Світовий попит на імпорт пшениці знизився через місцеве виробництво та економічні проблеми
Світовий імпорт пшениці, ймовірно, скоротиться цього року, оскільки уповільнення економічного зростання серед найбільших покупців, зміцнення долара США та зростання місцевого виробництва зернових стримують закупівлю зерна, чинячи тиск на ціни, незважаючи на те, що світові запаси наближаються до дев’ятирічного мінімуму.
Більш повільні закупівлі з боку найбільших імпортерів можуть обмежити ціни на зерно, компенсуючи побоювання, що несприятливі погодні умови в Чорноморському регіоні, найбільшому у світі експортному регіоні, Індії та США скоротять виробництво. Тим часом зниження китайського споживання вдарить по австралійських фермерах, які щойно закінчили збирання майже рекордного врожаю і в останні роки стали покладатися на попит Китаю.
Очікується, що найбільший імпортер, Китай, придбає менше половини торішнього обсягу за перші шість місяців 2025 року, тоді як зростання попиту, ймовірно, сповільниться в Індонезії, другому за величиною покупця пшениці у світі, і Єгипті, третьому за величиною покупці, кажуть мукомоли, трейдери.
За словами трейдерів та аналітиків, вищий урожай пшениці в Китаї та відновлення виробництва рису в Індонезії обмежать поставки в цю країну, тоді як більший урожай в Іраку утримає одного з найбільших покупців на Близькому Сході від зайвих витрат на імпорт.
“Одним із структурних ринкових факторів, який може пом’якшити попит у довгостроковій перспективі, є зростання виробництва на ключових ринках імпорту, таких як Китай”, – сказав Денніс Вознесенскі, аналітик Commonwealth Bank у Сіднеї.
За оцінками Міністерства сільського господарства США від 22 січня, прогнозується, що виробництво пшениці в Китаї 2025 року зросте на 2,6% порівняно з попереднім періодом.
Міністерство сільського господарства США також заявило, що імпорт за цей період може скоротитися на 37% порівняно з минулим роком, до 8 мільйонів метричних тонн, посилаючись на дані Національного інформаційного центру з зерна та олій Китаю.
“Нестабільна геополітична обстановка, в якій ми зараз знаходимося, включаючи справжні війни та торговельні війни, спонукає країни-імпортери нарощувати внутрішнє виробництво, щоб знизити свою залежність від глобальних ланцюжків постачання”, – сказав Вознесенський.
Скорочення імпорту, як очікується, відбудеться на тлі скорочення світових запасів: Міністерство сільського господарства США очікує, що до кінця червня запаси впадуть до найнижчого рівня за дев’ять років.
Споживання пшениці також може скоротитися в основних покупців через нижчі темпи зростання: очікується, що економіка Китаю сповільниться в 2025 році, тоді як зростання Індонезії стагнує, а ВВП Єгипту в 2023/24 році зріс менше, ніж роком раніше.
Вартість імпорту пшениці з-за кордону зросла або залишилася на колишньому рівні, незважаючи на те, що в 2024 році світові ціни досягли чотирирічного мінімуму, оскільки валюти багатьох ринків, що розвиваються, знизилися по відношенню до долара.
Китайський юань ослаб через торговельну суперечку між США Китаєм. Індонезійська рупія, Єгипетський фунт, близька до історичних мінімумів по відношенню до долара США.
КИТАЙСЬКІ ЗАТРИМКИ
Нещодавно Китай затримав імпорт обсягом до 600 000 тонн, при цьому трейдери очікують на зниження закупівель у найближчі місяці.
Дерін Фрідріхс, співзасновник шанхайської компанії Sitonia Consulting, налаштований оптимістично щодо попиту на китайську пшеницю протягом наступних шести місяців, додавши: «Урожай 2024 року (у Китаї) пройшов за майже ідеальної погоди, виробництво побило рекорди, а якість була дуже гарною. Великої потреби в імпорті немає».
Китайські імпортери зарезервували близько 1 мільйона тонн на постачання у березні, що «менше, ніж у попередні роки, коли продаж за той же період збільшувався вдвічі чи втричі», — каже Род Бейкер, аналітик Australian Crop Forecasters.
Азіатські імпортери, що конкурують, також скорочують закупівлі.
Виробництво рису в Індонезії має відновитися цього року після того, як погодні умови Ель-Ніньо призвели до загибелі врожаю минулого року. Уряд прогнозує, що виробництво збільшиться до 32,8 млн тонн з 30,62 млн тонн у 2024 році.
Це допомагає переробникам продуктів харчування повернутись до використання рисового борошна місцевого виробництва з імпортної пшениці.
За словами високопоставленого представника Асоціації виробників пшеничного борошна Індонезії, який побажав залишитися неназваним, оскільки він не уповноважений спілкуватися зі ЗМІ, слабкий курс рупії також стримує закупівлю пшениці.
“Покупівельна спроможність впала через сильний долар”, – сказав він.
Закупівлі єгипетської пшениці, ймовірно, скоротяться цього року. Державний закупник зерна Mostakbal Misr закупив 1,267 млн тонн наприкінці грудня, що, як він тоді заявив, достатньо для країни до червня. Однак у січні він закупив ще близько 250 тисяч тонн.
Попередній державний закупівель Єгипту, Головне управління з постачання товарів, зазвичай закуповував від 4 до 5 мільйонів тонн на рік.
За даними торгівлі, розглянутими агентством Reuters, у 2024 році Єгипет імпортував близько 14,7 млн тонн пшениці через державних та приватних покупців.
“Великий імпортер Єгипет страждає від серйозних економічних проблем, темпи зростання низькі, і країні потрібне фінансування від арабських донорів для закупівлі пшениці”, – сказав німецький трейдер зерна.
Найбільший покупець на Близькому Сході Ірак заявив у жовтні, що припинить імпорт пшениці для своєї програми субсидування через надлишки врожаю у розмірі 1,5 млн тонн.
Читайте також
Agri-food. Адаптація стратегій у виробництві та переробці до мінливого світового р...
Україна експортувала понад 26,5 млн тонн зерна
У січні в Малайзії різко скоротилися виробництво, експорт та запаси пальмової олії
Агро-Регіон у 2025 році повернеться до своєї традиційної сівозміни: соняшнику буде...
Для рф знижуються прогнози врожаю та експорту пшениці
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом