Президент підписав закон про добросовісного набувача землі

Джерело:  ЛІГАБізнес
земля

Президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісних набувачів землі (№12089). Про це повідомляється на сайті Верховної Ради.

Зазначається, що ухвалений у березні закон обмежує термін, протягом якого незаконно відчужені землі можна повернути у державну та комунальну власність.

«Якщо майно вибуло три-п’ять-сім років тому, держава має право позиватися щодо його повернення через цивільний суд (звісно, мають бути підстави), і тут право добросовісного набувача не діє. Якщо майно вибуло з власності держави більше ніж 10 років тому, але вибуло з ознаками злочину — йдуть у кримінал. Тут строків давності немає жодних. Добросовісність не діє», — пояснював суть законопроєкту його автор Ігор Фріс.

Він також вважає, що підписання закону — це крок до «цивілізованого світу, де основа — захист приватної власності».

Право на витребування без строку давності зберігається для особливих категорій майна: об’єктів критичної інфраструктури, стратегічних об’єктів державної власності, об’єктів культурної спадщини, об’єктів природно-заповідного фонду, гідротехнічних споруд тощо.

У разі витребування майна на користь держави чи громади, вони мають спочатку внести ринкову вартість майна на депозитний рахунок суду для компенсації добросовісному набувачу.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Правозахсники раніше закликали Зеленського ветувати цей законопроєкт. Зокрема, Transparency International Ukraine зазначала, що документ передбачає обмеження можливості для держави або територіальних громад повернути майно, яке протиправно вибуло з їхньої власності, якщо з моменту його продажу добросовісному набувачу (особі, яка не знала про сумнівний бекграунд активу) минуло 10 років.

«Насамперед таке обмеження фактично легалізує незаконне відчуження у держави або громади майна через шахрайські схеми та зловживання службових осіб. Якщо зміни наберуть чинності, повернути його буде складно навіть через суд», — зазначили правозахисники.

Петиція за ветування цього законопроєкту зібрала необхідну кількість голосів, однак залишилась без відповіді Зеленського.

Позначки:,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!