Після минулорічної літньої посухи, Європа тепер страждає від зимової посухи
Європа переживає зростаючою водною кризою через погіршення зимової посухи. Уряди багатьох країн попереджають про критичну нестачу води, оскільки спека та відсутність дощів призводять до виснаження річкових систем. Про це попереджає британське видання The Guardian.
Видання наводить приклад з озером Монбель на південному заході Франції. Як зазначає The Guardian зрідка подібну картину – обміліле озеро – можна побачити посеред літа, але на початку березня – це безпрецедентно. Озеро Монбель порожнє більш ніж на 80%.
Не краща ситуація в Італії. Британське видання пише, що на півночі Італії туристи можуть дійти пішки до невеликого острова Сан-Бьяджо, до якого зазвичай можна дістатися лише на човні, від берега озера Гарда. Зараз рівень води в озері на 70 см нижчий за середній. В Альпах випало на 63% менше снігу, ніж зазвичай.
У Німеччині обміління на Рейні вже порушує рух барж, змушуючи судна, що прямують до Центральної Європи, завантажуватися вдвічі менше, а в Каталонії, де вже три роки не вистачає води, Барселона припинила поливати свої парки.
Як зазначає The Guardians, після найпосушливішого за останні 500 років літа більша частина Європи опинилася в лещатах зимової посухи, спричиненої кліматичними змінами, що викликає зростаюче занепокоєння урядів щодо водної безпеки для будинків, фермерів і заводів по всьому континенту.
Дослідження, опубліковане в січні Технологічним університетом Граца в Австрії, на основі супутникових даних для аналізу запасів підземних вод, стверджує, що Європа переживає посуху з 2018 року, і її ситуація з водою зараз “дуже нестабільна”.
За словами одного із дослідників Торстена Майєра-Гюрра, він ніколи не міг собі уявити, що вода стане проблемою в Європі, особливо в Німеччині чи Австрії. «Ми дійсно маємо проблеми з водопостачанням тут. Ми повинні замислитися над цим», – зазначив він.
Андреа Тореті, старший науковий співробітник Європейської обсерваторії посухи, сказав: «Незвичайною є повторюваність цих подій, адже ми вже пережили сильну та екстремальну посуху рік тому, і ще одну – у 2018 році. «Очевидно, що в деяких частинах Європи нестача опадів і поточний дефіцит є такими, що буде нелегко відновити рівень води до початку літа», – сказав Тореті в інтерв’ю Euronews. Експерти кажуть, що найближчі місяці будуть вирішальними.
На карті поточних посух в Європі, створеній за допомогою програми ЄС “Коперник”, показано попередження про низьку кількість опадів або вологість ґрунту в районах північної та південної Іспанії, північної Італії та південної Німеччини, а також майже на всій території Франції.
Нещодавно, зазначає The Guardian, у Франції було зафіксовано 32 дні без істотних опадів, що є найдовшим періодом з моменту початку спостережень у 1959 році, і державний синоптик Météo-France заявив, що принаймні до кінця місяця не очікується істотних опадів або вони будуть незначними. У Франції минулого місяця випало на 75% менше опадів, ніж зазвичай у лютому, що є продовженням річної тенденції. Дев’ять з останніх 12 місяців кількість опадів була на 85% нижчою за норму.
Місцеві органи влади в усіх семи основних річкових басейнах країни отримали наказ почати запроваджувати обмеження на використання води, оскільки уряд працює над антикризовим планом для подолання дефіциту, який, за його словами, неминуче призведе до «проблем з нестачею води» в цьому році.
Міністр з питань екологічного переходу Крістоф Бешу попередив, що в найближчі роки Франції доведеться справлятися зі зменшенням кількості води на 40%.
Президент Франції закликав до економії води і порівняв водну кризу з енергетичною, спричиненою вторгненням росії в Україну. Еммануель Макрон попередив, що “час достатку води” добігає кінця. Серед планів уряду – модернізація сільськогосподарського зрошення, на яке припадає до 80% споживання влітку, посилення переробки стічних вод та зменшення втрат через витоки.
З січня 2022 року вся Іспанія потерпає від посухи, але запаси води в Каталонії впали настільки низько, що влада цього тижня прийняла закони, які передбачають скорочення споживання на 40% води, що використовується в сільському господарстві, на 15% – для промислових потреб, а також скорочення середньодобового споживання на одного мешканця з 250 літрів до 230 літрів.
У січні міністр навколишнього середовища Іспанії Тереза Рібера попередила про невідворотну реальність кліматичної надзвичайної ситуації, заявивши, що країна повинна бути готова до “набагато довших циклів екстремальної посухи і періодів неймовірно сильних повеней”.
В Італії уряд готується створити робочу групу, до складу якої увійдуть “суперкомісар” і чиновники з кількох міністерств, для подолання наслідків сильної посухи, яка вже починає впливати на сільське господарство. Рівень води в По, найдовшій річці країни, яка живить кілька північних і центральних регіонів, впав на 61% порівняно з лютневою нормою. Міністр навколишнього середовища та енергетичної безпеки Джільберто Пічетто минулого тижня попередив, що в деяких районах може знадобитися нормування води. “Проблема посухи дуже серйозна, – сказав він в інтерв’ю Corriere della Sera. “У нас випала лише половина середньої норми снігу. Ми опинилися з водними шляхами, озерами і водосховищами в дуже критичному стані, а басейни гідроелектростанцій у надзвичайній скруті”.
Національна дослідницька рада Італії (CNR) заявила минулого місяця, що кількість опадів на півночі країни була на 40% нижчою за середній показник у 2022 році, додавши, що відсутність опадів з початку 2023 року була “значною”. Італійці покладають надію тільки на рясні опади весною.
У центральній і північній Європі нестача опадів досі спостерігалася переважно в альпійських регіонах, де зимові туристи стикалися з безсніжними гірськолижними трасами.
Читайте також
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом