Російські терористи за одну ніч фактично знищили овочівництво і садівництво півдня України
З величезним жалем доводиться констатувати, що російська окупаційна армія продовжує вчиняти злочини проти людства на території України. Під час втечі російських військ з правого берега Дніпра восени 2022 року вони частково підірвали дамбу Каховської ГЕС, а в ніч з 5 на 6 червня 2023 року замінована ними дамба, що знаходиться на тимчасово непідконтрольній Україні території, була повністю підірвана.
На думку аналітиків EastFruit, підрив дамби Каховської ГЕС – це не тільки екологічна та гуманітарна катастрофа, яка призведе до підтоплення величезних територій і багатьох населених пунктів, заселених людьми, але це ще й більший злочин проти продовольчої безпеки світу.
Річ у тім, що саме Каховське водосховище було серцем однієї з найбільших у Європі зрошувальних систем. І саме південні регіони України забезпечували пшеницею, кукурудзою, соняшником і соняшниковою олією, соєю та соєвим шротом країни Близького Сходу, Азії, Африки та Європи. Також вода з цієї системи зрошення давала змогу вирощувати до 80% усіх овочів України та значний відсоток фруктів і винограду. Практично всі теплолюбні фрукти України вирощувалися саме на базі зрошення з Каховського водосховища. Основні потужності літніх теплиць, що забезпечують населення України та Молдови доступними за ціною помідорами, баклажанами, огірками та перцем, також розташовувалися вздовж відгалужень Каховської зрошувальної системи.
На сьогодні без зрошення в цьому регіоні неможливо вирощувати практично будь-яку сільськогосподарську продукцію, особливо фрукти та овочі. Річ у тім, що щорічно тут випадає в середньому близько 400 мм опадів, причому основна їхня частина в зимовий період, тобто поза періодом вегетації. Настільки мізерна кількість опадів характерна для пустель, і підрив дамби Каховської ГЕС фактично перетворює південь країни на пустелю.
Крім того, цей терористичний акт гарантує тривале з моменту окупації перетворення АР Крим на непридатну не тільки для сільського господарства пустелю, а й непридатне місце для життя людей у принципі.
Річ у тім, що без води з Дніпра, якої тепер півострів гарантовано не отримає щонайменше в найближчі 10 років, відбувається поступове проникнення морської води у водоносні горизонти. Наразі в безлічі міст Криму свердловини глибиною 800 метрів і більше, які використовуються для постачання населення водою, вже мають надлишковий рівень вмісту солей. Цю воду продовжують постачати населенню, хоча вона фактично непридатна для пиття і навіть для господарських потреб – зокрема побутова техніка вже масово виходить з ладу. Аналогічно, така вода абсолютно непридатна для зрошення земель АР Крим.
Для відновлення дамби й системи зрошення знадобиться щонайменше 5-10 років, і це буде можливим тільки після повного звільнення України від окупантів. При цьому 5 років – це оптимістичний сценарій, який реалізувати на практиці буде вкрай складно навіть за наявності мільярдів доларів, необхідних для відновлення системи.
Відповідно, наразі для українських аграріїв особливо актуальним буде відпрацювання технологій вирощування і доопрацювання овочів, таких як цибуля, морква, салати, зелені культури тощо, у центральних регіонах України, де є доступ до води й систем зрошення. В іншому разі найближчими роками доведеться забути не тільки про експорт овочів, а й про можливість самозабезпечення овочевою продукцією населення України навіть у літній період.
Читайте також
Польські фермери погрожують протестами вздовж всього східного кордону у разі невик...
Стан озимих в «Агропросперіс» оцінюють здебільшого як задовільний
Алжир оголосив тендер із закупівлі пшениці
Приєднуйтесь до агро лідерів Чорноморського та Дунайського регіону на 22 Міжнародн...
Україна здатна подвоїти обсяг агроекспорту – Шмигаль
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом