У Болгарії фермери знову сіли на зерно та відмовляються продавати
«Сезон збирання ярих культур завершився, і тепер можна з упевненістю сказати, що вкрай негативні прогнози щодо врожаю в Болгарії цього року, на жаль, справдилися. Найспекотніше та посушливе літо за всю історію спостережень призвело до різкого, двозначного падіння врожайності та виробництва як кукурудзи, так і насіння соняшника, причому особливо сильно постраждала кукурудза. Враховуючи, що Болгарія входить до ключових експортерів обох товарів до ЄС, очікується, що це зниження може вплинути на загальну ринкову кон’юнктуру в регіоні, особливо на соняшникове насіння», повідомляє LVVN Attaché з посиланням на Мінсільгосп Болгарії.
З даних МСГ Болгарії випливає, що врожайність кукурудзи знизилася на 35% у річному обчисленні та на 50% порівняно із середнім показником за 5 років, до 2,73 т/га. При скороченні площ на 5%, урожай кукурудзи цього сезону на 38% нижчий, ніж у 2023 році – майже 1,4 млн тонн. Навіть на цьому ранньому етапі, станом на кінець жовтня, обсяги експорту становлять лише близько 8400 тонн – лише 7% від обсягів відвантаження за аналогічний період минулого року. Запаси становлять 1,4 млн тонн – на 27% менше, ніж у 2023 році.
Ярові культури в Болгарії забезпечили значно вищу рентабельність, порівняно з традиційною озимою пшеницею, у зв’язку з чим виробники зерна неухильно збільшують площі. Крім того, Болгарія створила великі потужності з переробки насіння кукурудзи та соняшника, перетворивши країну з експортера сировини на ключового постачальника переробленої кукурудзи та олійних продуктів з високою доданою вартістю. Однак через зміну клімату літні сезони в Болгарії стають все більш сухими і спекотними, що є проблемою для виробників.
Незважаючи на те, що досягнуто суттєвого прогресу в адаптації ярих до клімату – більш відповідні сорти насіння та методи вирощування, такі як нульова обробка ґрунту, іригація залишається найбільшим обмежуючим фактором, який робить їх уразливими до несприятливої літньої спеки. Протягом дев’яностих та нульових років значна частина базової іригаційної інфраструктури в країні занепала або була повністю виведена з експлуатації, що призвело до того, що зрошувані площі в даний час складають лише малу частину того, що було раніше, у тому числі в ключових районах виробництва ярих культур.
Саме з цієї причини відновлення базової іригаційної інфраструктури є головним пріоритетом Міністерства сільського господарства та продовольства Болгарії у його внутрішній політиці. Болгарія має амбітні плани щодо збільшення зрошуваних площ у чотири рази у найближчі роки. Якщо це буде реалізовано, ярі культури стануть одними з найбільших бенефіціарів із потенціалом значного зростання виробництва, що має зміцнити позиції Болгарії на європейській карті зернових та олійних культур.
На відміну від ярих культур, у 2024 році в Болгарії зібрали черговий рясний урожай пшениці озимої – майже 6,8 млн тонн. Проте ситуація для болгарських виробників пшениці цього року склалася непростою. Глобальний надлишок пропозиції та нормалізація регіональних ланцюжків поставок після першої фази російсько-української війни утримують ціни на відносно низькому рівні, що спонукало болгарських виробників та торговців утримуватися від продажу. Станом на кінець жовтня на складах зберігалося 4,6 млн. тонн, що становить 68% урожаю 2024 року і приблизно на 12% більше, ніж за той же період рік тому. Така стратегія стала популярною в країні в останні 10-15 років, досягнувши піку в 2022 році, коли почався напад Росії на українців з різким зростанням цін на зерно, і тоді болгарські виробники та торговці вирішили масово притримати свій урожай. Таким чином, сплеск продажу болгарського зерна очікується у другому кварталі 2025 року, адже доведеться очищати сховища перед новим урожаєм.
Читайте також
BLACK SEA GRAIN.EUROPE: встигніть приєднатись за раннім тарифом до 31.12!
На ринку кукурудзи та пшениці фіксують незначне зростання цін
У грудні знизився обсяг передачі зерна через залізничні переходи з усіма країнами
У 2024/25 МР очікується зниження виробництва кукурудзи в Індонезії
Сєкерський під час головування Польщі в Раді ЄС у 2025 році хоче обмежити імпорт у...
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом