Україна прагне покращити протиповітряну оборону, щоб збільшити експорт агропродукції по Чорному морю
Чорноморський «зерновий коридор» працює краще, ніж очікувалося, але, потрібна потужніша протиповітряна оборона, щоб пришвидшити час завантаження суден і краще захистити порти, повідомляє УкрАгроКонсалт із посиланням на Bloomberg.
Україна експортувала майже 10 млн тонн товарів, в основному зерна, через коридор із серпня 2023 року, незважаючи на короткий період несприятливої погоди, повідомив віце-прем’єр-міністр і міністр інфраструктури України Олександр Кубраков. Незважаючи на те, що обсяги нижчі, ніж в 2022 році по «зерновому коридору», Кубраков сказав, що Київ «наздожене».
Його коментарі прозвучали на тлі того, що понад 100 млрд доларів допомоги Україні від США та ЄС затримано через політичні розбіжності. Президент України Володимир Зеленський покинув Вашингтон на початку грудня без жодних гарантій щодо додаткової допомоги. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наклав вето на запланований пакет фінансової підтримки ЄС.
Незначна фінансова допомога від партнерів робить для економіки України ще більш важливим забезпечення експорту її зернових та олійних культур на світові ринки. Безпека одностороннього морського проходу через Чорне море, про який було оголошено в серпні 2023 року, але фактично використовується з жовтня, є життєво важливою для досягнення цієї мети.
Уряд працював над тим, щоб трейдери могли продовжувати експорт, включаючи обіцянку допомогти зменшити витрати на страхування. За словами Кубракова, угода Києва з лондонським Lloyd’s і брокером Marsh McLennan дозволила вдвічі скоротити витрати на страхування.
За словами Маркуса Бейкера, глобального керівника відділу морських перевезень, вантажів і логістики, Marsh може забезпечити страхове покриття для суден, які експортують зерно з України, за ставками, що становлять 1/3 ринкових ставок в рамках програми Unity. Програма підтримується українським урядом, який компенсує андеррайтерам будь-які збитки на загальну суму до 20 млн доларів.
Все це допомогло «зерновому коридору» підтримувати торгівлю, хоча проблеми залишаються. росія посилила обстріли українських портів у Чорному морі та на Дунаї, а експорт зерна скоротився на 23% в період з липня до середини грудня.
«Зараз це виглядає як нормальне судноплавство, як було до війни», – сказав Кубраков. Тим не менш, деякі провідні судновласники обережно ставляться до використання коридору.
Зараз проходом користуються кілька десятків фірм та компаній, в тому числі великі міжнародні трейдери, повідомляє Мінінфраструктури.
Захист портової інфраструктури на півдні Одеської області залишається ключовим для безпеки судноплавного коридору, сказав Кубраков. Більш сучасні засоби протиповітряної оборони, включаючи американські винищувачі F-16, повинні допомогти, додав він.
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Польські фермери розпочали блокування руху вантажівок перед ПП “Медика-Шегин...
Озимі зернові на більшості території країни перебувають у стані вимушеного зимовог...
МХП збільшив прибуток до $141 млн
Індія може поставити рекорд зі збирання кукурудзи
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом