Трамп, мита та сільське господарство США

Джерело:  Зерно Он-Лайн
Трамп

За тиждень до інавгурації Дональда Трампа нависла невизначеність щодо вільної торгівлі між країнами Північної Америки. Про це повідомляє агентство Зерно Он-Лайн із посиланням на DTN.

Трамп неодноразово заявляв, що запровадить імпортне мито для обох країн у розмірі до 25%, що поставить під загрозу Угоду про вільну торгівлю між США, Мексикою та Канадою (USMCA), укладену під час першого президентського терміну Трампа. Він також заявляв, що запровадить високі мита на китайські товари.

Обсяг торгівлі Сполучених Штатів із Канадою та Мексикою становить 1,5 трлн доларів.

Виробник кукурудзи: нам не потрібні мита

Фермер з Іллінойсу Кеннет Хартман-молодший, президент Національної асоціації виробників кукурудзи (NCGA) заявив, що він стурбований можливим початком нової торгової війни. Американські фермери, які вирощують кукурудзу, зараз стикаються зі збитком у 160 доларів за акр, якщо урожай-2025 продаватиметься за нинішніми цінами. Хартман сказав, що він хотів би бачити торгові угоди без загороджувальних мит.

«Якщо подивитися на ціни кукурудзи та сої прямо зараз, то вони набагато нижчі за собівартість виробництва», — сказав Хартман. «Тому нам потрібні ринки, щоб повернути ціни туди, де вони були кілька років тому, особливо з огляду на поточну собівартість». «У нас багато проблем з економікою, і останнє, що нам потрібно, — це запровадити мита, за яких ці країни почнуть купувати у Бразилії та Аргентини. Я думаю, що це велика проблема», додав він.

Хартман зазначив, що Мексика є основним ринком для американської кукурудзи із США, а Канада – основний ринок американського етанолу.

«USMCA – гарна угода. Ми сподіваємося, що зможемо зберегти їх як клієнтів, особливо в ці часи», – сказав президент NCGA.

Коли 2020 року було підписано Угоду про вільну торгівлю, «визначеність» для сільського господарства була постійною темою для її прихильників. Експорт сільськогосподарської продукції США до Канади з тих пір збільшився на 7,5 млрд. доларів, майже на 36%, порівняно з 2019 роком, а продажі до Мексики зросли на 9,1 млрд. доларів, більш ніж на 47%.

Прогноз CoBank на 2025 рік, опублікований у грудні, наголосив на потенційних проблемах можливого введення мит. Оглядаючись на торгову війну 2018–2019 рр., CoBank зазначив: «Американські експортери звернули погляди на південь від кордону, щоб заповнити втрачені продажі до Китаю, і Мексика стала нашим найбільшим експортним ринком у 2024 році».

У звіті CoBank також йдеться: «Повномасштабна глобальна торговельна війна матиме руйнівні наслідки для сільського господарства США. Бразилія, росія, Австралія, Аргентина та інші готуються забезпечити нашу глобальну сільськогосподарську клієнтську базу своєю сільгосппродукцією — і це не перебільшення».

Торгівля сільськогосподарською продукцією між США та Канадою

2023 року США експортували до Канади сільгосппродукцію на суму 28,4 млрд доларів. Станом на листопад 2024 року експорт сільгосппродукції США становив 26,2 млрд доларів, що відповідає рівню попереднього року.

2023 року США імпортували з Канади сільгосппродукцію на суму 40,4 млрд доларів. Станом на листопад 2024 року ця цифра склала 37,7 млрд. доларів, що на 1% більше, ніж роком раніше.

Американські хлібобулочні вироби, свіжі овочі, фрукти, етанол, оброблені харчові продукти, молочні продукти та корми для свійських тварин — усе це експортні товари сумарною вартістю мільярд доларів.

Канада є найбільшим експортним ринком для хлібобулочних виробів із США з обсягом продажів у 2,8 млрд доларів у 2023 році та найбільшим ринком для овочів з обсягом продажів у 1,97 млрд доларів.

Канада також є найбільшим покупцем етанолу зі США, імпортуючи його на 1,74 млрд доларів, що вчетверо більше, ніж усі інші ринки.

Покупці зі США вивезли 730 409 голів великої рогатої худоби з Канади за перші 11 місяців 2024 року. Більшість цієї худоби вирушає прямо на забій.

Канада є ринком № 5 для експорту яловичини з США. За даними Федерації експорту м’яса США, станом на листопад 2024 року США експортували яловичину до Канади на суму 824 млн. доларів, що на 2% більше, ніж роком раніше.

Канада відправила 3,4 млн свиней фермерам США станом на листопад 2024 року, переважно виробникам в Айові та Міннесоті.

Канада є третім ринком для експорту птиці з обсягом майже 504 млн. доларів у 2023 році, за даними Міністерства сільського господарства США.

Одним із ключових продуктів, що імпортуються США з Канади, є калій. США імпортують понад 90% калійних добрив, і 87% цього імпорту надходить із Канади. Це становить близько 11–12 млн. тонн на рік.

Торгівля сільськогосподарською продукцією між США та Мексикою

2023 року США експортували до Мексики сільгосппродукцію на суму 28,3 млрд доларів. Станом на листопад експорт сільгосппродукції до Мексики в 2024 році склав 27,7 млрд. доларів, що на 7% більше, ніж роком раніше.

Експорт сільгосппродукції з Мексики до США перевищив 45,5 млрд. доларів у 2023 році. Станом на листопад експорт сільськогосподарської продукції Мексики до США у 2024 році становив 45 млрд доларів, що на 7% більше, ніж роком раніше.

Мексика є основним ринком для кукурудзи, свинини, птиці, молочних продуктів та пшениці зі США.

Експорт американської кукурудзи до Мексики оцінюється майже в 5,4 млрд. доларів США в 2023 році.

За даними Міністерства сільського господарства США, до заборони на імпорт, введений у листопаді США, імпортували понад 1,2 млн голів великої рогатої худоби з Мексики з початку 2024 року.

Мексика є четвертим ринком для американської яловичини. З січня по листопад 2024 року США експортували яловичину до Мексики на суму 1,2 млрд. доларів США, що на 14% більше, ніж минулого року.

Мексика була найбільшим ринком для експорту птиці в 2023 році з обсягом 1,26 млрд доларів, згідно з даними Міністерства сільського господарства США.

Витрати для споживачів та фермерів

Оскільки Мексика є найбільшим постачальником фруктів та овочів у США, американські споживачі побачили б вищі ціни у продуктових магазинах, якщо буде введено мито на продукти харчування.

“25% мита для Канади та Мексики сильно вдарили б по наших споживачах”, – сказав Джо Глаубер, колишній головний економіст Міністерства сільського господарства США, а тепер науковий співробітник Міжнародного інституту досліджень продовольчої політики.

Довгострокові наслідки для американських фермерів, ймовірно, полягатимуть у збільшенні посівних площ сої у Бразилії та збільшенні там же посівів кукурудзи другого врожаю, сказав Глаубер.

«Майже немислимо уявити, що станеться, якби ви встановили 25% мито для Мексики одночасно із запровадженням 60% мита для Китаю. Це торкнеться справді більшої частини нашої торгівлі зерном та олійними, яка йде в ці дві країни».

Позначки:, , , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!