якщо експорт сої та ріпаку буде обмежено. Такі дії можуть вплинути на торговельні відносини між Україною та ЄС, що викликає занепокоєння серед учасників ринку.

Верховна Рада готується розглянути так звані «сойові та ріпакові правки» в межах законопроєкту № 13157, який перебуває на стадії підготовки до другого читання. Цей законопроєкт також включає інші податкові ініціативи, зокрема щодо виплати патронажних дивідендів у межах сільськогосподарських кооперативів. Комітет Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики відхилив пропозицію щодо запровадження 10% експортного мита на сою та ріпак. Водночас Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики, навпаки, рекомендує запровадити ці мита, що свідчить про розбіжності у позиціях парламентських комітетів.

Генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук уже кілька років виступає за заборону експорту 50% урожаю ріпаку, щоб збільшити завантаженість українських переробних заводів, які, зокрема у 2024 році, зіткнулися з серйозною нестачею сировини. З іншого боку, заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський запропонував законопроєкт № 13134, який включає поправку № 40 про запровадження 10% експортного мита на ріпак і сою. Він стверджує, що повне завантаження переробних заводів, які нині працюють на 35% нижче потужності, може принести державному бюджету додаткові 7,3 млрд. гривень, які можна спрямувати на підтримку Збройних сил України, а також забезпечити 238 млн доларів додаткових доходів для будівництва нових заводів і створення тисяч робочих місць.

Низка галузевих асоціацій розкритикували вивізні мита на ріпак та сою. Бізнес-асоціації стверджують, що такі заходи дискримінують малих та середніх виробників, спрямовані на збільшення прибутків переробників за рахунок дрібних фермерів і порушують умови Угоди про асоціацію України з ЄС.

Дізнайтесь більше про ключові тенденції аграрного ринку на 11-й Міжнародній конференції BLACK SEA OIL TRADE, яка відбудеться 23 вересня в Бухаресті! Приєднуйтесь до професіоналів агробізнесу з 25+країн для потужного старту нового олійного сезону!

Позначки:, , , , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!