Україна почала імпортувати картоплю з Польщі на тлі цінових рекордів

Джерело:  EastFruit
картопля

В Україні прискорюються темпи зростання цін на картоплю, що призвело до перших цього сезону оптових поставок імпортної продукції на ринок країни. З 4 січня 2024 року в Україну почали надходити великі партії картоплі з Польщі, а також з Литви та Латвії, які вимірюються сотнями тонн.

«Нині оптові ціни на картоплю в Україні є найвищими за всю історію, як у гривні, так і у перерахунку на долари чи євро. Фактично протягом року ціни цей товар зросли в 3,5-4,0 рази. При цьому буквально за останні 3 тижні оптова ціна на якісну свіжу картоплю в Україні злетіла на 40% і перевищила рівень цін у сусідніх країнах Євросоюзу, що зробило імпорт картоплі економічно доцільним», — каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

У чому ж причина такого різкого зростання цін на картоплю в Україні?

Виробники переважно посилаються на традиційний фактор несприятливих погодних умов, які негативно вплинули на якість та врожайність картоплі в Україні, проте Андрій Ярмак звертає увагу на фундаментальніші причини.

«Протягом кількох сезонів поспіль оптові ціни на картоплю в Україні переважно не покривали витрат на її вирощування у професійних господарствах, змушуючи багатьох професійних картоплярів економити буквально на всьому, у тому числі й на якісному посівному матеріалі. Це, у свою чергу, призводило до зниження якості продукції, що обмежувало можливості експорту навіть у країни, куди Україна мала можливість постачати продукцію. Яскравий приклад описаний одним із експертів у блозі «Чому українська картопля нікому не потрібна, навіть незважаючи на низькі ціни?», — зазначає експерт ФАО.

«В результаті це призвело до зниження обсягів виробництва картоплі, оскільки багато дрібних виробників картоплі переключилися на інші культури, зокрема на цибулю, моркву, капусту чи буряк. Крім того, населення, після збільшення площ у 2022 році і падіння цін на ринку, що послідувало за цим, також знизило масштаби вирощування. Це разом із не найсприятливішими погодними умовами і сформувало дефіцит якісної продовольчої картоплі на ринку України», — пояснює Андрій Ярмак.

Вплив ринку ЄС

Також не можна не відзначити напружену ситуацію на ринку картоплі Європи, що не може не впливати на ринок України. Щоправда, ринок картоплі ЄС має величезні відмінності від ринку картоплі України чи інших країн Східної Європи. У ЄС основна частина картоплі споживається у вигляді картоплі фрі, і там існує два паралельні сегменти – картопля для переробки та картопля для свіжого ринку.

В даний час заводи з переробки картоплі відчувають найгостріший дефіцит сировини. Аналогічна ситуація і на ринку свіжої картоплі. Головна причина – це затяжні дощі в основних країнах-виробниках картоплі на Півночі Європи, які призвели до неможливості збирання продукції в оптимальні для цього терміни. В результаті і переробники, і супермаркети змушені продовжувати закупівлю продукції в південних країнах ЄС, що піднімає ціни в цих регіонах.

Картопля ж, що залишилася не прибраною в північних регіонах, за словами фермерів та експертів ринку, найчастіше не відповідає мінімальним якісним параметрам як для переробки, так і для потреб свіжого ринку. Тому не виключено, що він так і не потрапить на ринок, навіть коли прибирання буде завершено.

Є ще одна проблема – це фактична заборона використання будь-яких препаратів для запобігання проростанню картоплі під час зберігання в Євросозюї. Це призводить до необхідності зберігати картоплю при нижчій температурі, але цей вид зберігання не є настільки ж ефективним. Тому, крім зростання витрат на зберігання у 2-4 рази, картоплярі ЄС також говорять про різке зростання втрат картоплі під час зберігання, адже вимог до якості продукції ніхто не скасовував.

Відповідно, якщо зараз Україна почала імпорт картоплі з Польщі та інших країн ЄС, тому що ціни там зараз нижчі, то, цілком імовірно, найближчим часом ціни на картоплю в Польщі також підуть вгору. Це призведе до необхідності збільшувати оптові ціни на продукцію і в Україні, щоб імпорт і надалі мав сенс.

У будь-якому випадку, на даний момент перспективи оновлення цінових рекордів на картопля навесні 2024 року здаються вельми реальними. Більше того, фермери, які займаються вирощуванням ранньої картоплі, цілком можуть непогано заробити. Однак не можна забувати і про те, що картопля в Україні – це переважно гарнір до основної страви. Тому його можуть замінити крупи, макаронні вироби, рис та овочі. Тому настільки ж крутих «цінових віражів» як по цибулі минулого сезону, можливо, чекати не варто.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!