У борошномелів один шлях — експорт, внутрішній ринок вичерпано
Борошномелам потрібно переглянути свій асортимент продукції та переорієнтовуватися на експорт до країн ЄС. В іншому разі низку підприємства харчової промисловості чекає банкрутство. Причинами цьому є війна, недофінансування, активний імпорт продуктів харчування, низька купівельна спроможність населення.
Про це повідомив директор спілки «Борошномели України», голова правління «Укрхарчпром» Родіон Рибчинський під час онлайн-конференції «Куди дівати зерно? — Стратегії розвитку галузі переробки зерна в воєнний та післявоєнний період».
«Ми маємо в Україні 20-21 млн т зернових культур, з яких 18 млн т повинно було своєчасно експортуватися. Сьогодні цей обсяг давить не лише на ціни, які є фатальними для сільгоспвиробників, але й несе загрозу зберіганню зерна нового врожаю. Ми очікуємо, що загальний обсяг урожаю-2022 на контрольованій Україною території складатиме 55 млн т. Матимемо дефіцит ємностей для зберігання приблизно на рівні 16 млн т. Хоча ця цифра залежатиме від того, чи будуть аграрії збирати пшеницю і ячмінь, оскільки ціна обвалилася до 1200 грн/т»
За його словами, після війни частина підприємств перейдуть на спрощені рецептури продуктів харчування, а інші будуть чекати викупу іноземними інвесторами.
Як розповів співвласник компанії «Агро-Юг-Сервіс» (ТМ «Аміна») Шаміль Малачиєв, реалізація продукції їхньої компанії зменшилася в рази, скоротилася географія поставок, зараз доставляють продукцію лише в Миколаївську, Одеську і частину Дніпропетровської області.
«Зараз для нас відкриті всі канали через Європу. Раніше у виході на цей ринок проблема полягала з дією квот на ввезення зерна, які включали в себе і борошно. За цей період у Європі вже відійшли від борошна такого формату, яке виготовляється в Україні, сьогодні там використовують готові суміші. Україна має перспективу працювати на цей ринок 1,5-2 роки, поки в нас не відкриють порти. Але виробникам потрібно змінювати асортимент продукції, щоб відповідати потребам європейського ринку»
Гравці борошномельного ринку зазначають, що виробникам націлюватися на внутрішній ринок сенсу немає. Важливо розвивати експорт у бік Європи, переходити на виробництво сумішей, спеціальні види борошна для хлібобулочних виробів.
«Маємо важливий ризик — у цей час ми можемо втратити ринок Африки, як це зараз відбувається з зерном. Той обсяг, який Україна недопоставила в зерні, закриють американці, канадці, французи. Така сама ситуація буде з борошном. У нас залишається надія, що для української продукції буде продовжено більше ніж на рік безмитний експорт до Європи, і там виробники борошна будуть шукати своє місце», — зазначає Шаміль Малачиєв.
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом