Трамп та ОПЕК+ обвалили ціни на нафту

Світові ціни на нафту впали до мінімуму з часів пандемії COVID-19 у 2021 році через нові мита президента США Дональда Трампа, а також заяви 8 кран членів ОПЕК+. Український ринок пального ще не встиг відреагувати на ці зміни, втім експерти переконані: якщо протягом наступних двох тижнів ціновий тренд на нафтових ринках закріпиться, варто чекати здешевшання і на українських АЗС. Однак, цей фактор дещо нівелюється здорожчанням євро, оскільки саме в цій валюті в Україні розраховують акцизи на пальне.
Після впровадження Трампом тарифів найбільший за розмірами активів американський банківський холдинг JPMorgan підвищив свої прогнози на рецесію у США та світі до 60% до кінця року. Одночасно з цим найбільший імпортер нафти у світі Китай оголосив, що з 10 квітня запровадить 34% мита на всі товари зі США. Через це торгове протистояння низка сировинних товарів включно з нафтою, газом, соєвими бобами та золотом впали в ціні на світових ринках, а інвестори змушені закладати в ціни високу ймовірність рецесії. Хоча імпорт газу, нафти та нафтопродуктів звільнений від мит Трампа, його політика може загострити торгові суперечки, спровокувати інфляцію, а також сповільнити економічне зростання, що тиснутиме на нафтові ринки.
Станом на вечір п’ятниці 4 квітня порівняно з попереднім днем червневі ф’ючерси еталонної марки Brent здешевшали на $4,56 за барель або на 6,5% до $65,58 за барель, а травневі ф’ючерси американської марки нафти West Texas Intermediate здешевшали на $4,96 за барель або на 7,41% до $61,99 за барель. За тиждень нафта марки Brent здешевшала на 10,9%, а WTI — на 10,6%. Це падіння стало найбільшим тижневим падінням за 1,5 та 2 роки відповідно.
Ще одним фактором до зниження цін стали плани анонсовані частиною членів ОПЕК+ до збільшення видобування. Саудівська Аравія, Росія, Ірак, ОАЕ, Кувейт, Казахстан, Алжир та Оман заявили про плани повернути на ринок 411 тис. барелів на добу в травні, що значно вище обсягів у 135 тис. барелів на добу, які раніше анонсувались.
Країни-члени картелю ОПЕК та їх союзники що разом складають неформальний блок ОПЕК+ ввели квоти спрямовані на зниження видобування нафти в жовтні 2022 року, щоб стримати ціни на комфортному для себе рівні $70-75/барель за еталонну марку Brent. Проте такі країни, як Казахстан рекордно збільшували видобування поза квотами попри тиск Саудівської Аравії та Росії, а Ангола вийшла з ОПЕК на тлі суперечки щодо квот ще у грудні 2023.
В офіційному повідомленні на сайті ОПЕК сказано, що збільшення видобування відбудеться з огляду на “здорові ринкові засади та перспективи”. Проте на фоні загострення тарифного протистояння між найбільшими споживачами нафти у світі та ризиків глобальної рецесії, можливе значне скорочення споживання нафти. В умовах коли такі країни як США, Аргентина та Канада нарощують видобування це може спричинити деградацію попиту та скоротити частку ОПЕК+ на ринку.
Мережі можуть передчасно знизити ціни на бензин та дизель у боротьбі за клієнта
За даними консалтингової компанії “Нафторинок“, обвал нафтового ринку спричинив здешевшання на гуртовому ринку дизпалива в Україні. Станом на 4 квітня порівняно з попереднім днем середня гуртова ціна дизпалива в Україні знизилась на 23 коп./л до 44,62 грн/л, а за тиждень дизель в гурті подешевшав на 9 коп./л.
Дизельні котирування в європейських портах 3 квітня впали на 5,6-5,7%: за базисами портів Північно-Західної Європи дизель здешевшав на $39/тонна до $645-655/тонна, а в портах Середземного моря — на $38-39/тонна до $638-651/тонна. В “Нафторинку” зауважують, що хоча реакція українського ринку була менш динамікою ніж на світовому, з часом українські ціни доженуть загальну тенденцію.
Очікується подальше зниження цін, з можливими відхиленнями, зважаючи на підвищення курсу євро та нестабільну ситуацію на світовому ринку

Експерт зауважив, що обсяги імпорту за два дні квітня зменшилися на 17,3%, порівняно з аналогічним періодом березня, а середньодобовий показник імпорту знизився на 23,3% до минулого місяця.
Гуртові ціни на бензин за тиждень навпаки виросли. Станом на 4 квітня порівняно з 28 березня середня гуртова ціна бензину А-95 зросла на 37 коп./ до 46,16 грн/л. Котирування А-95 в ЄС напередодні знижувались. Станом на 3 квітня порівняно з попереднім днем в портах Північно-Західної Європи бензин здешевшав на $46/тонна, до $700-742/тонна, а в портах Середземного моря — на $46-47/тонна, до $735-751/тонна.
На АЗС на минулому тижні ціни трохи зросли. Державна мережа Ukrnafta збільшила ціну лінійки бензинів та ДП ще на 0,50 грн/л, зрівнявши вартість пального на всіх АЗС: 53,49 грн/л для бензину А-92, 54,49 грн/л для бензину А-95 та 53,49 грн/л для ДП, тоді як ціна газу продовжила складати 34,99 грн/л. Також пальне здорожчало в столичній мережі KLO та криворізькій RLS. Більшість інших мереж тримали ціни без змін, деякі — продовжили їх знижувати.
Станом на 4 квітня порівняно з 28 березня середня ціна бензину А-95 зросла на 6 коп./л до 55,54 грн/л, дизпального — на 5 коп./л до 53,93 грн/л.
Варто також зауважити, що на вихідних 5-6 квітня мережі OKKO та WOG запровадили знижки на АЗС. Зокрема на бензин та дизель знижки складали 5 грн/л, а на газ — 2 грн/л.
Засновник групи компаній “Прайм” Дмитро Льоушкін каже, що після обвалу цін на нафту, варто на українському ринку падіння цін в гурті почалося вже в п’ятницю 4 квітня, а вже з понеділка цей тренд продовжиться. На АЗС це падіння цін варто чекати не раніше ніж через два тижні, потенціал до зниження через обвал нафтових ринків складе 5-6 грн/л на бензині та дизпаливі.
Протягом двох тижнів ціни вже опустяться донизу і це буде вже факт, що відбувся. А процес може початися на цьому тижні. Все залежатиме від того на скільки здадуть нерви в учасників ринку. Вже зараз знижувати ціну жодного економічного сенсу немає, однак дехто може піти на таких крок, щоб забрати чужих клієнтів, або ж зберегти своїх

Льоушкін вважає, що падіння цін на АЗС на бензин та дизпальне на цьому тижні може скласти 0,5-1 грн/л.
Директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн також вважає, що падіння цін на нафту спричинить зниження цін на пальне, однак він робить більш обережний прогноз. За його словами, падіння цін на українських АЗС складе 3 грн/л за умови, що ціни на нафту протримаються на тому ж рівні що й зараз.
Це не буде швидко, однозначно. Ціни на нафту дійсно провалилися, але в нас в гурті дизель здешевшав поки лише на 1 грн/л, а бензин в гурті навпаки здорожчав. Побачимо наскільки це довгостроковий тренд

Експерт зауважив, що внаслідок мит євро зростає в ціні, як відносно гривні, так і відносно долара, а саме в цій валюті в Україні встановлений акциз, тож цей фактор також додає до ціни пального.
Профіцит на ринку газу тисне на ціни
За даними “Нафторинку” протягом 3-4 квітня середня ціна гуртових пропозицій скраплених газів на умовах самовивозу в Україні зменшилася на 437 грн/т до 56136 грн/т, або на 22 коп./л до 29,86 грн/л.
Водночас середня ціна газу без податків зменшилася на $18/тонна до $771/тонна, враховуючи зростання складника акцизу у вартості нафтопродуктів через збільшення курсу євро на 1,24 грн до 45,85 грн/євро.
На АЗС газ в середньому за минулий тиждень здешевшав на 5 коп./л до 35,8 грн/л.
За словами засновника системи торгівлі скрапленим газом Sintonec LPG Михайла Шубана, на цьому тижні у трейдерів є великі сподівання на зростання цін в гурті, оскільки низький рівень продажів та профіцит на ринку змушують трейдерів працювати на межі собівартості.
В гурті продажі низькі, про маржу мова взагалі не йде, а дохід покриває лише операційні витрати та податкові зобов’язання. Втім я не думаю, що буде здорожчання, бо ринок профіцитний та перенасичений пропозиціями

За його словами, на АЗС все ще зберігається потенціал до здешевшання пропан-бутану на 30-50 коп./л.
Ціни на пальне у великих мережах АЗС:
Мережа АЗС | Бензин А-95, грн/л | Дизпальне, грн/л | Автогаз, грн/л |
---|---|---|---|
OKKO | 58,99 | 57,99 | 37,99 |
WOG | 58,99 | 57,99 | 37,98 |
Socar | 58,99 | 57,99 | 37,99 |
Motto | 50,99 | 49,99 | 33,99 |
БРСМ-Нафта | 52,99 | 50,49 | 34,19 |
Дані: застосунки мереж АЗС.
Читайте також
Ціни на кукурудзу, олію, соняшник та сою на світових ринках не будуть знижуватися ...
Агросектор найбільше загальмував зростання ВВП
Єгипет активізує зусилля з підвищення врожайності пшениці
Відновлено поромне сполучення між Україною та Грузією
Площі посівів сої в Європі цього року залишаться історично високими
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом