У березні значення Індексу продовольчих цін ФАО залишалося стабільним

Джерело:  ФАО
фао

У березні 2025 року середнє значення індексу продовольчих цін ФАО* (ІСЦФ) склало 127,1 пункту, практично не змінившись порівняно з лютневим показником. Зростання індексів цін на м’ясо та рослинні олії було компенсовано зниженням індексів цін на зернові та цукор, а значення індексу цін на молочну продукцію залишалося на стабільному рівні. Загальне значення ІСЦФ було на 8,2 пункту (6,9 відсотка) вище відповідного показника минулого року, але на 33,1 пункту (20,7 процента) нижче за його рекордне значення, зафіксоване у березні 2022 року.

» У березні середнє значення Індексу цін на зернові ФАО склало 109,7 пункту, що на 2,9 пункту (2,6 відсотка) нижче показника попереднього місяця і на 1,2 пункту (1,1 відсотка) нижче показника березня 20 У березні світові ціни на пшеницю знизилися, що було обумовлено послабленням побоювань щодо стану посівів у деяких провідних країнах-експортерах Північної півкулі, проте на настрої ринку позначалася невизначеність, що нагнітається зростанням напруженості у торговельних відносинах. Проте зниження значення цього індексу стримувалося динамікою валютних курсів, тенденцією до скорочення пропозиції на ринку Російської Федерації, а також скасуванням квот на імпорт пшениці в Туреччині. У березні після кількох місяців зростання було також зафіксовано зниження світових цін на кукурудзу, що було обумовлено поліпшенням стану культур у Бразилії після дощів, що пройшли останнім часом, початком жнив у Аргентині, очікуванням низхідного тренду в майбутній сезон на майданчиках Сполучених Штатів Америки, більш млявим, ніж передбачалося, зв’язки із змінами у торговельній політиці у низці країн. Що стосується інших фуражних зернових, то світові ціни на сорго впали, а ціни на ячмінь дещо зросли. Індекс цін ФАО на всі види рису, навпаки, знизився в березні на 1,7% в умовах млявого імпортного попиту і великих обсягів експортної пропозиції, що сприяло зниженню експортних котирувань.

» У березні середнє значення Індексу цін на рослинні олії ФАО склало 161,8 пункту, що на 5,8 пункту (3,7 відсотка) вище за лютневий показник і значно (на 23,9 процента) вище за рівень минулого року. Зростання цього індексу, що продовжується, було обумовлено підвищенням цін на пальмову, соєву, рапсову і соняшникову олії. У березні відзначено зростання світових цін на пальмову олію, що триває другий місяць – в першу чергу під впливом дефіциту пропозиції, що зберігається, з боку основних країн-виробників у Південно-Східній Азії, де спостерігається сезонне зниження виробництва. У той же час світові котирування соєвої олії зросли під впливом стійко високого імпортного попиту в умовах конкурентних цін на нього щодо інших видів олії, хоча попит з боку виробництва біопалива, особливо в Сполучених Штатах Америки, був млявим. Світові ціни на ріпакову та соняшникову олії також зросли порівняно з лютневими показниками в умовах скорочення поставок основними експортерами та сталого високого імпортного попиту на світових ринках.

» Середнє значення індексу цін на м’ясо ФАО в березні склало 118,0 пункту, що на 1,0 пункту (0,9 відсотка) вище переглянутого лютневого показника і на 3,1 пункту (2,7 відсотка) вище показника минулого року. Головним чинником цього стало зростання цін на свинину під впливом насамперед зростання котирувань у Європейському союзі після того, як Німеччина відновила свій статус добробуту за ящуром, внаслідок чого основні торгові партнери, наприклад, Великобританія, зняли заборону на імпорт. Зростання попиту сприяло стабілізації ринку, а зміцнення євро щодо долара США посилило цю підвищувальну тенденцію. Зросли також ціни на баранину за умов активного попиту на світових ринках перед великодніми святами. Також зросли світові котирування яловичини, що було зумовлено скороченням пропозиції у світі та стійко високим попитом на світових ринках. У той же час ціни на м’ясо птиці трималися в цілому на стабільному рівні в умовах рівноваги попиту та пропозиції на світових ринках, незважаючи на проблеми, пов’язані зі спалахами грипу птахів у ряді великих країн-виробників.

» У березні Індекс цін на молочну продукцію ФАО становив 148,7 пункту, залишаючись незмінним порівняно з показником лютого 2025 року; однак він був на 24,6 пункту (19,9 відсотка) вищим за відповідний показник минулого року. Стабільність цього індексу відображає зниження світових цін на сир, яке врівноважує зростання котирувань вершкового масла та сухого молока. Світові ціни на вершкове масло зростають третій місяць: вони були на 3,9% від показника лютого, що було обумовлено великими обсягами роздрібних продажів, зростанням попиту на світових ринках при сезонному зниженні поставок з країн Океанії та низькими обсягами виробництва в країнах Європи. Ціни на знежирене сухе молоко зростали другий місяць внаслідок поєднання активного попиту на світових ринках та зниження пропозиції. Світові котирування незбираного сухого молока також дещо зросли, оскільки різноспрямована динаміка експортного попиту в Європі (в умовах вогнищ ящуру в низці країн Європи) загалом компенсувалася більш млявими закупівлями з боку країн Океанії на тлі сезонного зниження виробництва молока. Після дев’яти місяців зростання світові ціни на сир знизилися на 1,8% під впливом стабільних поставок у Європі в умовах зниження попиту на світових ринках і на внутрішніх ринках країн Океанії.

» У березні середнє значення Індексу цін на цукор ФАО склало 116,9 пункту, що на 1,6 пункту (1,4 відсотка) нижче показника лютого і на 16,5 пункту (12,3 процента) нижче за показник минулого року. Це зниження було головним чином зумовлене тенденцією до ослаблення попиту на світових ринках, що зменшило побоювання щодо скорочення поставок цукру на світові ринки. Крім того, зниженню світових цін на цукор сприяло також випадання опадів після тривалого періоду посухи в основних районах вирощування цукрової тростини у Бразилії. Однак погіршення видів на врожай в Індії і стурбованість, що зберігається у зв’язку із загальним прогнозом щодо врожаю цукрової тростини в Бразилії, як і раніше, підтримують тенденцію до зростання цін, що обмежує масштаб їх зниження в березні.

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!