Реальні інвестиції в Україну у 2022 році практично не заходили
2022 рік став роком, протягом якого реальні інвестиції в Україну практично не заходили. Про це у своїй колонці написав засновник та керуючий партнер групи компаній “Інвестохіллс” Андрій Волков.
Так, за даними Міністерства фінансів, за три квартали 2022 року в Україну надійшло $190 млн прямих іноземних інвестицій. За цей же час із країни було виведено капітал на суму $159 млн.
“Позитивне сальдо інвестицій склало близько $31 млн. Начебто не “мінус”. Але для масштабів української економіки це замало. Тому можна сказати, що 2022 рік став роком, протягом якого реальні інвестиції в Україну не заходили”, – зазначив Волков.
За словами фінансиста, головна причина заморозки інвестиційного ринку – це, звісно, війна.
“У нові проєкти вітчизняні інвестори зараз просто не вкладаються. Хоча вони знають особливості внутрішнього ринку та усвідомлюють усі ризики. І навіть власники тих підприємств, які заявляють про плани щодо розширення бізнесу, фактично жодних вливань не здійснюють”, – пояснив Волков.
Він зауважив, що лише невелика група інвесторів не зупиняє активність. Це підприємці, проєкти яких до 24 лютого 2022 року перебували на фінальній стадії готовності. У результаті, за словами бізнесмена, після шоку перших місяців бойових дій, такі інвестори дійшли думки, що потрібно все-таки доводити розпочате до логічного завершення. Волков уточнив, що подібних прикладів мало, але вони є у будівельній галузі та медицині.
Голова інвесткомпанії зазначив, що у решті випадків власники бізнесу, якщо й готові витрачати якісь кошти, то лише на релокацію, енергоефективність, логістику та підвищення інтенсивності виробництва. І вкладають вони лише свої гроші, бо капіталу ззовні нема – ані від нерезидентів, ані від банків, які практично нікого не кредитують.
Тому дозволити собі подібні вкладення можуть хіба що експортно-орієнтовані компанії із сільського господарства, підприємства нафтогазового сектора та, можливо, роздрібна торгівля.
У іноземних інвесторів, за словами фінансиста, теж відсутні стимули заводити капітал у країну, що воює. Загроза втрати грошей надто висока, тоді як шанси на успішну реалізацію будь-яких проєктів мізерні.
“За весь 2022 особисто я бачив лічену кількість закордонних інвесторів, які цікавилися українськими активами. І то, це були чистої води спекулянти. Єдине питання, яке звучало від них, чи можна щось купити в Україні за три копійки, щоб потримати це до кінця війни і потім продати з гарним прибутком. Їх цікавила переважно нерухомість у Києві чи Західній Україні, а також логістичні об’єкти. При цьому суми вкладень, про які йшлося, не перевищували $10 млн”, – розповів Волков.
Читайте також
Україна готова допомогти Сирії з недопущенням продовольчої кризи, – Зеленський
Приєднуйтесь за РАННІМ ТАРИФОМ – 22 Міжнародна конференція BLACK SEA GRAIN.E...
АГРОТРЕЙД вперше експортував пшеницю до Бангладеш
Скасовано Наказ №19 Одеської ОВА від 18.08.2023 року про регулювання експорту зерн...
У Німеччині запустять промислове виробництво клітинного культивованого молока
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом