Про основні тренди галузі в поточному році та очікування на 2025 рік – Олександр Дмитрієв, керівник бізнесу Corteva Agriscience в Україні
Якщо у 2022 році аграрний бізнес був трактором, який відтягував танк, як на відомій з початку повномасштабного вторгнення фотографії, то у 2024-му він — трактор, який методично обробляє поле у проміжках між обстрілами. Робота в умовах великої війни протягом понад двох із половиною років суттєво переналаштувала українських фермерів. Перші місяці повномасштабної війни горизонт планування становив лічені тижні, і вони намагалися експериментувати, шукати джерела альтернативних заробітків, зважаючи на обмеження експорту тощо, то зараз фермери працюють системно, зважено й максимально ефективно. Це стосується багатьох аспектів роботи, і вже зрозуміло, є тим, що визначало аграрний бізнес у 2024 році та визначатиме у 2025-му.
У першій половині 2022 року багато хто з виробників намагався знайти альтернативу масовим польовим культурам, пробуючи збільшити посіви гороху, проса, гречки, коноплі тощо. Однак переважно такі експерименти виявилися невдалими. Перевиробництво культур, для яких не було створено належної інфраструктури й не налагоджено канали збуту, призводило до зниження цін і, зрештою, до збитків. Тож у 2024 році вже можна було впевнено сказати, що війна не вплинула на перелік найпопулярніших упродовж останнього десятиліття культур українських полів — соняшник, кукурудза, озимі зернові, ріпак і соя.
Не справдилися прогнози експертів, які очікували різкого падіння попиту на якісне насіння та інноваційні засоби захисту. Так, фермери стали уважніше ставитися до витрат, намагаючись максимально їх оптимізувати. У перший рік повномасштабної війни дехто пробував економити короткостроково, наприклад, відмовляючись від частини захисту чи сучасних гібридів. Однак через мінливі кліматичні умови фермери стикнулися зі зниженням урожайності та хворобами поля, програвши в довгостроковій перспективі.
Тож в підсумку повномасштабне вторгнення стало чинником, який прискорив або змусив фермерів переосмислити свої процеси з позиції оптимізації та пошуку максимально ефективних рішень. Зокрема, це передбачає використання передових засобів захисту рослин, які ефективно діють за умови невеликих обсягів внесення на гектар посівів, мають вибіркову дію, швидко розкладаються й не залишають тривалої післядії. Ми у міжнародній науково-технологічній сільськогосподарській компанії Corteva, яка працює з фермерами напряму, спостерігаємо цю тенденцію через щорічне зростання попиту на наші інноваційні засоби захисту і швидкість, із якою наші новинки стають популярними на ринку. Це також стосується сучасного гібридного насіння, що оброблене передовими захисними препаратами та стимуляторами росту. Таке насіння дозволяє фермерам ефективно захистити рослини під час сходження та формування і розкрити потенціал урожайності, закладений селекціонерами.
Звісно, не можна сказати, що фермери у 2024 році працюють так само, як, наприклад, у 2021-му. Насамперед це стосується виробників із прифронтових і прикордонних з росією та білоруссю районів, які продовжують діяти передовсім з урахуванням безпекової ситуації. Вони точно не можуть дозволити собі зберігати збіжжя стільки, скільки б вони хотіли, чекаючи кращих цін на свою продукцію. Але певні виклики стосуються агровиробників усієї країни. Один із найбільших — дефіцит кадрів. У ІV кварталі 2024 року нестача працівників була визначена як найбільш динамічний обмежувальний чинник для сільгоспдіяльності майже 20% агрокомпаній, згідно з дослідженням Державної служби статистики.
Однак, попри все, аграрний бізнес залишається рушієм створення ВВП, пропонує робочі місця та сприяє розвитку технологій. Залишається головним драйвером зовнішньої торгівлі: за даними Національного банку України, в січні — вересні 2024 року галузь забезпечила 62,6% від загального обсягу українського експорту. Запорукою цьому є невпинна робота українських фермерів, які впевнено і зважено працюють у найскладніших умовах, забезпечуючи продовольчу безпеку України та світу за підтримки великого відповідального бізнесу.
Читайте також
До весни овочі можуть подорожчати на 15%
Суха погода в Аргентині підтримує ціни на сою, але в Україні вони залишаються низь...
В Агропродсервіс поділилися планами на 2025 рік щодо розвитку тваринництва
Капіталізація українських агрохолдингів у 2024 році
Прискорення інфляції в НБУ пояснили скороченням пропозиції агропродукції
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом