Румунія планує допомогти Україні з експортом зерна через свої порти
Румунія планує швидко розширити один із ключових маршрутів зерна із України до порту Констанца, оскільки присутність росії, яка зірвала “зернову угоду”, в Чорному морі посилює ризики для світової торгівлі продуктами харчування.
Як повідомляє агентство Bloomberg, Румунія вже сприяла транзиту понад 20 мільйонів тонн зерна з України, близько половини з усіх 41 мільйона тонн, відправлених через так звані “шляхи солідарності” з початку повномасштабного російського вторгнення.
“Тепер Румунія може відкрити нові пункти пропуску з Україною, збільшити персонал на існуючих пунктах пропуску та залучити військових, щоб прискорити транзит суден через канали Дунаю”, – пише агентство з посиланням на слова міністра закордонних справ Румунії Лумініта Одобеску.
Видання нагадує, що зрив чорноморської зернової угоди викликав занепокоєння щодо продовольчої безпеки в Африці, де близько половини країн імпортує більше третини своєї пшениці з України та росії, і посилив тиск на існуючі шляхи постачання зерна, створені Європейським Союзом. Румунський порт Констанца, найбільший чорноморський порт у ЄС, наразі є кращим варіантом для українських компаній через близькість і менші витрати.
Проте, оскільки сама Румунія є великим експортером зерна, ризик перевантаження зростає як у портах, так і на сухопутних маршрутах. На існуючих пунктах пропуску з Україною вже стоять кілометрові черги вантажівок, а на Дунаї – десятки суден.
“Незважаючи на все це, Румунія збільшила пропускну спроможність порту Констанца, модернізувала та знову відкрила закрите раніше залізничне сполучення з Україною, а також працює над залученням вкрай необхідних лоцманів для керування судами через Сулінський канал, щоб дістатися до українських портів на річці”, – пише агентство.
Вже наступного місяця кількість пілотів на руслі річки в Румунії почне поступово збільшуватися приблизно з 40 до 60 шляхом залучення військових ВМС країни. Це збільшить пропускну здатність каналу на 50%.
17 липня 2023 року росія заявила про вихід із “зернової угоди”, поставивши світову продовольчу безпеку під загрозу. Офіс ООН у Стамбулі отримав письмове повідомлення від Росії про це.
Незважаючи на те, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вважав, що “зернова угода” продовжить функціонувати, вночі 19 липня рф атакувала зернові термінали та портову інфраструктуру в портах “Одеса” та “Чорноморськ”.
москва стверджує, що нібито повернеться до “зернової угоди”, але за умови, що її домовленості щодо рф буде виконано. Проте в ООН пропонували виконати деякі її вимоги, але країна-агресорка відмовилась.
москва почала погрожувати власникам суден, які вивозили зерно з українських портів. В США підтвердили, що росія може атакувати цивільні судна в Чорному морі, залучені до перевезення продовольства, і звинуватити в цьому Україну.
Водночас відомо, що компанії-власниці кораблів готові й надалі використовувати Чорноморський коридор для постачання зерна, якщо на це будуть згодні Україна й Туреччина.
Крім того, Україна має альтернативний план продовження експорту агропродукції. Йдеться про те, щоб розширити пропускну спроможність Дунайського регіону і збільшити можливості з перевалки там. Крім того, триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу й сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією.
Читайте також
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Польські фермери розпочали блокування руху вантажівок перед ПП “Медика-Шегин...
Озимі зернові на більшості території країни перебувають у стані вимушеного зимовог...
МХП збільшив прибуток до $141 млн
Індія може поставити рекорд зі збирання кукурудзи
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом