Тверда пшениця сорту Джавахір стає новою надією Марокко

Джерело:  AgroXXI
колоски

У той час як зусилля з розмноження насіння нового сорту твердої пшениці Джавахір продовжуються, фермери в регіонах Марокко, що постраждали від посухи, отримують перше уявлення про його потенціал.

Про це пише портал Gulf Agriculture. У зв’язку з тим, що в більшості районів Марокко перші дощі випали більш як за два місяці після звичайного початку зими, сільськогосподарський сезон 2024-2025 років на півдні цієї африканської країни знову виявляється дуже посушливим. Це загрожує виробництву зернових у Марокко, у тому числі твердих сортів пшениці, життєво важливої ​​для продовольчої безпеки. Тверда пшениця, що використовується для приготування кускуса, хліба та пасти, має величезне значення у Марокко, як і у всьому світі. У Північній Африці люди споживають продукцію із твердої пшениці щодня, щоб отримувати найважливіші калорії та білок.

Сухий клімат не є чимось новим для пшеничних фермерів Марокко, де вдавалося виготовляти це зерно з невеликою кількістю води протягом століть. Однак через рекордні посухи за останнє десятиліття фермери щосили намагаються заробити на життя. Там, де колись домінували золоті врожаї, тепер переважають коричневі поля, що постраждали від посухи.

Сорт твердої пшениці Джавахір, що в перекладі з арабської означає «дорогоцінний камінь», був виведений з використанням генів іракського Triticum araraticum, дикого предка твердої пшениці, що зберігався у генному банку Міжнародного центру сільськогосподарських досліджень у посушливих районах (ICARDA). Випущений в Марокко в 2023 році Національним інститутом сільськогосподарських досліджень Марокко (INRA), Джавахір є результатом більш ніж десяти років досліджень та випробувань. Цей процес був підтриманий проектом Crop Trust «Біорізноманіття для можливостей, засобів для існування та розвитку» (BOLD). Фінансований урядом Норвегії, BOLD зміцнює продовольчу безпеку та безпеку харчування у всьому світі, підтримуючи збереження та використання різноманітності сільськогосподарських культур.

“Дикі рослини, які пережили тисячоліття екстремальних кліматичних умов без допомоги фермерів, мають властивості, які можуть допомогти нам створити стійкі культури, здатні протистояти тиску сьогоднішньої кліматичної кризи”, – говорить д-р Бенджамін Кіліан, старший науковий співробітник Crop Trust, міжнародної організації, що займається збереженням усіх культур.

Розробка нового сорту культури потребує багато часу та зусиль. У рамках проекту BOLD вчені ICARDA та INRA протестували сотні сортів твердої пшениці, збагачених генами її диких родичів на марокканських дослідницьких фермах. З 2020 року найперспективніші сорти, зокрема Джавахір, віддають на випробування фермерам. Посаджений фермерами під час сильної посухи, що вразила різні регіони Марокко, Джавахір вкотре підтвердив свою посухостійкість. Фермери в провінціях Ес-Сувейра, Тизніт та Сафі побачили його сильні сторони на своїх полях – Джавахір часто давав урожай понад 1,5 тонни з гектара, тоді як більш старі сорти на прилеглих полях щосили намагалися досягти 1 тонни.

«Ми успішно розробили сорт, який підходить для дуже сухих умов. Це справді коштовний камінь. Тепер завдання полягає в тому, щоб передати його в руки фермерів у великих масштабах. Саме так ми змінимо їхнє життя на краще», — сказав д-р Філіппо Бассі, головний науковий співробітник ICARDA і провідний партнер BOLD з твердих сортів пшениці та ячменю.

Фермери, які зазнали Джавахіра, тепер впевнені в його перевагах. Посухостійкість безпосередньо виявляється у якісніших і стабільніших врожаях, але тепер потрібно багато насіння. Як правило, нещодавно виведеному сорту Марокко потрібно шість років розмноження насіння, щоб досягти комерційного масштабу. Але на момент публікації Міністерство сільського господарства Марокко прискорило процес для Джавахіра через його «національну важливість перед посухою». Незважаючи на труднощі цього сезону, INRA та її приватні та державні партнери, включаючи насіннєві асоціації, працюють безперервно весь час. Вони хочуть вийти на комерційне виробництво насіння на два роки раніше запланованого терміну до 2027 року.

Стратегічний план «Зелене покоління 2020-2030» Міністерства сільського господарства Марокко визнає важливість такої амбітної програми для примноження та розповсюдження сертифікованого насіння.

«Досягнення комерційного масштабу через чотири роки після офіційного випуску встановить для нас новий рекорд, але завдяки підтримці нашого уряду та всіх наших партнерів щодо насіння я відчуваю, що це можливо», — сказав Моха Феррахі, директор INRA з селекції та генетичних ресурсів.

Проєкт BOLD показує, що є конкретні рішення для реагування на зміну клімату. Ми повинні інвестувати в генні банки, які захищають різноманітність сільськогосподарських культур, просувати селекційні зусилля щодо вивчення та використання невикористаної різноманітності сільськогосподарських культур та залучати фермерів до оцінки нових перспективних сортів. Але для того, щоб все це мало значення, потрібна державна підтримка, як це відбувається у випадку з сортом Джавахір.

Дізнайтесь більше про ключові тенденції аграрного ринку на 11-й Міжнародній конференції BLACK SEA OIL TRADE, яка відбудеться 23 вересня в Бухаресті! Приєднуйтесь до професіоналів агробізнесу з 25+країн для потужного старту нового олійного сезону!

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!