Підвищення мит поставило світові ринки протеїну в глухий кут

Джерело:  S&P Global Platts

Глобальним ринкам білків і кормів найближчими днями доведеться ухвалити низку непростих рішень, оскільки учасники розглядатимуть альтернативні джерела та оцінюватимуть витрати після того, як 2 квітня президент США Дональд Трамп оголосив про підвищення мит на імпорт більшості торгових партнерів США.

Ф’ючерсні контракти на основні види білкових, зернових та борошномельних товарів впали 3 квітня на товарній біржі Чикаго і торговій палаті Чикаго.

На CME найактивніший ф’ючерсний контракт на пісну свинину з постачанням у червні знизився приблизно на 1% при відкритті ринку 3 квітня до 95,65 цента/фунт, тоді як ф’ючерсний контракт на живу худобу з постачанням у червні знизився на 1% до 205,2 цента/.

На CBOT липневі ф’ючерси на кукурудзу знизилися на 0,5% до $4,62 за бушель, а травневі ф’ючерси на сою впали на 2% до $10,10 за бушель.

У глобальному масштабі ф’ючерси на бразильське соєве борошно зросли на 2,5% до $295/т, очікуючи збільшення попиту з боку Китаю. Соєве борошно є важливим кормом для свиней та птиці.

Ланцюжки поставок вражені

Нові тарифи можуть зрештою змусити експортерів та імпортерів укладати нові контракти та переглядати динаміку поставок.

Серед американських експортерів думки варіюються від довгострокового оптимізму, що тарифи Трампа можуть призвести до зростання цін і зниження вартості кормів, до песимізму, що заходи у відповідь з боку їх найбільших ринків можуть призвести до переорієнтації торгівлі та зниження споживчого попиту.

Азія є найбільшим ринком для експорту американського білка, особливо свинини та яловичини, а також зернових, таких як кукурудза та соя.

“Ми говоримо про 500 мільйонів доларів втраченого експорту тільки в Китай”, – повідомив Platts в електронному листі член Національної ради виробників свинини зі США. “Це нелегко заповнити”.

Platts є частиною S&P Global Commodity Insights.

Аналітики стверджують, що американські виробники білка розглядають можливість повороту на дрібніші ринки, такі як Південно-Східна Азія, проте витрати на логістику та конкуренція з боку австралійської яловичини та новозеландської баранини можуть обмежити зростання.

“Ми, як і раніше, очікуємо, що ціни на яловичину і велику рогату худобу в Австралії підтримуватимуться протягом 2025 року”, – повідомив Platts Денніс Вознесенскі, заступник директора, сільськогосподарський економіст Commonwealth Bank of Australia.

Генеральний директор СОТ Нгозі Оконджо-Івеала заявила, що обсяг світової торгівлі, що здійснюється відповідно до правил «найсприятливішої нації» Світової організації торгівлі, до цього часу скоротився з 80% на початку року до 74%, закликавши всі країни відповідально підходити до вирішення виникаючих проблем, щоб не допустити посилення.

Американські фермери критикують тарифи

Групи, які представляють американських фермерів та переробників продуктів харчування, висловили невдоволення тарифами Трампа.

“Ми поділяємо мету адміністрації з вирівнювання умов гри з нашими міжнародними партнерами, але підвищення тарифів загрожує економічній стійкості фермерів, які за останні три роки зазнали збитків на більшості основних культур”, – сказав президент Американської федерації фермерських бюро.

«Одне безперечно: американські сімейні фермери та скотарі понесуть на собі основний тягар цієї глобальної торгової війни», — сказав Роб Ларью, президент вашингтонської Національної спілки фермерів, у своїй заяві. “Економічна напруга і невизначеність, з якими стикаються фермери, досягли критичної точки”, – додав він.

За прогнозами Міністерства сільського господарства США, 2025 року ціни на яловичину зростуть на 5,2%, а ціни на свинину знизяться на 1,5%, повідомило у березні Міністерство сільського господарства США.

Аналітики Commodity Insights очікують, що тарифна війна США з Китаєм та Канадою може значно скоротити експорт свинини зі США у 2025–2026 роках, що поставить під загрозу торгівлю на суму понад 600 мільйонів доларів.

Виробник худоби з Канзасу висловив ще більшу тривогу: «Це важкий удар для експортерів свинини та яловичини. Ми перевантажені постачаннями, але покупці зникають».

Ринки розглядають маршрути без тарифів

Канада та Мексика, на частку яких у сукупності припадає 25% імпорту білка до США, можуть переорієнтувати експорт до Азії чи Європи.

“Ми відправимо свинину в Японію, перш ніж залишимо її гнити”, – сказав фермер-свинар із канадської провінції Альберта.

Згідно з даними торгівлі США, Японія є другим за величиною ринком експорту свинини зі США після Мексики.

Найбільші постачальники білка, Бразилія та Аргентина, вже розширюють потужності забою та можуть виграти. Експорт свинини з Бразилії до Китаю зріс на 10% до 1,1 млн. тонн у 2024 році, і спостерігачі за ринком очікують, що ця тенденція посилиться.

“Південноамериканський протеїновий трубопровід готовий”, – сказав трейдер сировинних товарів. «У них є земля, корм і немає американських мит, від яких потрібно ухилятися.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!