У Болгарії фермери знову сіли на зерно та відмовляються продавати

Джерело:  AgroXXI
Болгарія

«Сезон збирання ярих культур завершився, і тепер можна з упевненістю сказати, що вкрай негативні прогнози щодо врожаю в Болгарії цього року, на жаль, справдилися. Найспекотніше та посушливе літо за всю історію спостережень призвело до різкого, двозначного падіння врожайності та виробництва як кукурудзи, так і насіння соняшника, причому особливо сильно постраждала кукурудза. Враховуючи, що Болгарія входить до ключових експортерів обох товарів до ЄС, очікується, що це зниження може вплинути на загальну ринкову кон’юнктуру в регіоні, особливо на соняшникове насіння», повідомляє LVVN Attaché з посиланням на Мінсільгосп Болгарії.

З даних МСГ Болгарії випливає, що врожайність кукурудзи знизилася на 35% у річному обчисленні та на 50% порівняно із середнім показником за 5 років, до 2,73 т/га. При скороченні площ на 5%, урожай кукурудзи цього сезону на 38% нижчий, ніж у 2023 році – майже 1,4 млн тонн. Навіть на цьому ранньому етапі, станом на кінець жовтня, обсяги експорту становлять лише близько 8400 тонн – лише 7% від обсягів відвантаження за аналогічний період минулого року. Запаси становлять 1,4 млн тонн – на 27% менше, ніж у 2023 році.

Ярові культури в Болгарії забезпечили значно вищу рентабельність, порівняно з традиційною озимою пшеницею, у зв’язку з чим виробники зерна неухильно збільшують площі. Крім того, Болгарія створила великі потужності з переробки насіння кукурудзи та соняшника, перетворивши країну з експортера сировини на ключового постачальника переробленої кукурудзи та олійних продуктів з високою доданою вартістю. Однак через зміну клімату літні сезони в Болгарії стають все більш сухими і спекотними, що є проблемою для виробників.

Незважаючи на те, що досягнуто суттєвого прогресу в адаптації ярих до клімату – більш відповідні сорти насіння та методи вирощування, такі як нульова обробка ґрунту, іригація залишається найбільшим обмежуючим фактором, який робить їх уразливими до несприятливої ​​літньої спеки. Протягом дев’яностих та нульових років значна частина базової іригаційної інфраструктури в країні занепала або була повністю виведена з експлуатації, що призвело до того, що зрошувані площі в даний час складають лише малу частину того, що було раніше, у тому числі в ключових районах виробництва ярих культур.

Саме з цієї причини відновлення базової іригаційної інфраструктури є головним пріоритетом Міністерства сільського господарства та продовольства Болгарії у його внутрішній політиці. Болгарія має амбітні плани щодо збільшення зрошуваних площ у чотири рази у найближчі роки. Якщо це буде реалізовано, ярі культури стануть одними з найбільших бенефіціарів із потенціалом значного зростання виробництва, що має зміцнити позиції Болгарії на європейській карті зернових та олійних культур.

На відміну від ярих культур, у 2024 році в Болгарії зібрали черговий рясний урожай пшениці озимої – майже 6,8 млн тонн. Проте ситуація для болгарських виробників пшениці цього року склалася непростою. Глобальний надлишок пропозиції та нормалізація регіональних ланцюжків поставок після першої фази російсько-української війни утримують ціни на відносно низькому рівні, що спонукало болгарських виробників та торговців утримуватися від продажу. Станом на кінець жовтня на складах зберігалося 4,6 млн. тонн, що становить 68% урожаю 2024 року і приблизно на 12% більше, ніж за той же період рік тому. Така стратегія стала популярною в країні в останні 10-15 років, досягнувши піку в 2022 році, коли почався напад Росії на українців з різким зростанням цін на зерно, і тоді болгарські виробники та торговці вирішили масово притримати свій урожай. Таким чином, сплеск продажу болгарського зерна очікується у другому кварталі 2025 року, адже доведеться очищати сховища перед новим урожаєм.

Позначки:, , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!